|
کدخبر: 147949

وجود رانت ۱۲ هزار میلیارد تومانی در حوزه فولاد

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از وجود رانت ۱۲ هزار میلیارد تومانی در حوزه فولاد خبر داد.

صنعت و معدن وجود رانت ۱۲ هزار میلیارد تومانی در حوزه فولاد

محمدرضا پورابراهیمی گفت: گزارش‌هایی که از مجموعه نظارتی دولت و خارج از دولت داریم، بیانگر این است که در پایان سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹؛ ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت قیمت‌گذاری دستوری در حوزه فولاد رانت در اقتصاد کشور توزیع شده است.

وی با بیان اینکه این قیمت‌ها به‌دست تولیدکننده و مصرف‌کننده نرسیده است، تصریح کرد: قیمت‌هایی که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در رابطه با نرخ خرده فروشی مقاطع فولادی در کشور ارائه می‌کند، بیانگر این است که این قیمت‌ها هیچ شباهتی با قیمت‌گذاری در حوزه بورس کالا بابت عرضه عمده ندارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با قیمت‌گذاری دستوری که هدف آن کاهش نرخ فولاد در بورس بود عملا رانتی ایجاد شد و ضمن ایجاد هزینه برای تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان نیز از این امر سودی نبردند بلکه محصول را با قیمت‌های بالا خریداری کردند.

پور ابراهیمی همچنین گفت: در هفته‌های اخیر به دلیل تصمیماتِ وزارت صمت در رابطه با قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا؛ شاهد مشکلاتی برای تولیدکنندگان و سهامداران بورس بودیم که در این زمینه کمیسیون اقتصادی با جدیت ورود پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تعیین نرخ پایه با توجه به محدودیت در عرضه و محدودیت در ارائه فولاد در بورس، شرایطی را در قیمت‌گذاری فراهم می‌کند که عملا امکان رقابت را سلب می‌نماید.

پورابراهیمی گفت: کمیسیون اقتصادی با توجه به فراگیر بودن این امر ورود پیدا کرد و تصمیمات ما بر این مبنا بود که باید براساس قوانین و مقررات پایدار در زمینه قیمت‌گذاری در بورس تصمیم گیری شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه قانون مشخص می‌کند که هر کالایی که در بورس پذیرفته می‌شود مشمول قیمت‌گذاری دستوری نخواهد شد، گفت: مبنای ما در خصوص تصمیم گیری اقدامات دولت مُر قانون خواهد بود و باید براساس مکانیزم‌های مشخص شده و همچنین عرضه و تقاضا، قیمت‌گذاری واقعی مشخص شود.

پورابراهیمی یادآور شد: با قیمت‌گذاری دستوری که به تصور برخی کاهش قیمت‌ها را رقم می‌زند، عملا نفعی برای مردم ندارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین، ورود کلیه مراحل مربوط به چرخه فولاد در بورس کالا؛ نرخ گذاری‌ها براساس رویکرد رقابتی؛ تاثیرگذاری در حوزه بازار جهت کاهش نرخ و نیز بهره‌مندی مردم از قیمت‌های واقعی و انتفاع از سود را از جمله مطالبه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص نرخ فولاد در بورس کالا اعلام کرد.

منبع: بازار

ارسال نظر