|
کدخبر: 324506

معافیت مالیاتی

مالیات جدید خودرو / رقم جدید نجومی است

گفته می شود که خودروهای بالای ۳ و نیم میلیارد، مشمول یک درصد مالیات سالانه می شوند.

اقتصاد مالیات جدید خودرو / رقم جدید نجومی است

مالیات خودرو، یکی از پرداختی هایی است که رانندگان خودرو باید به صورت سالانه پرداخت کنند و رقم مالیات جدید برای خودروهای بالای ۳ و نیم میلیارد یک درصد تعیین شده است.

خودروهای بالای ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد می‌شوند.

بر اساس بند پ تبصره ۶ احکام مالیاتی قانون بودجه سال ۱۴۰۳، انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق (کابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که قیمت روز خودروی آن‌ها بیش از سی و پنج میلیارد (۳۵/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد (۱) می‌شوند.

مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند قیمت روز خودرو بر مبنای ماده (۳۰) قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌شود. سازمان مزبور مکلف است مراتب را به نحو مقتضی بر اساس اطلاعات دریافتی از پلیس راهور به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی مکلفند مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و فرزندان کمتر از هجده سال و محجور تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن سال ۱۴۰۳ پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت مشمول حکم ماده (۱۹۰) قانون مالیات‌های مستقیم هستند.

ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آن‌ها مالیات وضع شده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال، شامل مالیات بر دارایی نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است؛ متخلفان از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسؤولیت تضامنی دارند.

پلیس راهور فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است فهرست مالکان و خودروهای مشمول را مطابق با درخواست سازمان امور مالیاتی کشور حداکثر تا پایان فروردین سال ۱۴۰۳ به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و امکان دسترسی برخط جهت استعلام موردی را برای این سازمان فراهم کند.

مالیات تعیین شده در اجرای این بند قطعی است و اعتراض اشخاص در اجرای تبصره (۱) ماده (۲۱۶) قانون مالیات‌های مستقیم قابل رسیدگی خواهد بود.

مالیات خودرو بنز ماهانه ۲۳ میلیون تومان

با توجه به قانون مالیات خودروهای بالای یک میلیارد، خودرو بنز هم که جزو خودروهای پرطرفدار در ایران است، مشمول این قانون بوده و باید با توجه به ارزش ریالی آن مالیات پرداخت شود.

در حقیقت می‌توان گفت که برنامه ریزی دقیقی برای دریافت مالیات از خودرو‌های لوکس انجام شده‌است، زیرا با توجه به گزارش‌ها حدود ۰.۰۳ درصد خودرو‌های سواری موجود در کشور، خودرو‌های مرسدس بنز است. البته که خودرو‌های بنز با سال تولید بالای ۲۰۱۵ میلادی به بعد، ۰.۰۷ درصد است.

آمار‌های رسمی‌ کشور اعلام کرده‌اند که حدود ۲۱ میلیون خودرو در کشور پلاک شده و واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ هم ممنوع بوده‌است. این آمار نشان می‌دهد که حدود ۶ هزار خودرو بنز با سال ساخت ۲۰۱۰ به بالاتر در ایران وجود دارد که مشمول مالیات ‌خودرو لاکچری می‌شوند.

به طور مثال: مالک خودرو بنز E200  باید سالانه مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان به عنوان مالیات پرداخت کنند که در ماه حدود ۲۳ میلیون تومان می‌باشد.

منبع: تسنیم
  • ایرانی ارسالی در

    خودرو 3.5 میلیاردی اکنون 5 سال پیش چند ب ود عامل این همه گرانی مافوق اصحاب کهف کی انند و چه کسانی از این ابر تورم سود می ب رند . لعنت خدا بر گرانفروشان کم فروشان و کاسبان تحریم و عاملان فقر و تبعیض و فسا د در ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها