|
کدخبر: 186948

وضعیت جدید شهرهای افغانستان در تقابل با طالبان

وزارت دفاع افغانستان از بازپسگیری ۱۷ شهر از گروه طالبان خبر داد.

سیاست وضعیت جدید شهرهای افغانستان در تقابل با طالبان

فواد امان معاون سخنگو وزارت دفاع افغانستان خاطرنشان کرد که مناطق وسیعی در مسیر استانهای سمنگان و بلخ از وجود طالبان پاکسازی و حمله طالبان به شهر شبرغان مرکز استان جوزجان به سختی شکست خورده و تلفات سنگینی بر طالبان وارد شده است.

به گفته وی در اطراف شهر شبرغان ۸۱ کشته طالبان در صحنه نبرد باقی مانده و برخی منابع از کشته شدن فرمانده عمومی جنگ طالبان در این استان نیز خبر داده‌اند.

معاون سخنگو وزارت دفاع افغانستان افزود، در ۴۸ ساعت گذشته چهار شهرستان را در استانهای بامیان، نیمروز و پروان از کنترول طالبان خارج کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته که جنگجویان این گروه تنها از ۴ شهرستان عقب نشینی کرده‌اند.

طالبان این روزها بر شهر قندهار در جنوب این کشور متمرکز شده و حملات سنگینی را به مواضع نیروهای دولتی آغاز کرده و پیشروهایی در این منطقه داشته اند. استاندار قندهار افغانستان با بیان اینکه پیشروی طالبان در این مناطق به دلیل برتری نظامی این گروه نبوده بلکه معامله برخی از افراد و بزرگان قوم باعث این پیشروی شده و هشدار داد که وضعیت در روزهای اخیر تغییر خواهد کرد.

روح الله خان‌زاده گفته است که این افراد برخی مناطق را بدون درگیری به طالبان واگذار کرده‌اند و قندهار از نظر نظامی سقوط نکرده است. استاندار قندهار گفته است که برخی پاسگاه‌ها در شهرستانهای این استان وجود دارد که چهار روز پیش رها شده و طالبان تاکنون هم به آن پاسگاه ها نرفته‌اند.

اما وی هشدار داده است که پس از شکست طالبان با افرادی که در سقوط این پاسگاه‌ها دست داشته‌اند تسویه حساب خواهد کرد.

گروه طالبان شب گذشته به تعدادی مناطق مرزی شهرستان جاغوری حمله کرد و پس از نبرد شدید با نیروهای دولتی شکست خورده و با دادن تلفات مجبور به عقب‌نشینی شد. طالبان حدود ۲۵ روز پیش حملات خود را بر شهرستان شیعه نشین جاغوری آغاز کردند که تاکنون نیز درگیری ادامه دارد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...