|
کدخبر: 155050

تمایل بایدن برای بازگشت به برجام + جزییات جدید

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد ایالات متحده هیچ پیش شرطی را برای شرکت در نشست ۱+۵ با ایران مطرح نمی‌کند.

در برنامه شبکه تلویزیونی MSNBC از پرایس سوال شد که چرا ایالات متحده برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که خودش از آن خارج شده، پیش شرط هایی را مطرح می‌کند اما سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا این ادعا را قبول نکرد.

ند پرایس گفت: "شما در مورد پیش شرط‌ها صحبت می‌کنید اما ما دیروز اعلام کردیم که می‌خواهیم در قالب ۱ + ۵ - پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان - در جلسه‌ای به میزبانی اتحادیه اروپا و در کنار متحدان و شرکای ما با ایرانیان در پشت میز مذاکره بنشینیم. هیچ پیش شرطی وجود ندارد."

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود یادآوری کرد: «یادآوری: به ‌دلیل خروج امریکا از برجام، ۱+۵ وجود ندارد.

 اکنون تنها ایران و ۱+۴ است. به‌یاد بیاورید، ترامپ اتاق [برجام] را ترک و تلاش کرد آن را منفجر کند. حرکات نمادین خوب است اما برای احیای ۱+۵، امریکا باید عمل کند: تحریمها را بردارد. ما نیز پاسخ خواهیم داد.»

توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد.

 برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.این توافق به شکل اولیه حتی سه سال دوام نیاورد: در ماه مه ۲۰۱۸، واشنگتن خبر خروج یک جانبه از آن و احیای تحریم‌های سخت علیه ایران را اعلام کرد. حالا دولت بایدن تمایل خود برای بازگشت به برجام را اعلام کرده است.

منبع: اسپوتنیک

ارسال نظر