|
کدخبر: 144306

تحلیل بلومبرگ از تنش میان ایران و امریکا

تقریباً از یک سال پیش که موشک امریکایی مهم‌ترین ژنرال ایران را به قتل رساند، ایران قول انتقام را داده است. بعد از حمله موشکی به پایگاه عراق در ژانویه گذشته که باعث آسیب دیدگی مغزی برای سربازان امریکایی مستقر در آنجا شد، پاسخ ایران نسبتاً آگاهانه بوده است.

سیاست تحلیل بلومبرگ از تنش میان ایران و امریکا

ژنرال مک کنزی روز یکشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با یک گروه کوچک از خبرنگاران گفت: این یک مسئله بسیار پیچیده است. در یک سطح ایرانی‌ها به دنبال یک حادثه مهم با ایالات متحده نیستند، آنها به دنبال جنگ نیستند.

سلیمانی یک استراتژیست نظامی با استعداد بود، فرماندهی یک جنگ چند جبهه‌ای و شورشی در خاورمیانه را داشت که شامل عملیات در یمن، عراق، سوریه و لبنان بود. توانایی‌های رهبری او به سلیمانی کمک کرد تا این جنگ چند جبهه‌ای را هماهنگ کرده و نیروهای مختلف و شبه نظامیان را در یک جبهه نگه دارد.

مک کنزی مدعی شد: از زمان نابودی سلیمانی، ایالات متحده شکاف‌هایی را در درون شبه نظامیان شیعه که ایران در عراق پشتیبانی می‌کند، دیده است. مک کنزی گفت، مرگ سلیمانی توانایی ایران را در هدایت نیروها به طور چشم گیری از بین برد.

این در حالی است که بایدن و حزب او تصمیم رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ برای کشتن سلیمانی در ژانویه را به عنوان یک اقدام تحریک آمیز بی‌پروا محکوم کردند. خود بایدن در این باره نوشت که کشته شدن سلیمانی یک بازیگر خطرناک را برکنار کرد اما همچنین چشم‌انداز چرخه‌ای از تنش رو به افزایش در منطقه را افزایش داد. آیا بایدن تلاش می‌کند تا این چرخه را با ایران کاهش دهد و آیا این موثر است؟

ایران به دنبال جنگ با امریکا نیست؛ همانطور که ترامپ نیز خواهان جنگ نبود چرا که می‌دانست جنگ در خاورمیانه جنگی بزرگ خواهد بود اما هر دو به تهدید یکدیگر می‌پردازند و بازدارنگی خود را حفظ می‌کنند. ‌

منبع: ایلنا

ارسال نظر