|
کدخبر: 131702

واکسن کرونا را به ایران هم می‌دهیم

سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و در راستای اجرای برجام ۲۷ مهر ماه امسال برابر با ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ محدودیت‌های تسلیحاتی ایران و همچنین محدودیت‌های مسافرتی برخی اشخاص حقیقی لغو شد که بنا به بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان لغو این محدودیت‌ها خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد.

پس از این اتفاق چین از جمله کشورهایی بود که سخنگوی وزارت امور خارجه‌اش از اظهارات تهدید آمیز وزیر امور خارجه امریکا در زمینه تجارت تسلیحاتی کشورهای مختلف با ایران انتقاد کرد و آن را کاملا غیر قابل توجیه دانست.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران و باز شدن راه داد و ستد نظامی با ایران

مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌های جابه‌جایی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ منقضی و نخستین فاز اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تکمیل شد.

وی خاطر نشان کرد: این لحظه‎ای مهم در فرآیند اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب می‌شود و بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، مرجعیت شورای امنیت، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

پایبندی چین به برجام و تاکید بر لزوم اجرای آن توسط همه اعضا

این دیپلمات چینی تاکید کرد: چین به همکاری با تمامی طرفین به منظور تداوم پیگیری اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، پیشرفت در حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران و حراست از سیستم منع گسترش بین‌المللی( جنگ افزارهای هسته ای) و صلح در خاورمیانه و منطقه خلیج‌فارس ادامه خواهد داد.

چانگ هوآ می‌گوید: در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به طور آشکار برداشته شدن اقدامات بازدارنده نظیر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران قید شده است که باید به طور وفادارانه‌ای به آن عمل شود. چین به حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج‌فارس و پیشبرد فعالانه حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران متعهد بوده است. چین با دنبال کردن سیاست‌هایش در خصوص صادرات تجهیزات نظامی و تعهدات بین‌المللی‌ اش، به انجام دادوستد تسلیحاتی به شیوه‌ای محتاطانه‌ ادامه می‌دهد.

طرح صلح چین برای خلیج‌فارس

طرح صلح چین برای خلیج‌فارس از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران مطرح کرد و از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج‌فارس خواست تا نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند.

چانگ هوآ سفیر چین در تهران در پاسخ به این سوال که طرح صلحی که کشورش برای منطقه آماده کرده شامل چه موضوعاتی است و چه هدفی را دنبال می‌کند؟ گفت: در عصر روز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین، وانگ یی، از طریق ویدیو کنفرانس در پکن در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران در خصوص وضعیت در منطقه خلیج‌فارس شرکت کرد. او با اشاره بر اینکه تنش‌های موجود در منطقه خلیج‌فارس در حال گذاشتن تاثیری مخرب بر صلح و امنیت منطقه‌ و حتی در سطح بین‌المللی است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج‌فارس خواست تا کلید رسیدن به صلح را با نیک‌خواهی و حسن نیت بجویند و نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: چین سه پیشنهاد را ارائه داده است: نخست تعهد به قانون به منظور ارتقای امنیت خلیج‌فارس است. تمامی طرف‌ها می‌بایست اهداف و اصول منشور سازمان ملل را دنبال کنند؛ نرم‌های بنیادین حاکم بر روابط بین‌المللی از جمله احترام گذاشتن کامل به حق حاکمیت و حل و فصل صلح‌آمیز مناقشات را حفظ کنند؛ با تحریم‌های یکجانبه و استفاده از زور برای اعمال فشار مخالفت کنند؛ و استانداردهای دوگانه برای رسیدن به اهدافشان و نادیده انگاشتن هرآنچه که عامل بازدارنده می‌پندارند را رها کنند. سازمان ملل باید به طور کامل نقش خود را در میانجی‌گری و تسهیل مذاکرات ایفا کند و از تلاش‌های میانجی‌گرایانه تشکیلات منطقه‌ای همچون شورای همکاری خلیج‌فارس حمایت کند. تمامی طرف‌ها باید به طور جد قطعنامه‌های شورای امنیت را اعمال و تعهدات بین‌المللی خود را عملی کنند. پیشنهاد دوم حفظ همسایگی خوب به منظور کمک به امن‌تر کردن خلیج‌فارس است. هیچ کشوری نمی‌تواند همسایگانش را انتخاب کند پس همزیستی مسالمت‌آمیز تنها انتخاب درست است. تمامی طرفها باید به دنبال تفاهم باشند، اختلافات بنیادین را نادیده بگیرند، دودستگی‌های فرقه‌ای را کنار بگذارند، به انجام گفت‌وگو و مشورت و فراهم کردن شرایط لازم برای امنیت منطقه‌ای متعهد بمانند.

به گفته وی؛ پیشنهاد سوم هم دفاع از عدل و عدالت به منظور باثبات‌تر کردن خلیج‌فارس است. چانگ هوا می‌گوید: خلیج‌فارس خانه تمامی کشورهای حوزه خلیج‌فارس است. با اینکه کشورهایی که در حوزه خلیج‌فارس نیستند ممکن است کمک‌های سازنده‌ای را پیشنهاد دهند، نباید از گلیم خود پا را فراتر ببرند و محفل‌هایی را برای منافع شخصی تشکیل دهند. کشورهایی که جزو کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیستند، باید موضعی متعادل و عادلانه اتخاذ کنند و تلاش‌های صادقانه‌ای در جهت ارتقای مذاکرات صلح و تحکیم شرایط محلی داشته باشند.

کرونا و همکاری چین با کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای مقابله با پاندومی

سفیر جمهوری خلق چین درباره کرونا و همکاری برای مقابله با این پاندومی گفت: چین با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس(از جمله ایران) در خصوص مبارزه با کووید ۱۹ همکاری فعالانه‌ای دارد و هرگاه که کار تولید و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن‌ها را به میزان نیاز در اختیار آنها قرار می‌دهد. چین همواره آماده است تا به تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی در پیشبرد ثبات و امنیت منطقه و ساختن یک "مامن امنیت" ملحق شود.

چانگ هوا با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت درباره امنیت در خلیج‌فارس که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در آن به ایراد سخنرانی پرداخت، یادآور شد: نشست در سطح وزیران و به ابتکار روسیه - رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل – برگزار شد. میزبانی این نشست بر عهده سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار داشت و وزرای امور خارجه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه کشورهای منطقه خلیج‌فارس و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه حضور داشتند

منبع: ايسنا

ارسال نظر