|
کدخبر: 139910

اعتراض رسمی وزیر صمت به دژپسند

وزیر صنعت در مکاتبه با وزیر اقتصاد نوشت، متأسفانه از خرداد ماه سال ۱۳۹۸ اطلاعات ماهانه ارسالی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران به سازمان مذکور به صورت کامل و مطابق با فیلدهای مورد نیاز صورت نگرفته است.

تجارت اعتراض رسمی وزیر صمت به دژپسند

‌رزم حسینی در مکاتبه‌ای با دژپسند با اشاره به لزوم ارائه آمار و اطلاعات کامل تجارت خارجی کشور از گمرک ایران، تاکید کرد سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی تجارت خارجی کشور جهت انجام سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان این حوزه، نیاز به فیلدهای کامل اطلاعاتی صادرات و واردات دارد.

در ادامه نامه آمده است، با عنایت به مکاتبات متعدد انجام شده توسط سازمان توسعه تجارت ایران با گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص اخذ آمار و اطلاعات کامل و به‌هنگام تجارت خارجه کشور، متأسفانه از خرداد ماه سال ۱۳۹۸ اطلاعات ماهانه ارسالی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران به سازمان مذکور به صورت کامل و مطابق با فیلدهای مورد نیاز صورت نگرفته است.

همچنین در این نامه آمده است: با استناد به مصوبه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی در این زمینه و پیگیری‌های سازمان توسعه تجارت ایران مبنی بر لزوم ارائه داده‌ها و اطلاعات به هنگام و کامل، اقدام لازم در این خصوص صورت گیرد.

گفتنی است گمرک ایران مدتهاست که جزییات آمارهای تجارت خارجی کشور را منتشر نمی‌کند. در سایت این سازمان حاکمیتی نیز دسترسی به اطلاعاتی مانند ریز کشورهای صادر و واردکننده کالا از ایران، جداول مربوط به جرئیات وزن و ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی وجود ندارد. حالا سازمان توسعه تجارت نیز به گونه دیگر نسبت به این وضعیت اعتراض کرده است. هرچند هنوز تکلیف دسترسی رسانه‌ها و کارشناسان به این آمارها مشخص نشده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر