کدخبر: 92755

جزئیات بسته حمایتی دولت برای اقشار آسیب‌پذیر

تاکنون با اعتباری که از محل اعتبارات بانکی، بودجه ای و ارزی تامین شده، رقمی نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توزیع بسته حمایتی کرونا پیش بینی شده است که از کانال تسهیلات بانکی و یا کمک های بلاعوض در اختیار گروه های هدف قرار میگیرد.

گسترش نیوز: به دنبال شیوع ویروس کرونا، حدود دو ماهی است که کشور ما هم در وضعیت خاصی بوده و بخش های مختلف به ویژه اقتصادی تحت تاثیر قرار دارد؛ به طوری که کسب و کارها در اغلب موارد تعطیل و یا با کاهش قابل توجه درآمد مواجه شدند. از این رو با توجه به الزام حمایت دولت از اقشار آسیب پذیر و کسب و کارها، بسته حمایتی با چند گزینه پیش بینی شد و به تدریج در دستور کار قرار گرفت.

اما برای تامین هزینه بسته حمایتی از منابع بانکی، بودجه دولت و صندوق توسعه ملی استفاده می شود که به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد و عمده آن از محل بانکهاست.

تعویق اقساط به مدت ۳ ماه

این در حالی است که در اولین مصوبات قرار بر این شد تا تمهیداتی برای مشتریان بانکها و تسهیلات گیرندگان فراهم شود که در این روزها با کاهش درآمد، پرداخت اقساط وام برایشان سخت شده است.

بر این اساس برای صاحبان کسب‌وکارها به ویژه کسب‌وکارهای کوچک که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا متضرر و با مشکلات مالی مواجه شده‌اند، پیش بینی شد که اقساط وام اشخاص حقیقی و حقوقی، به مدت سه ماه از اسفند تا اردیبهشت ماه به تعویق افتد، همچنین اقساط وام‌های قرض‌الحسنه کلیه اشخاص نیز شامل این طرح می‌شود.

عدم تعلیق خدمات به صاحبان چک برگشتی

اما کاهش و حتی توقف درآمد و متضرر شدن اصناف موجب نگرانی آنها بابت برگشت چک هایشان شد که در این رابطه نیز بانک مرکزی تصمیم گرفت در راستای حمایت از صاحبان چک، افرادی که چک‌های آنها از اسفند تا پایان اردیبهشت سال برگشت می‌خورد، از دریافت خدمات بانکی محروم نشوند، این در حالی است که در شرایط عادی برای صاحبان چک‌های برگشتی خدمات بانکی ارائه نمی‌شود. البته اصناف خواستار این بودند که در این مدت چک های آنها در بانک برگشت نخورد که این موضوع با توجه به اینکه باید حقوق دو طرف صادرکننده و ذینفع چک حفظ می شد، مورد پذیرش قرار نگرفت.

وام یک تا دو میلیونی ۴ درصدی اصناف و ۱۲ درصدی یارانه بگیران

اما در بسته حمایتی برای اقشار آسیب پذیر دو نوع وام نیز پیش بینی شد که از محل ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتباری بود که بانک مرکزی از محل منابع بانکها و کاهش ذخیر قانونی آنها پیش بینی کرد.

بر این اساس در مرحله اول قرار شد تا به حدود چهار میلیون نفر از کسب و کارهای آسیب دیده تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی با سود ۴ درصد اختصاص پیدا کند که البته سود کلی ۱۲ درصد بوده و هشت درصد آن را دولت تقبل می کند.

بعد از مدتی بانک مرکزی پیشنهاد وام یک میلیونی با سود ۱۲ درصد به حدود ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر (حدود۷۸ میلیون نفر) را مطرح کرد که مصوب شد و قرار است به این خانوارها در صورت اعلام تقاضا در سامانه ای که دولت تعریف می کند، پرداخت شود.

هر دو تسهیلات چهار درصدی اصناف و ۱۲ درصدی یارانه بگیران به حساب یارانه آنها واریز می شود و بعد از حدود چهار ماه تنفس به مدت ۲۴ ماه از حساب آنها کسر خواهد شد.

کمک ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای فاقد درآمدها

کمک دیگری که به عنوان پرداخت نقدی و بلاعوض پیش بینی شد، منابعی از محل بودجه دولت است که به حدود ۱.۵ میلیون خانوار فاقد هیچ گونه درآمدی پرداخت می شود؛ به طوری که به تناسب بعد خانوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان طی چهار مرحله به حساب یارانه آنها واریز می‌شود که برای خانوار تک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار و پنج نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان است.

هزینه پرداخت این بسته حمایتی در هر ماه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان است که در مجموع به ۱۳۵۰ میلیارد تومان در چهار ماه پیش بینی شده می رسد.

پرداخت هایی برای نظام سلامت

اما با شیوع ویروس کرونا تامین هزینه‌های مربوطه به ویژه در حوزه بهداشت و درمان موضوعی بود که به طور خاص تامین آن متوجه دولت است و طبق آماری که در مدت اخیر اعلام شد تا مرز ۴۰۰۰ میلیارد تومان از منابع دولت به نظام سلامت اختصاص یافته که در بخش های مختلف از جمله ستاد ملی کرونا، دانشگاه علوم پزشکی و بیمه سلامت بوده است.

کمک یک میلیارد دلاری از ذخایر ارزی

در کنار منابعی که از محل بانکها و بودجه دولت برای تامین هزینه بسته حمایتی کرونا و سایر هزینه های آن مورد استفاده قرار می گیرد، کمک از صندوق توسعه ملی نیز در دستور کار قرار گرفت.

این در حالی است که با توجه به هزینه سنگین کرونا و از سویی وضعیت درآمدی دولت، از مدتی پیش بحث هایی درباره تامین هزینه از محل صندوق توسعه ملی وجود داشت و پیشنهاداتی نیز مطرح شد، تا اینکه رئیس جمهور طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری، خواستار برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای بخش بهداشت و درمان و همچنین تامین هزینه بیمه بیکاری شد که در نهایت رهبری نیز با این درخواست موافقت کردند.

با امکان برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی، بانک مرکز معادل ریالی این منابع را در اختیار دولت قرار میدهد و با توجه به اینکه با نرخ بازار نیما به ریال تبدیل خواهد شد و در حال حاضر نرخ نیمایی به حدود ۱۴ هزار تومان می رسد، حداقل مبلغ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت قرار خواهد داد.

منبع: ایسنا

 • ناشناس ارسالی در

  همتون دزدید

 • محمود ارسالی در

  سلام وخسته نباشید خدمت مسعولین مهترم شما اعلام کردین که اقساط وام‌ها به علت شیوع ویروس کرونا تاسه ماه عقب بیفتد پس چرا بانک ملی ازما اقساط شو گرفت تواین بی کاری وبدبختی اجارخانه دادن ازما قسط وگرفتن گفتن همش الکی گفتن خود ریس بانک ملی گفت خدایش واسه نون شب مون موندیم

 • منصور از بم ارسالی در

  سلام،ضمن اینکه اینجانب راننده تاکسی برون شهری هستم،از اواخر بهمن ماه بنده عملن بیکار شده ام ضمن اینکه خود شخصم درگیر این ویروس شده ام و هیچگونه درامدی نداشتم،به ناچار حق بیمه خود را نیز ماهانه پرداخت باید میکردم. که درصورت نپرداختن جریمه میشدم ، اخه این چجور حمایتی هست که فرد بیکار شده،و درگیر مرضی که به جونم افتاده باید حق بیمه بپردازم،با کدوم مرض من باید مبارزه کنم اخه،روانم پاک شد،تمام احساساتم نسبت به زندگی از دست رفت،کجایه این حمایت هستش،دیگه مغزم رد داده کلن تعطیل شده،

 • مسعود ارسالی در

  سلام
  این کمکهای ۲۰۰ تا۶۰۰هزارتومانی مگه براساس عدم شغل نبود پس چرا به بنده با چهارسرعائله وعدم شغل پرداخت نشد برچه اساسی آمارها رادریافت میکنید که خیلی هامانند بنده سربی کله شدند.
  ممنونم.

  • ناشناس ارسالی در

   سلام داداش من چرا داریم خودمونو گول میزنیم. باورکنید این کمکی ک منتظرشیم تا ب این لحظه ب هیچ کسی تعلق نگرفته و با گفتن این فقط مارو سرکار گذاشتن، شما رو کا استان خودتون رو بگرد ببین کسی تا الان همچین کمکی ازدولت بش شده

  • ناشناس ارسالی در

   سلام دوستان. خداوکیلی تا این لحظه هرکسی ک کمک ۲۰۰ تا۶۰۰ هزارتومنی رو گرفته ی اعلام حضورکنه. ماک تاالان ازهزارنفرپرسیدیم کسی نگرفته. پس این کمک ب چ کسی تعلق میگیره. والا من از کسای ک هیچ درامدی نداشتن پرسیدم و همشون گفتن نگرفتیم

 • محدثه قادری ارسالی در

  سلام مگر دولت نگفته است به ادم های فاقد درامد کمک میکند چرا من که هیچ درامدی جز یارانه ندارم و دارای دو فرزند میباشم به من تعلق نگرفته است با سپاس

  • ناشناس ارسالی در

   سلام باورکنید این کمکی ک ازحرف میزنن ک مبلغش ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومنه فقط وفقط دروغه. اینو فقط برا خوب جلوه دادن خودشون بین مردم مطرح کردن. شما برو از تمام هم استانیهای خودتون بپرس ببین همچین کمکی ب ی نفرشون شده بعد منتظرکمک اقای روحانی بشیم. فقط سرکاریه.

 • شاهین زنده زبان ارسالی در

  سلام خدایی من یه جوان ۲۵ ساله هستم که با این وضع گرانی مسکن و پوشاک و امکانات رفاهی جرائت به خرج دادم و زن گرفتم یک ساله ازدواج کردیم هیچجا شغلی بهم ندادن با مدرک کارشناسی الانم بخاطر کورنا نه کاری دارم نه حقوقی نه لقمه ای نان برای خوردن خودم و خانومم اون بسته حمایتی رو ندادن اون وام یک میلیونی رو ندادن الانم دارن از خونه میندازنمون تو کوچه بخدا که این انصاف نیست من بدرک دِین و گناه اون دختر معصوم به گردن کیه من درامد ندارم پشتوانه ندارم قسط وام ازدواج دارم کرایه خانه دارم یه دانه هزاری ام درامد ندارم اوضاع بازار کارگری هم خرابه بخدا که من تحمل زندگی برام تو یکسال ازدواج سخت شده اخه این چه مملکتیه منی که اوایل ازدواجمه و تازه باید فعلا لذت ببرم دارم فکر به خودکشی میکنم اهای دولت کمک صدای منو میشنوی صدای فریاد امثال من بگوشت میرسه نه چون صدای خنده تو خونتون زیاده صدای امثال من اصن تا به شما مسوئلین برسه تو نطفه خفه میشه امثال من و دیگری داریم جون میکنیم که پیش پا افتاده ترین حق و حقوقم تو این مملکت که زندگی کردنه برسیم خدایی هست؟؟؟انصافی هست؟؟؟وجدانی هست؟؟؟ نه !!!!💔

 • پیمان ارسالی در

  سلام توروخداپس چرایارانه کرونابه ماتعلق نگرفت به حضرت عباس ماهم کارگریم توروخداماروهم درنظربگیر

 • محمد ارسالی در

  ای بابا کدوم حمایت از فرد بیکار منم کاروکاسبی ندارم پس کجاست این بسته حمایتی شاید منظور شما کسانی هستند که درآمد آنچنانی دارندوفلان ماشین وویلا چون از قدیم گفتن که کسی که پول نداره همون بمیره بهتره ما که فقط وعده میشنویم نه عمل.

 • مصطفی ارسالی در

  من تو بانک هیچ پسندازی نداشتم که بخوام گردش مالی داشته باشم نه خونه ای دارم نه ماشینی وهیچ پس اندازی ولی خدایی ماهی ۲۰۰ هزارتومان چون یکنفر هستم ریختند فکر میکنید تو این اوضاع کرونایی که بیکار شدم با این۲۰۰ هزار کجای بدبختیم بزنم ..........‌خدا بداد هممون برسه

 • مصطفی ارسالی در

  از اون موقعی که این دولت اومد سرکار زندگی ما از هم پاشید دوران طلایی زندگی من فقط زمان احمدی نژاد بود یک روز بیکار نبودم شرمنده زن وبچه ام نبودم این دولت باعث شد شرمنده که هیچ زندگیم از هم به پاچه فقط چند سال مردم را با برداشتن تحریم زندگیاشونو به فنا داد خدا لعنت کنه باعث بانیش خدا لعنت کنه که دوباره به این دولت رای دادن چهار سال اول هیج غلطی نکرد باز بهش رای دادن من که رای ندادم زندگیم نابود شد شما مردم تاکی میخواید خودتونو به نفهمی بزنید چرا درست رای نمیدید هر بلای سرتون بیاد حقتونه .‌..آب از سر من گذشت

ارسال نظر