|
کدخبر: 143267

جزییاتی درباره اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰

سخنگوی دولت گفت: نظر رهبر انقلاب درباره بودجه به قوام لایحه کمک می‌کند و ما برنامه‌ریزی خواهیم کرد و دولت برای جبران ناترازی بودجه مجموعه اقداماتی را که از جمله کاهش هزینه‌ها، افزایش سهم مالیات، فروش اوراق و سهام را دنبال خواهیم کرد.

سیاست داخلی جزییاتی درباره اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه انتقاداتی نسبت به بودجه سال ۱۴۰۰ وجود دارد و آقای همتی هم گفت احتمالا بودجه تغییراتی خواهد داشت و اخیرا هم اقای قالیباف نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته و خواستار اصلاح ساختار بوده بر اساس نامه مقام معظم رهبری شده است، دولت چه تغییراتی در بودجه سال آینده اعمال می‌کند و این تغییرات شامل چه مواردی خواهد بود؟، بیان کرد: همواره در فصل بودجه این نوع انتقادها و نقدها از سوی جامعه مدنی، اقتصاددان‌ها و مراجع دیگر را داشته‌ایم و این سنت خوبی است که موجب شکوفایی و بهتر شدن بودجه سالیانه خواهد شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور فرمودند که سهم صندوق توسعه مازاد بر فروش یک میلیون بشکه نفت با همان ۳۸ درصدِ قانونی محاسبه شود ولی یک میلیون بشکه‌ی این سهم با ۲۰ درصد محاسبه خواهد شد. تسهیلات سررسیدشده‌ی صندوق هم از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت می‌شود و تبصره ۴ نیز از بودجه عمومی تأمین شود و معظمٌ‌له برداشت از منابع صندوق توسعه را برای مصارف بودجه ۱۴۰۰ مجاز ندانستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: با این نظر، ناترازی و کسری در بخش منابع بودجه نسبت به مصارف آن به‌میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان ایجاد شده است؛ این نظریه درست است و به قوام بودجه کمک می‌کند و ما برنامه‌ریزی خواهیم کرد و دولت برای جبران ناتراضی بودجه مجموعه اقداماتی را که شامل کاهش هزینه‌ها، افزایش سهم مالیات، فروش اوراق و سهام و مواردی از این قبیل می‌شود را دنبال خواهد کرد.

ربیعی اظهارکرد: بنابر تصمیم ستاد اقتصادی دولت در جلسه روز یکشنبه، کاهش هزینه‌های دولت قطعا شامل افزایش حقوقِ در نظر گرفته شده برای سال آینده و برنامه‌های حمایت معیشتی نخواهد بود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر