|
کدخبر: 160716

قالیباف: دولت لااقل در این ۱۰۰ روز بازار مرغ را مدیریت کند

قالیباف با بیان اینکه دولت لااقل در این ۱۰۰ روز بازار مرغ و مایحتاج ضروری را در سطح حداقلی مدیریت کند، افزود: اگر اراده لازم وجود داشته باشد، این بازار با توجه به اینکه کالاها موجود است، ظرف ۴۸ ساعت قابل مدیریت است و مسئولان اجرایی به این امر واقف هستند.

سیاست داخلی قالیباف: دولت لااقل در این ۱۰۰ روز بازار مرغ را مدیریت کند

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی روز سه شنبه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: روز پاسدار را به سبزپوشان پاسدار انقلاب اسلامی تبریک می‌گویم، پاسدارانِ فداکار انقلاب در تمام قله‌های تاریخی و در گردنه‌های دشوار انقلاب اسلامی با پیروی از اسوه فداکاری و ایثار، امام حسین (ع) جان خود را برای صیانت از انقلاب و تامین امنیت و آرامش و رفاه همه مردم ایران و تمام دلباختگان و آرمان انقلاب اسلامی فدا کردند و حق ایثار را به جا آوردند.

وی در مورد روند بررسی لایحه بودجه و مهم‌ترین تغییرات برای تامین منافع مردم در این لایحه، افزود: تصویب لایحه بودجه به گام نهایی خود رسیده و پس از تلاش‌های چندین ماهه نمایندگان برای کاهش ایرادات اولیه لایحه بودجه امروز، فرآیند تصویب سند مالی یک ساله کشور به پایان خواهد رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: در نیمه دوم امسال امیدوار بودیم تا دولت اراده کافی برای تدوین بودجه با ساختار اصلاح شده را داشته باشد و سال ۱۴۰۰ نویدبخش اصلاحات اساسی در ساختار مالی و اقتصادی کشور باشد اما اراده و توان اجرایی کافی میسر نشد و در دولت وجود نداشت و مجلس تصمیم گرفت در این شرایط، هدف‌گذاری خود را برای کاهش ایرادات بودجه و اعمال تغییرات در حد توان اجرایی دولت و تامین حداکثری منافع مردم قرار دهد.

قالیباف گفت: لایحه‌ای که پیش روی ماست مطلوب مجلس نیست، اما لااقل می‌توان از این امر خرسند باشیم که برخی تصمیمات مهم که سال‌ها در پیچ و خم نظام قانون‌گذاری کشور مانده بود در این بودجه به تصویب رسید و دولت ملزم به اجرای دقیق آنهاست.

تصمیمات ضدتبعیضی مهمی در بودجه ۱۴۰۰ اتخاذ شده است

وی اضافه کرد: با این تصمیمات به خصوص در حوزه کاهش تبعیض‌ها و شفافیت مالی دولت ظرفیت‌های تغییر ریل بودجه ریزی در کشور بیش از گذشته فراهم شد. ویژگی متمایز‌کننده مصوبات مجلس در فرآیند برسی بودجه تاکید نمایندگان بر اتخاذ تصمیمات ضروری بدون توجه به فشارهای گروه‌های صاحب منافع و نفوذ بوده تا منافع مردم تامین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برقراری نظام مالیاتی عادلانه در این لایحه با شجاعت انجام شده، مالیات فعالیت‌های مولد از جمله مالیات اصناف و تولید کاهش پیدا کرد و بر فعالیت‌های غیرمولد، مالیات وضع شد.

قالیباف تصریح کرد: مصمم به کاهش فاصله طبقاتی و کم کردن فاصله فاحش بین کارکنان و مدیران دولتی بودیم، در این بودجه توانستیم با مالیات‌های پلکانی تا سقف ۳۵ درصد حقوق مدیران پُردرآمد و کاهش میزان افزایش حقوق مدیران و کاهش سقف حقوق دریافتی پردرآمدها نسبت به حداکثر حقوق به آنها دست یابیم.

وی گفت: علاوه بر این بسیاری از معافیت‌های مالیاتی بی‌مبنا که در نتیجه کم توجهی به اولویت کاهش تبعیض ایجاد شده بود لغو شد که با استقبال مردم و البته ناراحتی صاحبان منافع خاص رو به رو شد و در نهایت صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس به صورت سالیانه متناسب با ارزش دارایی آنها مالیات گرفته خواهد شد. مردم خود به خوبی می‌دانند که اتخاذ هر یک از این تصمیمات با توجه به عادت‌های غلط موجود در نظام پرداخت‌های کشور تا چه اندازه دشوار است و همه این دشواری در مجالس قبلی تحقق تصمیمات ممکن را غیرممکن کرده بود اما امروز خوشحالیم با وجود آنکه اشکالات ساختاری در بودجه وجود دارد اما تصمیمات ضدتبعیضی در مجلس اتخاد شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گام مهم دیگر نمایندگان اتخاذ تصمیمات تاریخ ساز برای تحقق شفافیت و انضباط مالی دولت بوده است که گامی اساسی برای ریشه کن شدن فرصت‌های تخلفات مالی در تمام دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور به شمار می‌آید.

قالیباف اظهارکرد: تمامی پرداخت‌ها به مدیران تمامی دستگاه‌های اجرایی طبق حکم برنامه ششم باید در سامانه‌ای برای نهادهای نظارتی شفاف شود و هر گونه پرداخت حقوق و پاداش توسط مدیران خارج از این چارچوب در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب می‌شود و قابل پیگرد قضایی می‌باشد.

وی تصریح کرد: پس از سال‌ها مجلس عزم خود را جزم کرد تا اعتبار لازم برای یکسان‌سازی حقوق بازنشتسگان تأمین اجتماعی با دیگران را تأمین کند و این بی‌عدالتی پس از سال‌ها با اهتمام دولت، رفع خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه عدالت آموزشی بالاخره به تأمین اعتبار رتبه‌بندی معلمان که مطالبه عموم جامعه فرهنگیان بود، توجه شد.

قالیباف تأکید کرد: یکی از اولویت‌های اصلی ما در بودجه، سوق دادن فعالیت‌های کشور به سمت فعالیت‌های مولد و ضد تبعیض بود. برای مثال اعتبار مالی ویژه‌ای برای اشتغال‌سازی به خصوص برای مناطق محروم و اعتبار ویژه‌ای برای محرومیت زدایی اختصاص داده شده است تا کمی از رنج و درد بی‌عدالتی در حق قشرهای ضعیف کاسته شود.

وی بیان کرد: برای حمایت از خانواده ها، افزایش وام ازدواج و مسکن و همچنین اختصاص وام مسکن ویژه‌ای برای خانواده‌های دارای سه فرزند و اختصاص وام ویژه‌ای برای زنان سرپرست خانوار و الزام تأمین حداقل درآمد برای زنان در دستور کار قرار گرفت. البته تحقق همه این مصوبات در گرو اجرای درست دولت است.

دولت با اجرای درست بودجه، خاطره خوب از خود به جای بگذارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه مردم انتظار دارند دولت تا آخرین روز فعالیت خود با توانی بیشتر از گذشته عمل کند و با اجرای درست و دقیق احکام بودجه لااقل در ماه‌های آخر خاطره خوب از خود به جای بگذارد.

قالیباف اظهارکرد: هرچند که راه نرفته پیش رو در اصلاح ساختار بودجه و تغییرات اولویت‌های تصمیم گیری اقتصادی در کشور، طولانی است اما مجلس جهت حرکت را از تقویت سوداگران و دلالان به سمت رفع تبعیض‌ها و سوق دادن منابع به سمت عموم مردم تغییر داده است و این خود نوید بخش آینده‌ای روشن تر با تصمیمات عالمانه تر در تغییر ریل اقتصاد کشور خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی کشور در دولت‌های مختلف، انگیزه لازم را برای ایجاد تغییرات نداشتند اما همراهی امروز مردم با همین تصمیمات محدود مجلس نشان می‌دهد که مردم می‌توانند با مطالبه گری طرح‌های زنگ زده دستگاه‌های اجرایی را به حرکت درآورند و همان معجزه‌ای که در سال‌های دفاع مقدس دیدیم امروز با همراهی عمومی و فراجناحی همه مردم در عرصه‌های اقتصاد نیز شاهد باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با حضور در بطن مردم و گفت‌وگوی رودر رو با جوانان مطالبه گر و شجاع در ایران، مطمئن شدم که دور از ذهن نیست که در سال‌های آینده چنین فضایی در جامعه پدید‌اید که سیاستگذاران و مجریان فارغ از ترجیحات حزبی، سیاسی و گروهی خود با نیروی مطالبه گری مردم وادار به اجرای اصلاحات اساسی به خصوص در اقتصاد کشور شوند.

قالیباف افزود: معجزه اجتماعی مردم مطمئناً غیرممکن‌ها را ممکن می‌کند و فتح المبین‌های اقتصادی و مدیریتی را محقق خواهد ساخت و جوانان را همانطور که رهبر معظم انقلاب در نظر دارند، به مشارکت فعال و موثر در اداره کشور خواهد آورد.

توزیع کالاها دارای سوءمدیریت و انفعال اساسی است/کرامت مردم حفظ نمی‌شود

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص وضعیت ناگوار مدیریت کالاهای شب عید، گفت: متأسفانه با وجود آنکه کالا به اندازه کافی در انبارها وجود دارد اما مدیریت نظام توزیع آنچنان دارای ایرادات اساسی، انفعال و سوءمدیریت است که کرامت مردم در توزیع کالاها حفظ نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: مجلس با خواست دولت برای ادامه یافتن تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موافقت کرد، حال نیز انتظار داریم دولت بتواند لااقل نظر و خواست خود را به درستی اجرا کند؛ مردم امروز می‌گویند اگر دولت نمی‌تواند گرانی را مهار کند، لااقل کرامت ما را حفظ کند که در روزهای شیوع کرونا ساعت‌ها در صف مرغ نمانیم.

 دولت با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید به مشکلات پایان دهد

قالیباف تصریح کرد: دولت صدای مردم را بشنود، گوش مردم از توضیحات پُر است. دولت موظف است در اسرع وقت بازار شب عید را سامان دهد و از هر گونه دلیل تراشی پرهیز کند.

وی با بیان اینکه دولت لااقل در این ۱۰۰ روز بازار مرغ و مایحتاج ضروری را در سطح حداقلی مدیریت کند، افزود: اگر اراده لازم وجود داشته باشد، این بازار با توجه به اینکه کالاها موجود است، ظرف ۴۸ ساعت قابل مدیریت است و مسئولان اجرایی به این امر واقف هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گقت: انتظار می‌رود دولت همه توان خود را برای بازگرداندن آرامش به بازار کالاهای اساسی متمرکز کند و با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید به مشکلات پایان دهد و گزارش اقدامات عاجل را در اسرع وقت به اطلاع مردم عزیز برساند.

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...