|
کدخبر: 143325

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری تلفنی

سرپرست پلیس ‌فتا البرز از شناسایی و انهدام باند کلاهبرداران حرفه‌ای که از طریق واتساپ با سوژه‌های خود تماس گرفته و با ترفند برنده شدن در قرعه کشی از آنها کلاهبرداری می‌کردند خبر داد.

سرهنگ رسول جلیلیان گفت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان با مرجوعه قضایی به پلیس فتا مبنی بر این که شخصی ناشناسی طریق واتس آپ تماس گرفته و با این عنوان که شماره تلفن شما به علت خوش حسابی در قرعه کشی شرکت همراه اول برنده ۹ میلیون تومان جایزه شده‌ است، با سخنان فریبنده اطلاعات سه حساب بانکی آنها را برای واریز جایزه دریافت و در ادامه موجودی آنها را خالی کرده است.

وی اظهار کرد: با توجه به حساسیت موضوع، رسیدگی به پرونده و شناسایی تماس گیرنده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

سرپرست پلیس ‌فتا استان البرز گفت: با بررسی‌های تخصصی، مشخص شد متهمان این پرونده‌ها به صورت باندی و از طریق واتساپ با شکات تماس گرفته و برای جلب اعتماد شهروندان، از آرم سازمان صدا و سیما به عنوان تصویر پروفایل خود استفاده کرده و شهروندان نیز پس از مشاهده آرم صدا و سیما به این افراد اعتماد کرده‌اند.

سرهنگ جلیلیان ادامه داد: کلاهبرداران پس از فریب مال باختگان در سراسر کشور و گرفتن اطلاعات بانکی اقدام به خالی کردن حساب آنها کرده و سپس وجوه واریزی را از طریق دستگاه پوز فروشگاه‌ها صرف خرید کالا، کارت هدیه و خرید سکه کرده‌اند.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با انجام اقدامات گسترده پلیسی در نهایت نامبرده را در یکی از باغ ویلاهای کرج شناسایی و طی یک اقدام غافلگیرانه وی را دستگیر کردند و در بازرسی از مخفیگاه وی تعداد چندین دستگاه گوشی تلفن همراه و تعدادی کارت بانکی به اسم افراد مختلف کشف شد.

توجه به توصیه‌های پلیس فتا

سرپرست پلیس فتا استان البرز اظهار کرد: متهم پس از انتقال به پلیس فتا به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از شهروندان با همدستی ۱۳ نفر دیگر اعتراف کرد و اذعان داشت که ۱۲ نفر از آنها مسئول افتتاح حساب و به عنوان رابط و نقد‌کننده وجوه واریزی بودند ودو نفر دیگر نیز با عنوان سرکرده باند هماهنگی‌ها را انجام می‌دادند، که با اقدامات پلیسی سایر اعضای این باند نیز شناسایی و در چندین مرحله دستگیر شدند

سرهنگ جلیلیان با اشاره به این که متهمان با این روش تا کنون اقدام به ۱۰ میلیارد کلاهبرداری از مال باختگان کرده‌اند بیان کرد: تا کنون ۵۰ نفر شناسایی و تلاش برای شناسایی سایر مال باختگان ادامه دارد.

این مقام انتظامی از شهروندان خواست: چنانچه با این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند برای طرح شکایت خود به پلیس فتا استان البرز واقع در میدان طالقانی کرج –جنب پزشکی قانونی مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ممکن است شیوه‌های کلاهبرداری این افراد مجرم متفاوت باشد، اما درنهایت به یک شیوه عمل می‌کنند وبا اعلام برنده شدن مخاطبان، با ترفندهای ماهرانه تمام اطلاعات حساب بانکی و یا کارت عابر بانک اشخاص را دریافت کرده و با استفاده از آن اقدام به برداشت از حساب بانکی می‌کنند.

سرپرست پلیس فتا استان البرز به شهروندان توصیه کرد: ضمن حفظ هوشیاری وتوجه به توصیه‌های پلیس فتا مراقب فریب افراد سودجو در فضای مجازی باشند و با در اختیار قرار ندادن اطلاعات حساب بانکی خود به دیگران، مجرمان را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذارند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر