|
کدخبر: 155578

مقایسه بازدهی ارزهای دیجیتال با بورس

بازدهی ارزهای دیجیتال در غیاب فرصت های مناسب سرمایه گذاری، سبب هجوم مردم شده و با افزایش معاملات در صرافی ها نسبت به بورس، زنگ هشدار برای سیاستگذاران به صدا در آمده است.

بورس مقایسه بازدهی ارزهای دیجیتال با بورس

ارزهای دیجیتال پربازده ترین دارایی طی یکسال اخیر در جهان بودند و برخی ارزهای معتبر مانند بیت کوین رشد چند برابری را تجربه کردند. جرقه رشد بی امان رمز ارزها را شرکت پی پل زد و تسلا و ایلان ماسک مدیرعامل معروف این شرکت، بنزینی بر این آتش ریخت.

شکست دونالد ترامپ که به مخالفت با بیت کوین مشهور بود هم در جهش قیمت رمزارزها بی تاثیر نبود. میزان پذیرش ارزهای دیجیتال با وجود نوسان شدید و ریسک بالا در دنیا روز به روز بیشتر می شود به نحوی که ارزش بازار آنها به ۱.۴ هزار میلیارد دلار رسیده و هر روز بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار معامله صورت می گیرد. بازده این بازار در غیاب فرصت های مناسب و شفاف سرمایه گذاری در ایران سبب هجوم سرمایه گذاران ایرانی نیز شده است.

معامله گران ایرانی بازار رمز ارزها از صرافی ارزهای دیجیتال یا از صرافی های معتبر خارجی مانند بایننس استفاده می کنند یا صرافی های ایرانی و برخی ترکیبی از صرافی های ایرانی و خارجی را انتخاب می کنند.

در ایران بیشر از ۲۰ صرافی ارز دیجیتال با تعداد معاملات قابل توجه وجود دارد که هیچکدام از بانک مرکزی مجوز ندارند اما با احراز هویت و تعیین سقف معاملات از طریق درگاه های بانکی دریافت و پرداخت پول ریال و معاملات ارزهای دیحیتال را انجام می دهند.

میزان معاملات رمزارزها در ایران قابل توجه و تعداد کاربران به بیش از یک میلیون نفر رسیده و تنها در یک روز در یکی از صرافی‌های ایرانی که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال است و ۶۰۰ هزار نفر کاربر دارد، ۱.۳۹ هزار میلیارد تومان طی ۲۴ ساعت تنها در ۱۲ ارز معروف معامله صورت گرفته است.

اگر این صرافی ۳۰ درصد بازار را در اختیار داشته باشد معاملات در صرافی های ایرانی روزانه ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان است در حالی که در بورس تهران در برخی روزها حجم معاملات حدود ۸ هزار میلیارد تومان بوده که اگر معاملات صرافی های خارجی را نیز لحاظ کنیم چه بسا میزان معاملات روزانه ارزهای دیجیتال در ایران از میزان معاملات بورس بیشتر باشد و هشداری برای سیاست گذاران اقتصادی از منظر میزان جذب نقدینگی در این بازار و به دلیل خروج ارز در صرافی های بین المللی است.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر