کدخبر: 106944

افزایش ۳۱ درصدی اجاره‌ بهای مسکن در خرداد

بررسی آمار منتشر شده بانک مرکزی حاکی از آن است که نرخ اجاره‌بهای مسکن در تهران و کل مناطق شهری طی ماه خرداد به ترتیب ۲۴.۶ و ۳۰.۷ درصد افزایش یافته است.

راه و مسکن افزایش ۳۱ درصدی اجاره‌ بهای مسکن در خرداد

بر اساس گزارش بانک مرکزی از مجموع ۱۰۷۷۸ واحد مسکونی معامله شده در خرداد امسال، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۸.۹ درصدی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. سهم مذکور در مقایسه با خردادماه سال قبل حدود ۸ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

طی خردادماه امسال متوسط نرخ هر مترمربع واحد مسکونی معاملاه شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱.۶ و ۴۲.۵ درصد افزایش یافته است.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران بیشتری متوسط نرخ مربوط به منطقه یک با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و کمترین آن با ۸ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ است. ارقام مذکور نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۵۳.۶ و ۴۷.۶ درصد افزایش یافته است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری شهر تهران و کل مناطق شهری طی خردادماه امسال نشاندهنده رشد به ترتیب معادل ۲۷.۶ و ۳۰.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال ۹۸ است.

هفته گذشته وزارت راه و شهرسازی گزارش تحولات بازار مسکن در آخرین ماه بهار امسال را منتشر کرد. بر این اساس متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان با رشد حدود ۲ میلیون تومانی نسبت به اردیبهشت ۹۹ به ۱۹ میلیون و ۷۱ هزار تومان افزایش یافته است. به طور معمول گزارش‌های منتشر شده از سوی بانک مرکزی با گزارش‌های وزارت راه از بازار مسکن تفاوت‌هایی دارد.

 

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر