|
کدخبر: 324162

قیمت آیفون/ واردات گوشی / بازار موبایل

شوک به طرفداران آیفون / فروش این مدل محبوب متوقف شد

با توجه به افزایش پیوسته نرخ دلار در بازار آزاد، بیشتر فروشندگان موبایل تصمیم گرفتند فروش آیفون‌ها، به ویژه آیفون ۱۳ پرومکس را متوقف کنند.

اقتصاد شوک به طرفداران آیفون / فروش این مدل محبوب متوقف شد

به دلیل عدم ثبات نسبی بازار ارز، آنها تصمیم گرفتند فروش آیفون ۱۳ پرومکس را متوقف کنند، زیرا در شرایط فعلی امکان خرید مجدد این کالا بهبود نیافته است. در حالی که برخی از فروشگاه‌ها هنوز آیفون ۱۳ پرومکس را به فروش می‌رسانند، اما قیمت آن را چند برابر قیمت بازار ایران قرار داده‌اند تا در صورت رشد آتی نرخ دلار، همچنان سودآوری داشته باشند.

دو روز پیش محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی به نوسانات ارزی واکنش نشان داد. او  مدعی شد، افزایش نرخ ارز غیررسمی، سیاسی و زودگذر است. او در اظهارنظرهای بعدی خودش هم تاکید کرد: به زودی نرخ دلار  کاهش می‌یابد و نرخ موجود نرخی نیست که ما در بازار کالا نگران آن باشیم.

اگرچه فرزین نگران وضع موجود نیست. اما بازار کالا به شدت ملتهب است و به همین دلیل بازار کماکان  تمایلی به عرضه کالا ندارند. وضعیت بازار کالا پس از اظهارات فرزین تغییری نکرد؛ چون بازار به وعده‌درمانی اهمیتی نداده و کار خودش را می‌کند.

با آغاز رشد نامتعارف نرخ ارز در بازار آزاد، فروشندگان کالاهای غیر خوراکی تمایلی به عرضه کالاهای خود نشان ندادند. آنها اگر هم جنسی عرضه کردند، چندین برابر قیمت واقعی کالا بوده تا بتوانند رشد نرخ ارز را جبران کنند. نکته قابل تامل این است که در سال‌های گذشته اکثر توزیع کنندگان بزرگ تمایلی به عرضه کالا نداشتند. اما حالا خرده فروشان یعنی مغازه‌داران سطح شهر نیز تمایلی به عرضه کالا ندارند تا بازار روی ثبات نسبی را ببیند.  آنها ترجیح می‌دهند، کالای خود را نفروشند تا اینکه ضرر کنند. چون آنها مطمئن نیستند با همان نرخی که جنس را می فروشند، بتوانند خرید کنند.

یکی از گروه‌هایی که این روزها تمایلی به عرضه کالای خود نیستند، فروشندگان موبایل آیفون ۱۳ پرومکس هستند. یکی از این فروشندگان گفت: من  از ابتدای سال به فروشندههایم گفتم آیفون ۱۳ پرومکس را نفروشند. این توزیع کننده کوچک ادامه داد: درحال حاضر فقط به دو مغازه در شمال تهران آیفون  ۱۳ پرومکس عرضه می‌کنم و به بقیه فروشگاه‌ها اعلام کردم که فقط گوشی‌های شیائومی و سامسونگ داریم و می‌توانیم بفروشیم.

بررسی ها نشان می‌دهد در فروشگاه‌های مجازی  هم آیفون ۱۳ پرومکس به فروش نمی‌رود و اعلام شده است «توقف تولید».

ممنوعیت آیفون ۱۴ و ۱۵ رفع شد؟

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه تا این لحظه رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ مطرح نیست، گفت: اواخر سال واحدهای فروشنده این کالاهای ممنوعه شناسایی شدند و در سال جاری برخورد با این واحدها در دستور کار جدی ستاد قرار دارد.

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به سوالی در خصوص اظهار نظر رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه که گفته بود این انجمن پیگیر رفع ممنوعیت واردات آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ است و ممکن است در آینده نزدیک این اتفاق رخ دهد، گفت: تا این لحظه پیشنهادی در دولت برای رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ مطرح نشده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد فروش آیفون‌ها ۱۴ و ۱۵ که به علت ممنوعیت واردات کالای قاچاق محسوب می‌شوند اما تا کنون برخوردی با فروشندگان آن صورت نگرفته است، گفت: موضوع مقابله با تلفن همراه محرز قاچاق که مصداق آن آیفون ۱۴ و ۱۵ است، در برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار دارد و ستاد قصد دارد تا به صورت جدی به این موضوع ورود کند. در انتهای سال گذشته نیز بررسی از پاساژهای تهران انجام شد.

دهقانی‌نیا افزود: براین اساس شناسایی انجام شد که آیا تبلیغاتی در خصوص کالاهای قاچاق انجام می‌شود یا خیر. اگر انجام می‌شود کدام واحدها این کار را انجام می‌دهند. اگر معامله‌ای انجام می‌شود نیز بیشتر کدام واحدها این کار را انجام می‌دهند. این اطلاعات جمع‌آوری شده و در سال جاری اقدامات لازم در برابر فروشندگان کالای قاچاق انجام خواهد شد.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها