|
کدخبر: 132612

روشی که ریسک بیماری قلبی و سکته را کم می‌کند

هاروارد نشان می‌دهد رژیم‌های حاوی غذاهای ایجاد‌کننده التهاب مزمن می‌توانند ریسک ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی-عروقی و سکته را افزایش دهند.

محققان دانشگاه هاروارد در این تحقیق به طور ویژه روی ظرفیت التهاب و ضدالتهاب برخی از غذاها تمرکز کردند. آنها ابتدا ظرفیت التهاب برخی از غذاها را با استفاده از محاسبه امتیاز الگوی التهابی رژیم غذایی تجربی (EDIP) با توجه به تأثیر غذاها در افزایش یا کاهش سطوح سه نشانگر زیستی التهاب معین کرده و سپس داده‌های تاریخی سه تحقیق طولی با حضور بیش از ۲۰۰ هزار شرکت‌کننده را با آنها تطبیق دادند.

محققان می‌گویند داده‌های این تحقیق نشان می‌دهد که الگوهای رژیمی با ظرفیت التهاب بالاتر به افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌های قلبی ربط دارد. به گفته پژوهشگران ریسک سکته و بیماری قلبی در افرادی که از رژیم‌های ملتهب‌کننده پیروی می‌کردند، به ترتیب ۲۸ و ۴۶ درصد بیشتر از افرادی بوده که غذاهای ضدالتهاب مصرف می‌کردند. این افزایش نرخ با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون وزن، وراثت، ورزش و میزان مصرف مولتی ویتامین‌ها به‌دست آمده است.

به گفته پژوهشگران غذاهایی که ظرفیت التهاب را افزایش می‌دهند شامل گوشت فرآوری شده و قرمز، شکر پالایش شده، حبوبات، غذاهای سرخ کردنی و نوشابه‌های قندی می‌شوند. غذاهای ضدالتهاب دارای مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و شامل غلات دارای سبوس، چای، قهوه، سبزیجات برگ سبز و زرد می‌شوند.

التهاب مزمن یکی از فاکتورهای مهم در مبتلا شدن به بسیاری از بیماری هاست و درک تأثیر غذاها بر التهاب می‌تواند به ساخت الگوهای رژیمی سالم‌تر منجر شود. به گفته پژوهشگران مردم پیش از گنجاندن غذاهای مختلف در رژیم غذایی باید به ظرفیت التهاب و ضدالتهاب آنها توجه کنند.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر