|

بخوانید :

کدخبر: 212236

طالبان در جست و جوی واکسن کرونا

وزیر بهداشت دولت موقت طالبان، امروز (جمعه) گفت که طالبان، با عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در خصوص ارسال واکسن به افغانستان، مایل به تهیه واکسن کرونا از روسیه است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت بهداشت طالبان تاکید کرد: هر چیزی که به مبارزه با همه‌گیری کرونا و تقویت سلامت شهروندان کمک کند، برای ما ارزش زیادی دارد. ما علاقه‌مند به دریافت واکسن از روسیه و همچنین از هر کشور دیگری هستیم که بخواهد در این زمینه به ما کمک کند.

به گفته وی، آمریکا واکسن‌های وعده داده شده در مذاکرات نهم اکتبر طالبان و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر را در اختیار افغانستان قرار نداده است.

او در این‌باره گفت: پس از خروج نیروهای آمریکایی، محموله‌های جدید واکسن، به افغانستان تحویل داده نشد. با این وجود، ما برخی از دوزهایی را که قبلاً دریافت کرده‌بودیم، ذخیره کرده و اکنون آماده استفاده از آن‌ها هستیم. ما همچنین منتظر دریافت واکسن‌های چین هستیم که وعده داده است به عنوان کمک‌های بشردوستانه به ما اهدا کند.

عباد درباره وضعیت کرونا در افغانستان گفت: وضعیت کرونا در کشور جدی بود، میزان مرگ و میر در سه تا چهار ماه پیش، بسیار بالا بود. گسترش سویه هندی این ویروس نیز باعث نگرانی بزرگی بود. با این حال، زمانی که پروازهای مسافربری در اواسط اوت به حالت تعلیق درآمده و مرزها با کشورهای همسایه بسته شد، وضعیت عادی شد و میزان مرگ‌ومیر کاهش یافت.

وضعیت خدمات درمانی در افغانستان به دلیل نبود درمان‌های لازم و کمبود متخصصین، بسیار وخیم است. بر اساس آخرین داده‌های سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱۵۶ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ۳۸.۹ میلیون نفری ثبت شده است که در این میان، ۷۲۶۲ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. با این حال، نظارت بر وضعیت این همه‌گیری در کشور نامنظم بوده و در برخی مناطق افغانستان هیچ اطلاعی در این مورد وجود ندارد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...