|
کدخبر: 319938

بازار مسکن / نهضت ملی مسکن / ساخت مسکن

خبر خوش مسکنی برای دانشجویان / وزارت علوم آستین ها را بالا زد

معاون وزیر علوم، علی خطیبی، اعلام کرد که نهضت ساخت خوابگاه‌های متاهلی در آموزش عالی با حمایت وزیر علوم آغاز شده است. در حال حاضر، ۳۲۰۰ واحد خوابگاه متاهلی در مراحل مختلف ساخت قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴، این تعداد خوابگاه را به دانشجویان متاهل تحویل دهیم.

اقتصاد خبر خوش مسکنی برای دانشجویان / وزارت علوم آستین ها را بالا زد

در جلسه‌ای با حضور رسانه‌ها، معاون مالی، اداری و منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز اعلام کرد: در دههٔ فجر امسال، در حوزهٔ آموزش عالی، ۸۱ پروژهٔ عمرانی با مجموع زیربنای ۱۴۷ هزار مترمربع و با اعتبار بیش از ۱۶۸۰ میلیارد تومان در ۲۷ استان و ۳۶ دانشگاه بهره‌برداری خواهد شد.

معاون مالی، اداری و منابع وزارت علوم با بیان اینکه این پروژه‌ها عمدتا کاربری آموزشی، پژوهشی، فناوری و خوابگاه مجردی و متاهلی خواهد بود، تصریح کرد: در کنار این موارد در یک سال اخیر ساخت مسکن برای اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه‌ها در دستور کار قرار است، پیرو سیاست‌های ابلاغی دولت و مصوبات مجلس شورای اسلامی و نهضت ملی مسکن از این فرصت قانونی بهره بردیم و مطابق آن از اراضی مازاد در دانشگاه‌ها و ذیل قانون نهضت ملی مسکن برای ساخت واحدهای مسکونی استفاده کردیم.

وی افزود: توافقنامه با وزارت راه انجام شد که بر اساس آن ذیل قانون نهضت ملی مسکن از اراضی مازاد دانشگاه‌ها استفاده کنیم. در ۷۱ دانشگاه بیش از هزار هکتار اراضی شناسایی و برای طرح ملی مسکن در نظر گرفته شده است.

به گفته وی؛ آنچه که برای طرح ملی مسکن و واگذاری زمین برای ساخت مسکن در نظر گرفته شده، حدود ۳۰۰ هکتار است، که مطابق آن در ۱۳ دانشگاه ۱۴۵۰۰ واحد مسکونی بر اساس تراکم قانون برای هیات علمی و کارمندان استفاده خواهد شد.

خطیبی با بیان اینکه بخشی از این زمین‌ها در بخش‌های پردیس اصلی قرار دارد، عنوان کرد: عمدتا از زمین‌هایی که در برنامه تفصیلی دانشگاه کاربردی علمی و پژوهشی ندارند، استفاده خواهیم کرد.

معاون وزیر علوم با اشاره به طرح‌های توسعه خوابگاه متعالی برای دانشجویان دوره تکمیلی بیان کرد: تعداد خوابگاه‌های متاهلی از ابتدای ساخت دانشگاه در ایران کمتر از هزار واحد بود از نیمه ۱۴۰۰ تا امروز ۳۰۰ واحد متاهلی ساخته و تحویل دانشجویان متاهل داده شده است.

وی با بیان اینکه نهضت ساخت خوابگاه با حمایت وزیر علوم کلید خورده است، بیان کرد: نهضت ساخت خوابگاه متاهلی در آموزش عالی با حمایت وزیر علوم، آغاز شده که درحال‌حاضر ۳۲۰۰ واحد خوابگاه متاهلی در مرحله مختلف قرار دارد، امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴ این تعداد خوابگاه را به دانشجویان متاهل تحویل دهیم.

خطیبی با بیان اینکه خوابگاه متاهلی نقش مهمی در جوانی جمعیت و نگهداشت نخبگان دارد، عنوان کرد: بحث تشکیل خانواده معمولا در بازه تحصیلات تکمیلی و دکترا مطرح می‌شود و اگر ما بتوانیم بحث مسکن متاهلی برای دانشجویان را حل کنیم، هم در مقوله نگهداشت نخبگان و افزایش موالید موثر خواهد بود.

وی با اشاره به انتظارات وزارت علوم از مجلس برای تامین بودجه این پروژه‌ها از منابع دولتی بیان کرد: برای دانشگاه تکلیف شده که ۱۰ درصد از درآمدهای اختصاصی و ۱۰ درصد اعتبارات مربوط به تملک دارایی باید صرف ساخت خوابگاه متاهلی شود. علاوه بر این دور ردیف درآمدی برای ساخت تعداد مسکن‌های متاهلی به بودجه دولتی نیاز وجود دارد.

خطیبی عنوان کرد: پاداش پایان خدمت تمام کارکنان آموزش عالی از قبیل هیات علمی و کارمندان تا سال ۱۴۰۱ تسویه شده است، علاوه بر این مالیات قراردادهای پژوهشی به صورت ثابت ۵ درصد خواهد بود.

معاون وزیر علوم بیان کرد: با پیگیری وزارت علوم قرار شد فوق العاده خاص به میزان سه هزار امتیاز در حکم کارمندان آموزش عالی لحاظ خواهد شد.

منبع: رادار اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها