|
کدخبر: 144275

آغاز واکسیناسیون گسترده کرونا در اتحادیه اروپا

اروپا از روز یکشنبه برنامه واکسیناسیون گسترده کووید-۱۹ را با تزریق واکسن به بازنشستگان و پزشکان آغاز کرد تا به همه گیری این بیماری که موجب نابسامانی اقتصادی شده و تاکنون بیش از ۱.۷ میلیون قربانی در جهان برجا گذاشته، پایان دهد.

در اسپانیا یک زن ۹۶ ساله نخستین نفری بود که در یک خانه سالمندان در نزدیکی مادرید واکسن کروناویروس را دریافت کرد.

در ایتالیا نیز که نخستین کشور اروپایی با آمار قابل توجه مبتلایان به کووید-۱۹ است، یک پرستار ۲۹ ساله واکسن کروناویروس فایزر/ بیو ان تک را دریافت کرد.

این پرستار پس از تزریق واکسن کرونا گفت: واکسیناسیون آغازی برای پایان دادن به این همه گیری است. این لحظه تاریخی و هیجان انگیزی بود.

این منطقه با ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت در تلاش است تا خود را به ایالات متحده و انگلیس که پیش از این واکسیناسیون را با استفاده از تزریق واکسن فایزر آغاز کرده اند، برساند.

اتحادیه اروپا قرار است ۱۲.۵ میلیون دوز واکسن کرونا را تا پایان امسال میلادی دریافت کند که این مقدار برای واکسیناسیون ۶.۲۵ میلیون نفر برای تزریق طی دو مرحله کافی است.

شرکت‌های داروسازی در تلاشند تا تقاضای جهانی برای تامین واکسن را برآورده کنند و قصد دارند سال آینده ۱.۳ میلیارد تزریق انجام دهند.

اتحادیه اروپا علاوه بر شرکت داروسازی فایزر با شرکت‌های دیگری از جمله مدرنا و آسترازنکا هم بستن قراردادهایی برای تامین بیش از دو میلیارد دوز واکسن را تضمین کرده و قرار است همه بزرگسالان در سال ۲۰۲۱ در برابر بیماری واکسینه شوند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر