|
کدخبر: 133755

نشانه‌های مهم از بازگشت بورس

رونق معاملات خرد بازار سهام، لغو تصمیماتی که از نگاه برخی به نزولی شدن شاخص کمک کرده بود و انتشار اخباری درباره توزیع فراگیر واکسن کرونا از مهم‌ترین نشانه‌هایی است که سهامداران را به برگشت شاخص بورس امیدوار کرده است.

ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران روز دوشنبه ۴۷۶۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با رقم ۱۳۹۷ میلیارد تومانی به ثبت رسیده در روز یکشنبه افزایشی ۲۴۶ درصدی را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر روز گذشته بالاخره ممنوعیت معاملات روزانه برداشته شد و به مانند دوره‌های قبل هر سهامداری می‌تواند اقدام به فروش یا خرید سهامی کند که در همان روز خرید یا فروش آن را انجام داده بود.

اما مهم‌تر از این دو سیگنال، انتشار اخباری درباره واکسن کرونا و ریزش قیمت جهانی طلا است. پس از اعلام خبر تایید واکسن کرونا امریکا، بازارهای جهانی واکنش قابل توجهی نشان دادند و قیمت جهانی طلا هم تا حدود پنج درصد افت کرد. در همین تقریبا بورس‌های جهانی واکنش به شدت مثبتی نشان دادند.

هر کدام از این سیگنال‌ها ممکن است نشان‌دهنده روندی جدید در بازار سهام باشد. آیا این بار بورس نسبت به این اخبار امیدبخش واکنش مثبت نشان خواهد داد؟ شاخص بازار سهام در چهار ماه اخیر به طور متوسط کاهش ۱۰ درصدی را تجربه کرده است.

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سهام نیز پیش‌بینی کرده که در هفته جاری، دوره اصلاح بازار سهام به پایان برسد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر