|
کدخبر: 148110

سونامی در کیش واقعیت یا گمانه زنی!

زلزله نسبتا شدید ۵. ۵ ریشتری در جنوب کشور باعث شد خیلی‌ها به خطر سونامی در آب‌های خلیج‌فارس فکر کنند. آیا امکان وقوع سونامی در جزایر کیش و قشم وجود دارد؟

آیا امکان سونامی برای جزایر قشم و کیش وجود دارد؟ سال ۹۷ مسعود مجرب عضو انجمن علمی مخاطره شناسی به این موضوع پرداخت. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم:

استان هرمزگان و شهر تخت طی روزهای گذشته محل وقوع چندین رویداد زلزله بوده است. این زلزله‌ها که در ادبیات کارشناسان زلزله شناسی با عنوان زلزله‌های فوج گونه یا خوشه‌ای از آن یاد می‌شود روز اول فروردین ساعت ۱۶ با بزرگای ۵ ریشتر آغاز شد و روز بعد با زلزله ۴.۹ ریشتری ادامه یافت.

دو زمین لرزه ۴ و ۳.۸ ریشتری نیز در این منطقه تا بامداد امروز روی داده است. همین امر سوالاتی را در مورد توان لرزه زایی گسل‌های منطقه، میزان لرزه خیز بودن این منطقه و احتمال بروز سونامی در این خطه از کشور به دلیل نزدیکی به خلیج‌فارس پدید آورده است.

مسعود مجرب در مورد وضعیت لرزه خیزی استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان به عنوان لرزه خیز‌ترین استان کشور در پهنه 'خطر زیاد' نقشه‌های پهنه بندی شتاب زلزله طبقه بندی می‌شود.

وی ادامه داد: خوشه لرزه‌ای اخیر در نزدیکی گسله زاگرس مرتفع رخ داده است. محدوده خوشه‌های لرزه‌ای به همان اندازه‌ای که می‌توانند محل ظرفیت رخداد یک زلزله بزرگ تر باشند می‌توانند تنها یک خوشه از زلزله‌های متوسط و کوچک هم باقی بمانند.

وی در مورد گسل‌های موجود در این منطقه و توان لرزه زایی آنها افزود: گسله زاگرس مرتفع، گسله اصلی جوان زاگرس و گسله جبهه کوهستان که در این منطقه کشیده شده‌اند با توجه به سابقه لرزه خیزی و فعال بودنشان ظرفیت رخداد بالای ۶ ریشتر را دارند. زلزله ۷.۳ ازگله- سرپل ذهاب که گسله جبهه کوهستان زاگرس مسبب آن بود تایید‌کننده این مسئله است.

عضو انجمن مخاطره شناسی در مورد ظرفیت لرزه خیزی این مناطق نیز توضیح داد: اگر زلزله‌های گذشته این محدوده را به صورت نقشه‌های پراکندگی لرزه خیزی ترسیم کنیم شاهد تشکیل خوشه‌های لرزه‌ای با بزرگای مختلف خواهیم بود. سابقه زلزله‌های گذشته در این منطقه نشان می‌دهد همواره ظرفیت رخداد یک زلزله بزرگ وجود دارد.

وی در مورد احتمال بروز سونامی در این منطقه پاسخ داد: اصولا مناطقی که دارای گسل فعال در دریاها و اقیانوس‌ها هستند احتمال وقوع سونامی هم دارند به عنوان مثال منطقه مکران و زون فرورانش مکران در دریای عمان که در اثر رخداد زلزله ۱۹۴۵ با بزرگی ۸ با سونامی همراه بوده است. البته این احتمال وجود دارد که رخداد‌های زلزله در سال‌های ۹۷۸ و ۱۰۰۸ در بندر تاریخی سیراف با سونامی همراه بوده باشند.

دبیر اجرایی نشریه مدیریت مخاطرات محیطی ادامه داد: اما در منطقه فعلی استان هرمزگان احتمال رخداد سونامی به دلیل کم عمق بودن خلیج‌فارس در آن بسیار پایین تر از محدوده فرورانش مکران است. ضمن اینکه زلزله‌های کوچک و متوسط و رخداد‌های در خشکی ظرفیت ایجاد سونامی مخرب را ندارند.

مجرب در مورد سابقه این منطقه از نظر زلزله خیزی نیز گفت: این منطقه زلزله‌های مهم سرخون در ۱۶ اسفند ۱۳۵۳با بزرگای ۱.۶، زلزله اول فروردین ۱۳۵۶ خورگو با بزرگای ۹.۶ و زلزله ششم آذر ۸۴ با بزرگای ۶ در جزیره قشم را داشته است.

این مطلب برای این مهم بازنشر شد که امروز ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹ سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا از سفر ۳۰ هزار نفر به جزیره قشم خبرداد.

هشدار برای ورود ۳۰ هزار مسافر به قشم

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حاشیه پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی که با ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: اروپا وضعیت نابسامانی دارد و انگلیس از ۱۵۰۰ مرگ و امریکا از ۴۳۰۰ مرگ عبور کرده است.

او افزود: احتمالا میزان ابتلا در اروپا طی یک ماه آینده همانند امریکا شود که نگران‌کننده است و نشان می‌دهد جهش ویروس در انتقال بیماری و مرگ و میر موثر بوده است.

رئیسی با اشاره به اینکه باید از مرزها مراقبت شود، گفت: تنها ترس از ویروس جهش یافته از کشورهای دیگر نیست. ژاپن و افریقای جنوبی هم نمونه هایی از ویروس جهش یافته را داشته‌اند و الان در همه کشورها محدودیت صورت گرفته و ما هم پروازها را محدود کردیم.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه فعلا وضعیت بیماری و روند ابتلا و مرگ در ایران نزولی است اما استان مازندران در وضعیت خوبی قرار ندارد. ده شهر مازندران در وضعیت قرمز است. گیلان و گلستان هم درگیر هستند. کرد کوی تا حدی مهار شده و وضعیت نارنجی شده است. آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، سوادکوه، فریدونکنار، ساری، قائمشهر و نکا ده شهر قرمز هستند که پروتکل‌ها در آنها باید رعایت شود. علاوه بر این ده شهر ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: متاسفانه در برخی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل‌ها بودیم. مسافرت‌های زیادی به جنوب مانند قشم و شمال داشتیم که هشدار جدی است و اگر رعایت نکنیم موج چهارم در اسفند و بهمن شکل می‌گیرد و ۸ هزار تا ۱۰ هزار فوت بیشتر خواهیم داشت.

او گفت: کوچکترین کم توجهی می‌تواند منجر به اوج و خیز بیماری شود و اگر گفته می‌شود وضعیت کم خطر است به معنای ضعیف شدن ویروس نیست.

رئیسی با بیان اینکه ما تجربه اردیبهشت و خرداد و تیررا داریم، اظهار کرد: اردیبهشت وضعیت خوب بود اما بعد از آن پیک بدی داشتیم. اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنیم موج چهارم شکل می‌گیرد و دوباره در اواخر اسفند و نوروز محدودیت‌ها باز می‌گردد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۲۳ شهر نارنجی در سه استان گلستان، گیلان و مازندران است، افزود: مهم‌ترین مصوبه ما در خصوص برگزاری مراسم ۲۲ بهمن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب است که با توجه به وضعیت ناپایدار بیماری به طور متفاوتی مراسم برگزار می‌شود و در همه شهرها به صورت راهپیمایی موتوری و خودرو است و هیچ کس به صورت پیاده نه به صورت تماشاگر و نه راهپیمایی شرکت نمی‌کند.

رئیسی با اشاره به اینکه راهپیمایی پیروزی انقلاب به صورت کارناوال و جشن خواهد بود، تاکید کرد: در این روز سخنرانی از طریق صدا و سیما از سوی رئیس‌جمهوری به صورت سراسری پخش می‌شود و امسال مراسم ۲۲ بهمن به شکل سال‌های قبل نیست.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: سوالات زیادی در خصوص مدارس پرسیده شد و صحبت‌های ضد و نقیض مطرح شد اما به عنوان سخنگو ستاد می‌گویم مدارس به هیچ وجه حضوری نخواهد بود ولی پایه‌های اول و دوم در مدارس مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری بوده و خانواده‌ها می‌توانند دانش آموزان را به مدارس ببرند به ویژه مدارسی که کمتر از ۵۰ نفر هستند و حداکثر ۲ روز در هفته یکی دو ساعت بوده که اجباری نیست اما حضور کادر مدرسه بر عهده آموزش و پرورش است.

او در پایان ضمن هشدار به مردم برای سفر به قشم بیان کرد: سفری به جزیره قشم صورت گرفت که بیش از ۳۰ هزار نفر رفتند که این می‌تواند باعث شیوع بیماری شود و مراسمی هم که در استان‌ها برگزار شد بدون رعایت پروتکل‌ها بود.

منبع: رکنا

ارسال نظر