|
کدخبر: 144761

زنان در این استان‌ها بیشتر خودسوزی می‌کنند

یک جامعه شناس گفت: فقر، شکاف نسلی، کنترل اجتماعی، خشونت‌های فیزیکی و روانی نداشتن چشم‌اندازی برای آینده و تعصب‌های قبیله‌ای زنان و دختران را به سمت خشن‌ترین مدل خودکشی سوق می‌دهد.

آمار خودسوزی زنان در خاورمیانه چشمگیر است. ایلام، لرستان و استان‌های غربی در صدر آمار خودسوزی در ایران قرار گرفته‌اند. پژوهش‌های زیادی در مورد این معضل اجتماعی در دست است اما هیچ کدام از این تحقیق و پژوهش‌ها که هزینه‌های ریز و درشت روی دست جامعه می‌گذارد، نتیجه‌اش نمودی در کاهش این آمار در استان‌های بحرانی هم نداشته است.

اردشیر گراوند، جامعه شناس به بررسی خودسوزی زنان پرداخته و تاکید کرد: خودسوزی در لرستان، ایلام، کرمانشاه و همدان خودکشی و خودسوزی زنان زیاد است.

این جامعه شناس به دلایل خودسوزی زنان درایران اشاره کرده و افزود: در سال ۷۶-۷۷ برای پایان نامه دانشگاه به خودسوزی زنان پرداختم. در آن زمان زنان دلیل شکاف نسلی و فقر خودسوزی می‌کردند. اما درحال‌حاضر ترکیب فقر و کنترل اجتماعی دلیل خودسوزی زنان است. چون پایه فقر مباحث اقتصادی و مستاصل عامل پایه‌ای خودکشی است. آموزش هم به آن اضافه می‌شود و زنان از حقوقی برای خود قائل می‌شوند ولی کنترل اجتماعی در نظام اجتماعی این شهرها بالاست، قدرت تصمیم گیری را زنان می‌گیرند.

محدودیت رشد دختران تحصیلکرده در جامعه سنتی

وی با بیان اینکه قاعدتا آگاهی بالای افراد وقتی با ممانعت از تصمیم گیری روبه‌رو می‌شود، خودکشی تشدید می‌کند افزود: زنان و دختران علاوه بر فقر، شکاف نسلی و کنترل اجتماعی متاسفانه چشم‌اندازی برای آینده نمی‌بینند و خشن‌ترین رفتارها با خود را دراین ناامیدی انتخاب می‌کنند. خشونت‌های فیزیکی و روانی تاثیر به سزایی در بروز چنین اقدام هایی دارد. امروزه بسیاری از دختران تحصیلکرده هستند و در جامعه سنتی مطالبات و حقوق آنها کنترل، محدود و نادیده گرفته می‌شود. تعصب‌های قبیله‌ای نیز در مقوله خودسوزی‌ها تاثیر بسزایی دارد.

نهادهایی که فرهنگسازی را فراموش کرده اند

گراوند با اشاره به فرهنگسازی در حوزه خودسوزی برای کاهش این آمار گفت: فرهنگسازی را دو نهاد باید انجام دهد. یکی نهاد بزرگ فرهنگی یا همان وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی از طریق فیلم، مطبوعات و... به فرهنگسازی بپردازد نهاد دیگر آموزش و پرورش است که متاسفانه برنامه‌ای برای اینگونه فرهنگسازی‌ها ندارند و به نظرم به این زودی بسترسازی فرهنگسازی انجام نمی‌شود. نکته مهم تاثیرگذار در این خصوص توسعه اقتصادی – اجتماعی (اشتغال، درآمد، کاهش فقر و...) است که در نظام برنامه‌ای کشور چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است و برنامه‌ای برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی اینگونه تدوین نشده تا طبق این برنامه بازیگران و مسئولان برنامه مشخص شده و از آنها تکلیف بخواهیم.

او تاکید کرد: تا زمانی که ساز و کاری در مورد رفع شکاف نسلی، فقر و کنترل اجتماعی پیش‌بینی نشود، آمار چنین اقدامات خشن فرد نسبت به خود کاهش نمی‌یابد.

ارگان هایی که حواسشان به تکالیفشان نیست

گراوند با اشاره به اینکه هر کسی در مورد این معضل اجتماعی فعالیت کند یا حرفی بزند خط قرمز محسوب می‌شود گفت: معاونت اجتماعی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه باید برای حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی برنامه داشته باشد و جهت کاهش آسیب‌ها به ویژه خودسوزی زنان برای ارگان‌های مختلف (آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، مطبوعات، معاونت خانواده و...) تکالیفی مشخص کند و بودجه لازم را در اختیار این ارگان‌ها قرار دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

منبع: رکنا

ارسال نظر