|
کدخبر: 132944

کرونا چه ربطی به اضافه وزن دارد؟

بالا بودن شاخص توده بدنی یا BMI حتی در افراد جوان، می‌تواند آنها را در خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار دهد.

سبک زندگی کرونا چه ربطی به اضافه وزن دارد؟

مسلما هنوز اطلاعات ما درباره ویروس کرونا کامل نیست اما بنا به تجربیات، افراد چاق شدت بیماری بیشتری را تجربه می‌کنند. در این مطلب می‌خوانیم چرا اضافه وزن باعث شدت بیماری کرونا می‌شود؟

 با اینکه هنوز صحت این ادعا کاملا تایید نشده، اما نتایج مشاهده شده حاکی از احتمال وقوع آن را بالا می‌برد. مثلا افراد چاق تمایل بیشتری به انجام کارهایی دارند که خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد. افراد با بیماری‌های قلبی، عروقی، دیابت و کبدی در این دسته قرار دارند. افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۴۰ باشند، جزء افراد چاق محسوب شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی شدید در آنها بالاتر است.

طبق تحقیقات انجام شده بروی ۲۴ بیمار مشخص شد که افراد ۱۳ نفر از آنها دچار چاقی مفرط بوده‌اند که تعدادی از آنها در طول درمان نیاز به دستگاه تنفسی یافته و عده‌ای جان خود را از دست دادند. اما افراد لاغرتر پاسخ بهتری به بیماری کرونا داشتند.

بعلاوه افراد رنگین پوست و سیاه پوست نسبت به سفید پوستان بیشتر در معرض بیماری کورنا قرار دارند. مثلا در تحقیقی که امریکا و بروی ۱۰۵۲ بیمار کرونایی انجام شده، مشخص گردید که ۵۳% از سیاه پوستان در بیمارستان بستری شده‌اند که این میزان در بیماران سفید پوست تنها ۲۶% بوده است.

یکی از دلایل ارتباط چاقی با ابتلا به کرونا این است که اضافه وزن مانع از کارکرد موثر شش‌ها می‌شود. هرارگانی که در بدن که به دستگاه تنفسی مرتبط باشد، تحت تاثیر چاقی قرار خواهد گرفت. بعلاوه چاقی باعث افزایش عفونت در بدن می‌گردد. افراد چاق سیتوکین‌های التهابی بیشتری دارند. سیتوکین‌ها پروتئین‌های کوچکی هستند که در هنگام عفونت رها می‌شوند. این التهاب با سایر فرآیندهای بیماری ناشی از چافی مرتبط بوده که با تاثیر‌گذاری بروی سیستم ایمنی، در مجموع باعث افزایش خطر ابتلا به کرونا می‌شوند.

بیشتر بیماران کرونایی به دیابت نوع دوم و فشار خون مبتلا هستند. سیستم ایمنی این افراد اغلب پاسخگوی بیماری نیست. شاید عفونت در بدن همه افراد وجود داشته باشد اما سیتوکین‌ها بیشتر در بدن افراد چاق منجر به بروز مشکلات حاد می‌گردد. همین فاکتورها بروی افراد جوان اما چاق تاثیر می‌گذارد و همین مسئله توضیحی بر حضور افراد جوان و بستری شده در بیمارستان است.

درصورت ابتلا به چاقی چه کار باید کرد؟

باید وزن خود را کاهش دهید. شاید در شرایط کنونی بیماری، کم تحرکی و رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات، رعایت رفتارهای سالم در کاهش وزن موضوع چالش برانگیزی بنظر برسد. اما زمان خوبی برای تغییر عاداتی است که تاکنون تجربه نکرده بودید. غذاهای سالم بیشتری تهیه کرده و از سبزیجات و میوه‌های بیشتری استفاده کنید، خواب و تحرک بیشتری داشته باشید. در مطالعه‌ای مشخص شده که استفاده از غذاهای خانگی باعث افزایش سلامتی رژیم غذایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

کیفیت خواب نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. افراد چاق معمولا با اختلالات مختلفی در روند خواب مواجه اند، مانند آپنه و بی‌خوابی. بنابراین بدخوابی در کنار متابولیسم ضعیف، باعث افزایش وزن می‌گردد. به بیماری‌های مزمنی نظیر فشار خون و مشکلات تنفسی خود اهمیت دهید و در صورت بروز مشکل از پزشکتان بخواهید که هنگام تجویز داروهای مناسب، رژیم غذایی متعادلی را برایتان تعریف نماید.

چاقی نوعی بیماری پیچیده است که می‌توان با استفاده از غذاهای ارگانیک و کمک گرفتن از طبیعت، تحرک و عدم یکجا نشینی آن را برطرف نمود.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر