|
کدخبر: 113388

بانک‌ ها در رقابت با تولیدکنندگان مسکن!

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که بانک‌ها در حال رقابت با تولیدکنندگان مسکن هستند، گفت: این رویکرد قطعا تبعات بسیاری را برای اقتصاد به دنبال دارد.

راه و مسکن بانک‌ ها در رقابت با تولیدکنندگان مسکن!

محمدرضا رضایی‌کوچی با اشاره به اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه بخشی از خانه‌های خالی از سکنه در مالکیت بانک‌ها قرار دارد، اظهار کرد: متأسفانه یکی از عوامل بروز تنش و افزایش قیمت در بازار مسکن، فعالیت بانک‌ها در عرصه ساخت‌وساز و خرید و فروش مسکن است و عملا این مسئله نظام عرضه و تقاضا را دچار خلل کرده است.

وی تصریح کرد: مجلس بارها اعلام کرده که با بنگاه داری بانک‌ها کاملا مخالف است و این استراتژی نظام بانکداری کاملا به ضرر اقتصاد کشور است، از این رو بانک مرکزی باید از ورود بانک‌ها به حوزه بنگاه داری باید جلوگیری کند.

وی افزود: وظیفه اصلی بانک ها، تقویت اقتصادی کشور و بخش‌های تولیدی است و آن هم با ارائه تسهیلات مناسب به تولیدکنندگان محقق می‌شود، اما متأسفانه شاهدیم که بانک‌ها برای کسب سود بیشتر به جای ارائه تسهیلات، سرمایه‌های خود به بازارهای اقتصادی تزریق می‌کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی وضعیت به گونه‌ای شده که بانک‌ها عملا در حال رقابت با تولیدکنندگان و بخش خصوصی به ویژه در حوزه مسکن هستند و این رویکرد قطعا تبعات بسیاری را برای بخش اقتصادی و تولید کشور به دنبال دارد.

رضایی‌کوچی در وضعیت فعلی بخش ساخت‌وساز مسکن نیازمند تخصیص اعتبارات لازم است، اما بانک‌ها هیچ اقدامی برای تقویت قدرت مالی تولیدکنندگان نمی‌کنند و این مسئله موجب شده که میزان ساخت‌وساز کاهش یافته و دلال بازی در عرصه مسکن رشد کند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر