|

بخوانید :

کدخبر: 253393

بررسی فوری موضوع ریزگردها در مجلس

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از پیگیری موضوع ریزگردها در مجلس خبر داد و گفت: مجلس این موضوع را در راستای تحقق قانون هوای پاک پیگیری و با هرگونه سهل‌انگاری برخورد می‌کند.

سیاست داخلی بررسی فوری موضوع ریزگردها در مجلس

سمیه رفیعی در خصوص ورود ریزگردها به پایتخت، اظهار داشت: پس از پیش‌بینی سازمان هواشناسی، قاعدتاً ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست از طریق رسانه‌ها باید موضوع را به مردم اطلاع می‌دادند.

وی بیان کرد: از طرفی اطلاعات ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می‌شد که یا از طریق علوم پزشکی اطلاع‌رسانی عمومی صورت می‌گرفت یا خود سازمان محیط زیست وضعیت را به سرعت اعلام می‌کرد که متأسفانه تا چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی عمومی انجام نشد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه باید تصمیم‌گیری‌ها پیشگیرانه باشد، گفت: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل تشکیل و موارد لازم پیش‌بینی و مراتب جهت تصمیم گیری به استانداری و نهادهای ذیربط اعلام می‌شد که این امر نیز صورت نگرفته است.

وی به اعتبارات مقابله با ریزگردها اشاره و تصریح کرد: متأسفانه دولت هم در بودجه سال گذشته و هم در بودجه امسال هر گونه اعتبار در خصوص مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرد!

رفیعی گفت: هر چند مبادی ورودی این مسئله از مرزهای غربی، جنوب و جنوب غربی است و بیشتر کانون‌ها خارجی است، اما قاعدتاً باید جهت برنامه‌های بعدی بودجه لازم تخصیص پیدا می‌کرد که متأسفانه این امر هم مغفول ماند و مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست دقیقاً معلوم نیست چرا این درخواست برای تأمین اعتبارات لازم در خصوص این معضل در شرایط بحرانی را نداشت و پیگیر نبوده است.

وی با اشاره به مصوبات فراکسیون محیط زیست در سال گذشته در خصوص آلودگی هوای تهران، گفت: بر این اساس ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید به صورت مرتب به روز رسانی و کالیبره شوند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بر لزوم بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی در خصوص ریزگردها تاکید کرد و گفت: احتمال اینکه ما از شرایط هشدار و اضطرار به شرایط مداوم بحران برسیم کم نیست و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، قاعدتاً در فصل تابستان و پاییز هم با اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران قطعاً مشکلات جدی خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیشتر از همه به توان مدیریتی نیازمند است، تصریح کرد: آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است و فقدان مدیریت واحد در این حوزه بسیار مشهود است.

رفیعی از پیگیری موضوع ریزگردها در فراکسیون محیط زیست مجلس خبر داد و تصریح کرد: مجلس این موضوع را در راستای تحقق قانون هوای پاک پیگیری و با هرگونه سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا برخورد می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...

سایر رسانه ها