|
کدخبر: 326764

قیمت اجاره‌ بها صعودی می شود؟ / شوک به مستاجران

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، با ابراز این نکته که "پیش‌بینی بازار اجاره مسکن ناپایدار است"، اظهاراتی داشت. وی گفت: "اثرات مثبت تصمیمات دولت در سال گذشته در حوزه مسکن، احتمالاً در سال جاری قابل مشاهده خواهد بود."

اقتصاد قیمت اجاره‌ بها صعودی می شود؟ / شوک به مستاجران

داوود بیگی‌نژاد اظهار داشت که در بخش قیمت مسکن هیچ تغییر قابل ملاحظه‌ای در بازار رخ نداده است. او از کارشناسان خواست که درصدی را برای ماه‌های آینده در خصوص پیش‌بینی اجاره بها تخمین نزنند و به بازار و مردم اجازه دهند تا بر اساس نیازهای خود رفتار مناسب را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: بعضا افرادی برای دیده شدن درصدی را اعلام می‌کنند، اما وقتی قیمت تابعی از رفتار و قیمت مسکن است، پیش‌گویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است.

وی با بیان این‌که شرایط سال‌های قبل مستاجران ناگوار بوده و باید ببینیم وضعیت امسال چگونه خواهد بود، یادآور شد: رصد فعالیت دولت نشان می‌دهد بیشترین سیاست در بخش تنظیم‌گری و کنترل بازار مسکن بوده است. آثار تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالاً امسال نمایان می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از این تصمیمات نظارت بر عملکرد اپلیکیشن‌ها بود. این یک کار بسیار مهمی بود، چراکه برخی اپلیکیشن‌ها در فضای مجازی بستر ناامنی را برای قیمت‌سازی فراهم کرده‌ بودند. با آن‌که حدود ۵۰ روز از سال می‌گذرد، اما اتفاق خاصی در بخش قیمت‌ها روی نداده است.

طی فروردین ماه امسال معاملات مسکن نسبت به ماه قبل از آن (اسفندماه ۱۴۰۲) بالغ بر ۷۵ درصد کاهش یافته است. معاملات اولین ماه امسال در مقایسه با اولین ماه سال قبل نیز ۱۴ درصد رشد منفی داشته است.

در فروردین ماه اماسل ۱۵۰۸ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده بود که در مقایسه با ۱۷۵۲ فقره فروردین سال قبل و ۶۱۷۹ فقره اسفند پارسال به ترتیب ۱۴.۲ و ۷۵.۶ درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته (فروردین ۱۴۰۳) نیز ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بود که در مقایسه با ۶۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان فروردین سال ۱۴۰۲ حدود ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

خانه-های-خالی

این مالکان منتظر تماس دولت باشند

 

مقامات وزارت راه و شهرسازی گزارش «رهگیری، شناسایی و اقدام» در فرآیند اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اعلام کردند.

براساس این گزارش، از ابتدای اجرای قانون اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی از سکنه طی حداقل دو سال گذشته تاکنون، ۹ میلیون پیامک به مالکان خانه‌ها در قالب «شناسایی اولیه» ارسال شده است.

این رقم البته به معنای «شناسایی ۹ میلیون خانه خالی توسط سامانه ملی املاک و مستغلات» نیست چرا که طی این مدت برای برخی مالکان بیش‌از ۲ پیامک ارسال شد.

دنیای اقتصاد نوشت:ضمن اینکه، کل موجودی مسکن در کشور نزدیک به ۳۰ میلیون واحد برآورد می‌شود که اگر قرار بر خالی‌بودن ۹ میلیون واحد باشد، نرخ بلااستفاده بودن ملک، باورپذیر نیست.

با این حال گزارش دولت بیانگر آن است که در این مدت، مسولان اجرای این قانون با «دارند ۳ خانه خالی و بیشتر»، تماس تلفنی گرفته‌اند و به ۳۰۰ شرکت دارنده املاک بلااستفاده نیز نامه مکتوب و «تذکر» داده شده است.

درصد تغییرات قیمت مسکن در ماه‌های آینده مشخص شد/ روایت جالب مشاوران املاک درباره تغییر احتمالی قیمت اجاره‌بها

در نهایت، ماحصل پیامک‌های میلیونی و تذکرها به مالکان حقیقی و حقوقی خانه بدون استفاده منجر به این شد که «۱۸۲ هزار واحد مسکونی در کشور که خالی بود به بازار مسکن عرضه شد» و «مشخصات ۱۲۰ هزار واحد خالی نیز برای اخذ مالیات به سازمان مالیاتی داده شد».

هفته گذشته با تصویب قانون جدید در بخش مسکن توسط شورای نگهبان، «مسولیت شناسایی خانه‌های خالی به شهرداری‌ها سپرده شد».

این مسیر جدید با توجه به انگیزه مالی پیش‌بینی شده در این قانون برای شهرداری‌ها احتمالاً تحولاتی در فرآیند مالیات‌ستانی ایجاد خواهد کرد.

منبع: خبرآنلاین
 • حسن ارسالی در

  دولت مالیات خانه خالی ها را بگیرد دو ات فاق خواهد افتاد
  ۱- بدلیل دادن مال یات خالی مالکین فروشنده خواهند شد و چون متقاضی نیست کاهش بهای ملک محتمل است
  ۲- بدلیل دادن مالیات خالی مالکین سعی می کنند به اجاره بدهند و چون متقاضی کم خداهد بود کاهش اجاره بها ملک محتمل است ۳- دلیل اصلی احتمال وقوع بند یک و دو وجود سی درصد مسکن مازاد بر نیاز کشور است که بدلیل های واهی و متوهمی سرمایه گزاران را مجذوب خود کرد و خارج از عرف ت ورم افزایش بها پیدا کرد و همین نکته منته ی به اتفاق کاهش بها خواهد شد
  و بد نبال اخذ مالیات مالکین برای عدم ضرر ناچا رند یا بفروشند و یا اجاره دهند و چون عرض ه شدت می گیرد و تقاضا اشباح شده است پیش بینی کاهش بها قدرت مند بنظر می اید

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها