|
کدخبر: 326447

سامانه خودنویس مستاجران را غافلگیر کرد

مدیر سامانه خودنویس بیان کرد: به دلیل به‌روزرسانی سامانه املاک و اسکان، امروز، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت، امکان ثبت قراردادهای مسکونی در سامانه خودنویس مقدور نمی‌باشد.

اقتصاد سامانه خودنویس مستاجران را غافلگیر کرد

مهدی ساسانی مدیر سامانه خودنویس، اظهار کرد: به دلیل به‌روزرسانی سامانه املاک و اسکان، امروز، در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، امکان ثبت قراردادهای مسکونی در سامانه خودنویس مقدور نمی‌باشد.

وی از کاربران خواست تا ثبت قراردادهای مسکونی خود را در سامانه خودنویس به روزهای بعد موکول کنند.

سامانه خودنویس برای ثبت قراردادهای اجاره مسکن رونمایی شد و قرار است طی هفته‌های آینده امکان ثبت قراردادهای خرید و فروش در این سامانه فراهم شود.

تحول بازار مسکن با سامانه خودنویس

مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بیان‌داشت: بر اساس آمارها در ۴۰ روز ابتدایی سال ۱۴۰۲ در سامانه «ایران املاک» ۸۰ هزار و ۱۸۶ قرارداد ثبت شده بود، در حالی که در مدت زمان مشابه در سال ۱۴۰۳ در سامانه خودنویس ۱۱۲ هزار و ۸۶۴ قرارداد ثبت و کدرهگیری صادر شده است که نشان از رشد ۴۱ درصدی قراردادهای ثبت شده دارد.

وی تصریح‌کرد: مقایسه آمارهای ثبت قرارداد اجاره در سامانه «خودنویس» با سامانه قبلی «ایران املاک»، حاکی از جا افتادن سامانه جدید در بین مردم است.

ساسانی تاکید کرد: این فضا برای استفاده عموم مردم و مشاوران به‌منظور دریافت کد رهگیری رایگان طراحی شده است؛ بر این اساس رقابتی با هیچ کس در این عرصه نداشته و به دلیل رایگان بودن، به‌هیچ عنوان بحث درآمدزایی آن مطرح نیست.

خودنویس-املاک

فعال شدن قراردادهای خرید و فروش مسکن در خودنویس

وی به بیان توضیحاتی در خصوص چرایی راه‌اندازی این سامانه پرداخت و افزود: سوم خرداد ماه ۱۴۰۲ سامانه خودنویس در وزارت راه و شهرسازی رونمایی شد. بر اساس تکلیف ماده ۱۸ قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی موظف است امکان ثبت قراردادهای اجاره، خرید و فروش، پیش خرید و پیش فروش را برای متعاملان به صورت فرد به فرد در سامانه املاک و مستغلات فراهم کند.

وی بیان‌داشت: سامانه ثبت املاک و مستغلات (با نام تجاری «ایران املاک») در سال ۸۸ راه‌اندازی شد که به مدت حدود ۱۴ سال بدون تغییر مانده بود، اما با برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان حوزه و بررسی جمیع جوانب، به این نتیجه رسیدیم که توسعه نسخه جدید سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات نسبت به ارتقای سامانه قدیمی کم‌هزینه‌تر است.

ساسانی ادامه‌داد: بر این اساس مقرر شد سامانه قبلی با ایجاد یک‌سری ویژگی‌های جدید و ویرایش آن توسعه یابد که با نام تجاری سامانه «خودنویس» معرفی شد؛ در طراحی و توسعه این سامانه، سعی شد که حداکثر داده‌ها از معاملات به دست آید و از نرم‌افزاری به روز در آن استفاده شود.

وی خاطرنشان‌کرد: سوم خردادماه ۱۴۰۲ سامانه خودنویس برای قراردادهای اجاره یک به یک رونمایی شد و مستاجران و موجرانی که یکدیگر را پیدا کرده بودند، می‌توانستند نسبت به ثبت قرارداد و دریافت رایگان کد رهگیری اقدام کنند.

مدیر سامانه خودنویس اظهار داشت:‌ به‌مرور انواع اشکال قرارداد اجاره روی این سامانه تعریف شد و در نهایت، از بهمن‌ماه سال گذشته دسترسی مشاوران املاک به سامانه قدیمی قطع و دسترسی شان به سامانه جدید ایجاد شد. همچنین مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۳ همه قراردادهای اجاره روی سامانه خودنویس درج شود.

وی بیان‌داشت: ‌از جمله مزیت‌های سامانه خودنویس این است که می‌تواند به صورت برخط در هر بار ورود، جواز ‌کسب مشاوران را بررسی کند. از ۲۵ اردیبهشت ماه نیز مشاوران املاکی که شناسه یکتا از درگاه ملی کسب مجوزها کسب نکرده باشند، نمی‌توانند وارد این سامانه شوند.

ساسانی گفت: خرداد ماه امسال مقرر شده در سالگرد یک سالگی رونمایی از سامانه خودنویس، قراردادهای یک به یک خرید و فروش را در سامانه فعال کنیم که به دلیل ملاحظات حقوقی و پیچیدگی های امر خرید و فروش، شکل کار متفاوت از قبل خواهد بود.

منبع: تسنیم
  • معلم ارسالی در

    به جای اینکه بساط اونها رو جمع کنید اونه ا رو مجوز دار کنید و بیارید تو خود نویس. از اون مهمتر کاری کنید که اصول معامله من صفانه رو رعایت کنن و مشارکت در ساخت رو ا فراد مشخصی انجام بدن نه بنگاهداران.یعنی بنگاهدار و سازنده مشخص و قانونی فعالیت ک نه و از هم جدا بشن نه اینکه از نون خوردن بیندازید.ببینم میتونید این کار رو انجام بدید یا نه.اگر نمیتونید پس مسئولش بره ک نار بزارید کسی که میتونه بیاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها