|
کدخبر: 314875

خدمات پزشکی/نظام پزشکی/ تعرفه‌های پزشکی

حق العمل جراح کمتر از پول تاکسی بیمار است/تعرفه غیر واقعی متخصصین در بیمارستان دولتی

در راستای ایجاد جذابیت و ماندگاری برای پزشکان متخصص و اعضای هیئت علمی در مراکز درمانی دولتی، رئیس نظام پزشکی شهرستان خمین تصحیح تعرفه‌های خدمات پزشکی را به عنوان مهمترین راه حل معرفی کرده است. او اظهار داشته است: در حال حاضر، به دلیل تعرفه‌های غیر واقعی، تعداد زیادی از جراحان از بخش دولتی خداحافظی کرده‌اند. تعرفه‌های خدمات پزشکی در بخش دولتی به شدت ناسازگار است، به طوری که برخی از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیش از ۱۵ سال سابقه کار، بیمه و استخدام را رد کرده و سوابق کاری خود را حذف کرده‌اند.

سلامت حق العمل جراح کمتر از پول تاکسی بیمار است/تعرفه غیر واقعی متخصصین در  بیمارستان دولتی

دکتر اسماعیل رضائیان، رئیس نظام پزشکی شهرستان خمین، که تصحیح تعرفه‌های خدمات پزشکی بازگرداندن بهداشت و درمان به جایگاه اصلی خود است. او افزود: جایگاه پزشکی و درمان در ایران یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در طول ۴۳ سال گذشته بوده است. قبل از انقلاب، در حوزه پزشکی، ما هیچ پیشرفتی نداشتیم و اما با برکت نظام، به جایگاه بالایی دست یافتیم. با این حال، با تعرفه‌های غیر واقعی و تخریب جامعه پزشکی در رسانه‌ها، این جایگاه را خودمان در حال نابودی قرار داده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی منجربه ماندگاری پزشکان متخصص و اعضای هیئت علمی‌ها در در بخش دولتی خواهد شد، عنوان کرد: موضوع اصلی که ما پزشکان درگیرش هستیم اصلاح نظام پرداخت و واقعی شدن تعرفه خدمات پزشکی است. من به عنوان پزشک متخصص چشم که ۱۵ سال به عنوان جراح چشم در بخش دولتی همکاری می‌کنم با اطلاعات دقیق و موثق می‌گویم که اصل مشکل پزشکان تعرفه‌ها است که بویژه در بخش دولتی به شدت غیر واقعی است. شما فرض کنید حق العمل جراحی که پس از یک سال به جراح پرداخت می‌شود کمتر از پولی است که مریض بابت راننده تاکسی پرداخت کرده است. 

دکتر رضائیان در ادامه افزود: هر اندازه بگوییم که پزشکان باید دیگاه ملکوتی و قدیسانه به شغل‌شان داشته باشند اما مگر پزشک شهروند عادی نیست؟ نمی‌خواهد گوشت و مایحتاج زندگی‌اش را تامین کند؟ مگر پزشک فرزند ندارد که از پس هزینه‌هایش بر بیاید؟ و… همه اینها در حالی است که دریافتی جراح چشم به ازای ۱۰۰ عمل جراحی در بیمارستان دولتی ۱۸ میلیون تومان است آن هم بدون حقوق و بیمه. از طرفی وزارت بهداشت به شکل ظالمانه‌ای قراردادها را با پزشکان متخصص۸۹ روزه می‌بندد. با این توصیف پزشک جراح چه انگیزه‌ای برای ماندگاری دربخش دولتی دارد؟ در حالی که می‌تواند همین درآمد را با انجام تنها ۳ عمل جراحی چشم در بخش خصوصی بدست بیاورد. 

رئیس نظام پزشکی شهرستان خمین همچنین ضمن گلایه از تاخیر در پرداختی‌ها و دریافت مالیات‌های آنچنانی از درآمد پزشکان گفت: همین تعرفه ناچیز در بخش دولتی مشمول پلکان و طرح شاپرک می‌شود و ضمن تاخیر در پرداختی، همچنین اداره دارایی مالیات‌های سنگینی را از درآمد پزشکان کسر می‌کند بطوریکه مالیات رشته‌های جراحی در بخش دولتی از ۴۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده است یعنی همان مقدار پولی هم که می‌خواهند پرداخت کنند ۵۰ درصدش مشمول مالیات می‌شود. 

دکتر رضائیان با غیر واقعی خواندن تعرفه خدمات پزشکی تصریح کرد: با هر اصولی رقم تعرفه خدمات پزشکی را در ایران بسنجیم وآن را با قیمت گوشت در کشورهای منطقه و سطح جهانی مقایسه کنیم می‌بینیم قیمت ویزیت در خارج از ایران بین ۲۰ تا ۳۰ کیلو تا حداقل ۳ کیلو گوشت در همان کشور است. در ایران پزشک متخصص باید ۵ نفر بیمار را ویزیت کند تا بتواند یک کیلو گوشت بخرد. این رقم در بخش دولتی فاجعه است. 

قیمت ویزیت در بخش دولتی به اندازه خرید یک بسته پفک است

وی با اشاره به ازدحام بیماران در درمانگاه‌های دولتی گفت: وقتی ویزیت پزشک متخصص در بخش دولتی ۲۰ هزار تومان باشد طبیعی است که نیاز کاذب برای مراجعه به پزشک متخصص ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی مسئولان شلوغی مراکز درمان دولتی را به کمبود پزشک ربط می‌دهند در حالی که قیمت ویزیت در بخش دولتی به اندازه خرید یک بسته پفک است. وقتی مریض می‌بیند برای خرید پفک ۴۰ هزار تومان می‌دهد بنابراین هر روز به متخصص مراجعه می‌کند تا وضعیت سلامتی‌اش را محک بزند. 

دکتر رضائیان با اشاره به مراجعات غیر ضرور و مکرر و بیش از حد به درمانگاه‌های دولتی اظهار داشت: تعرفه‌های غیر واقعی بار مراجعات غیر ضرور را در مراکز درمان دولتی بالا برده است و مریض‌های واقعی مغفول مانده اند. در برخی کشورها، افراد برای انجام سونوگرافی یا سی تی اسکن ۶ ماه در نوبت انتظار می‌مانند اما در ایران بین شهرهای ۱۵ تا ۲۰ هزارنفر دستگاه سی تی اسکن توزیع کرده‌ایم در همین شهرستان تفرش با جمعیت ۱۵ هزار نفری همه امکانات تشخیصی فراهم است ولی دستگاه‌ها بی‌مصرف مانده‌اند یا برای مصارف غیر ضرور استفاده می‌شوند این یعنی سرمایه‌گذاری‌های اشتباهی صورت گرفته است ولی وقتی پزشکان به این رویه اعتراض می‌کنند می‌گویند که تعارض منافع دارند.

منبع: نظام پزشکی

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها