|
کدخبر: 324261

حقوق کارگران/ افزایش حقوق/ دستمزد

آخرین جزئیات درباره دستمزد ۱۴۰۳ / افزایش حقوق کارگران باطل می شود؟

با وجود گذشت ۲۴ روز از سال جدید و تصویب لحظه آخری مصوبه افزایش ۳۵ درصدی مزد در پایان سال گذشته، همچنان مسائل مربوط به تعیین دستمزد و مبلغ آن به همراه حواشی ادامه دارد و کارگران از درخواست برای ابطال مصوبه مزد صحبت می‌کنند.

اقتصاد آخرین جزئیات درباره دستمزد ۱۴۰۳ / افزایش حقوق کارگران باطل می شود؟

بنا به گفته نمایندگان کارگری، در پایان سال گذشته به دلیل اعتراض به شیوه تعیین دستمزد، نمایندگان کارگری از شورای عالی کار استعفا دادند و در مذاکرات بین دولت و کارفرمایان، بدون مشارکت نمایندگان کارگری، توافقی بر سر افزایش حقوق به دست آمد و به تعیین دستمزد ۱۴۰۳ برای کارگران پرداخت شد.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. بر این اساس، حداقل دستمزد کارگران از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۰۶ تومان افزایش یافت.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که اگر حداقل دستمزد مطابق ماده ۴۱ قانون کار با تورم بانک مرکزی از ۱۳۹۰ رشد کرده بود، باید امروز ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین می‌شد که ۲۵ درصد بیشتر از ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان تعیین شده توسط دولت است.

مقایسه آماری صداوسیما از نرخ حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ هم نشان می‌دهد حقوق کارگران ۴ دلار هم نسبت به پارسال کاهش یافت!

حال این در شرایطی است که از ابتدای سال تاکنون که ۲۴ رو گذشته، قیمت کالاها همراه با افزایش نرخ دلار روندی صعودی به خود گرفته است و همین موضوع باعث شده کارگران از عقب‌ماندگی بیشتر دستمزد نسبت به تورم صحبت کنند.

روایت یک اتفاق عجیب در تعیین دستمزد

علی‌رضا میرغفاری، نماینده کارگری شورای عالی کار که پیش از این روی افزایش حقوق کارگران تا سطح ۱۵ میلیون تومان تاکید داشت، در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره جلسه شورای عالی کار گفت: همه نمایندگان کارگری در اعتراض به شیوه تعیین دستمزد از جلسه شورای عالی کار بیرون آمدند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرآنلاین که آیا می‌شود رقم دستمزد را بدون امضای نمایندگان کارگری مصوب کرد؟ افزود: اصل سه‌جانبه‌گرایی باید رعایت شود که متاسفانه رعایت نشده است و شاهد این قضیه هم این است که هر چقدر دولت سعی می‌کند اصل بی‌طرفی خود را نشان دهد، ولی عملا در واقعیت بی‌طرف نیست و تصمیم‌گیر اصلی، خود نمایندگان دولت هستند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: وقتی خواسته ما دیده نمی‌شود و هر سال سفره کارگران کوچک و کوچک‌تر می‌شود و یک تهاجم بزرگ به سمت سرکوب مزدی داریم، دلیل دیگری ندارد که بخواهیم در جلسه بمانیم و شریک تصمیمات نماینده دولت برای تطهیر خودش شویم. ما در این ننگ به هیچ عنوان شریک نیستیم.

وی در واکنش به افزایش ۳۵ دستمزد و اثرگذاری آن در معیشت کارگران تاکید کرد: واضح و مشخص است که هر سال قدرت خرید کارگران کاهش پیدا می‌کند و توانایی قدرت اقتصادی ما روز به روز کاهش پیدا می‌کند.

رقم واقعی دستمزد چقدر است؟

آیت اسدی، عضو شورای عالی کار نیز در این زمینه گفت: یکی از واقعیات مزد مصوب شورای عالی کار که بدون امضای کارگران به تصویب رسید، این است که در عمل این میزان افزایش نه ۳۵ درصد که زیر ۳۰ درصد خواهد بود؛ زیرا بحث کسورات، بیمه و مالیات بر حقوق عملا افزایش حداقل بگیران را زیر ۳۰ درصد و برای سایر سطوح زیر ۲۰ درصد افزایش را رقم می‌زند.

وی در توضیح فنی این موضوع گفت: اگر دقیقا مبالغ مزایای مزدی و خود پایه مزد و درصد افزایش را جمع بزنیم، بدون کسورات نیز به ۳۵ درصد افزایش نسبت به مزد سال قبل نمی‌رسد. اگر کسورات بیمه‌ای و مالیاتی نیز از حقوق باوجود اینکه مالیات بر دریافتی هنوز بر مبنای کمتر از ۱۰ میلیون تومان معافیت می‌گیرد، بدین ترتیب اکثریت قاطع مزدبگیران ما هنوز باید ۱۰ درصد مالیات از حقوق‌شان کسر شود.

عضو شورای عالی کار تصریح کرد: طبق قانون کار ما موظف هستیم برای یک فرد جویای کار مجرد حقوق تصویب کنیم. برای چنین فردی با کسر حق بیمه و مالیات به عددی کمتر از ۹ میلیون تومان دریافتی (۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) می‌رسیم. این یک نوع بازی با آمار است که بگوییم مزد به ۱۲ یا ۱۱ میلیون تومان به‌طور عمده رسیده و بخش خاصی از کارگران عائله‌مند به این میزان (تازه بدون کسر بیمه و مالیات) می‌رسند.

اسدی تصریح کرد: وزیر کار دولت سیزدهم در جلسات گفتند ما تکانه‌ای برای بهبود به مزد کارگران می‌دهیم. امروز می‌توان به صراحت گفت که این تکانه وزیر محترم رو به عقب بوده و کارگران در زمینه مزدی تکانی رو به عقب داشتند. به همین دلیل وقتی قرار شد ما آخرین دور مذاکرات اصلی را بکنیم، پخش تلویزیونی قطع شد و از رسانه‌ها خواستند که در بیرون جلسه قرار بگیرند.

وعده‌ها درباره کاهش تورم محقق نشد

مجتبی حاجی‌زاده، دبیر اجرایی خانه کارگر آران و بیدگل نیز گفت: وعده‌ها در مورد کاهش نرخ تورم محقق نشد و آنچه مردم در سفره خود حس می‌کنند با لیستی که دولت از اقداماتِ خود می‌دهد، تفاوتِ اساسی دارد. دولت اساسا در مورد اقدامات خود در رابطه با ایجاد امنیت شغلی و معیشت کارگران و کنترل نرخ تورم بزرگ‌نمایی می‌کند، در حالی که این اقدامات تاثیری بر زندگیِ مردم نگذاشته است.

او افزود: اعداد و ارقام، سفره مردم را پُر نمی‌کند، دستمزد عادلانه و قانونی و اقدامات اساسی در راستای حمایت از نیروی کار و تغییر اساسیِ سیاست‌های اقتصادی است که اوضاع معیشت را بهبود می‌بخشد و سفره کارگران را پُر می‌کند.

حاجی‌زاده گفت: رئیس سازمان برنامه بودجه در مصاحبه‌ای، به تلاش دولت برای کاهش نرخ تورم به «بیش از ۲۲ واحدِ درصد» اشاره کردند! این چه دستاوردی است و چه تأثیری بر زندگیِ کارگران گذاشته است؟ دلار ۶۴ میلیون تومانی و سکه ۴۵ میلیون تومانی هم دستاورد است! افزایش نرخ ارز و سکه است که بر زندگی و سفره‌ی مردم تأثیر می‌گذارد، نه کاهش کمتر از یک درصد نرخ تورم!

واکنش مجلس به افزایش حقوق کارگران: حداقل حقوق کارگران باید ۲۱ میلیون تومان باشد

علی بابایی‌کارنامی، رییس فراکسیون کارگری مجلس در همین رابطه در واکنش به مصوبه مزدی شورای عالی کار، گفت: تصمیم‌گیری برای تعیین حداقل مزد کارگران در شورای عالی کار برخلاف میل کارگران کشور صورت گرفته و به هیچ عنوان مورد تایید فراکسیون کارگری مجلس نیست.

وی افزود: به عنوان رییس فراکسیون کارگری مجلس پیش از این تصمیم نیز به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شده بودم، چنانچه در شورای عالی کار بر خلاف قوائد و قانون تصمیم‌گیری شود، حتما ورود خواهیم کرد و با توجه به تصمیم اتخاذ شده مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد.

او متذکر شد: بر اساس برآوردها و پژوهش های صورت گرفته در مرکز پژوهش ها، سبد معیشتی کارگران حدود ۲۱ میلیون تومان تخمین زده شده بنابراین حداقل مزد در سال ۱۴۰۳ باید ۴۵ درصد افزایش داشته باشد.

بابایی‌کارنامی عنوان کرد: طی ۲ سال گذشته تصمیمات شورای عالی کار نیز بر مدار قانون نبوده و با توجه به این‌که نماینده کارگران در جلسه شورای عالی کار نیز مصوبه شورا را امضا نکرده است، این تصمیم از نظر ما چارچوب قانونی ندارد.

مصوبه افزایش حقوق کارگران باطل می‌شود؟

در همین خصوص احسان سهرابی، فعال کارگری در خصوص مذاکرات مزدی ۱۴۰۳ و نتایج آن گفت: امسال بدترین رفتار را تیم دولتی با نمایندگان کارگری شورای‌عالی کار به عنوان نماینده بیش از نیمی از جمعیت کشور داشتند؛ پیشنهادات کارگران را نشنیدند و تلاشی برای رسیدن به اجماع صورت نگرفت.

به گفته وی، مزد ۱۴۰۳ هیچ تناسبی با تورم رسمی و نرخ سبد معیشت حداقلی ندارد و متاسفانه وزیر کار و معاون وزیر در مقابل اجرای قانون موضع شدید گرفتند.

سهرابی تصریح کرد: در این مرحله، خواسته جامعه کارگری، «ابطال مصوبه دستمزد» است؛ مصوبه مزدی ۱۴۰۳ به دلیل‌ عدم تطابق با قانون و به خاطر اینکه نمایندگان کارگری آن را امضا نکردند، بایستی در اسرع وقت ابطال شود. تصویب مصوبات با اکثریت آرا در شورای‌عالی کار کاملا ناعادلانه است؛ این مزد مصوب، فقط خواسته کارفرمایان و دولت بوده که با تبانی با هم، مزدی را به تصویب رساندند که نماندگان جامعه هدف به هیچ وجه آن را قبول نداشته اند.

او با بیان اینکه امسال دیوان عدالت اداری باید مسوولانه به این مساله ورود کند، تاکید کرد: آنچه اتفاق افتاد، چانه‌زنی نبود، فقط و فقط تبانی دولت و کارفرمایان بود؛ مهم‌تر از همه، به بند یک و بند دو ماده ۴۱ قانون کار عمل نشد؛ حتی حاضر به سبد پذیرش نرخ سبد معیشت خانوارهای کارگری نشدند؛ دیوان عدالت نباید در مقابل این بی‌عدالتی بی‌تفاوت باشد؛ ضمن اینکه نمایندگان مجلس نیز قبل از هر چیز باید نسبت به استیضاح وزیر کار اقدام کنند.

منبع: خبر آنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  سلام .این مسخره بازیها در تیتر زدن جمع ک نید .مگر پارسال هم همبن تیترها نبود؟ آخر ش هم هیچ اتفاقی نیافتاد امسال هم هیچ اتف تقی نخواهد افتاد و با ابن تیتر زدنها مرد م را یرکار نگذارید و لااقل با اعصاب و رو ان این قشر زجر کشیده بازی نکنید والله خد ا را خوش نمی آید و یقینا اگر معتقد به خد ا باشید در آن دنیا باید پاسخگو باشید . .

 • ناشناس ارسالی در

  مصوبه حقوق و دستمزد باید باطل شود و وززر بی لیاقت کار باید استیضاح و برکنار شود اگر غیر ازاین شود معلوم میشه تو این مملکت هیچ قانون و عدالتی وجود ندارد

 • داوودعلیرضایی ارسالی در

  وزیر کار باید استیضاح گردد شکم سیر از شک م گرسنه خبر ندارد حقوق وشکم پر از برکات عرق کارگری را می‌برند سر سفره می‌خورند و به ریش کارکر می‌خندند آقای وزیر شما با ح قوق یک کارگر ۱۰ روز بیایید زندگی کنید شا ید ما بلد نیستیم شاید ما مدیریت نداشته ش ما حتی با این پول یکهفته نمی‌تونید زندگی دو نفررا بچرخونید

 • داوودعلیرضایی ارسالی در

  موقع انتخابات همه می‌گویند اتحاد ملت وما باید به وظیفه شرعی خود عمل کنیم آقای وزیر آقای رئیس جمهور وکلیه کسانی که میتونید ونمیخواهید چرا که شماره حساب بانکی شما دشت فلان سرمایه دار هست ونمیتونید برخلاف حرف آنها تصمیم بگیرید شما شمر ویزیدان زمان هستید شما که مهر داغ شده بر پیشانی زدید آن دنیا را به یاد آورید سر پل صراط حق کارگر وشکم وسفره خالی کارگر را می‌توانید جوابگو باشید

 • ناشناس ارسالی در

  آقاجان اینها همش سیاه نمایی هست
  آقای وزیر کار که ریش گرو میزاره برافزایش حقوق کارگرها
  خودش کارخانه دار هست
  آقای نماینده کارفرمایان خودش مدیر عامل شرکت .......زیر مجموعه تامین اجتماعی هست

  مسلما مخالف افزایش حقوق بودن
  درضمن این ۳۵ درصد که اساتید گفتن برای افزایش حقوق کارگرها
  همین ایام عید تا تاریح امروز بیش از ۴۰درصد با افزایش دلار به قیمت ها اضافه شده
  چطور اینا میان میگم تورم ۳۵ درصد
  کجایی کارید بابا

 • صفا ارسالی در

  اول حرف از ورود فراکسیون کارگری و مجلس به موضوع می کنید و در پایان از دیوان عدالت خواهان ورود مسولانه می شوید همتون سرو ته یه کرباسید و قصدتان مرور زمان و فراموشی موضوع است عملکردتان را در زمانهای مختلف و در موارد متفاوت دیده ایم از شما برای کارگر و بازنشسته ابی گرم نمیشود

 • ناشناس ارسالی در

  مجلس باید اشتباه دولت را تصحیح کند. آیا تبدیل شورای عالی کار از سه جانبه به دو جانبه صحیح است؟ آیا نقش دولت در شورا صحیح اجرا شده؟. تفسیر قانون با دولت است یا مجلس ؟. وقتی واگذاری های سهام دولت به فساد همراه بوده و باعث زیان به خزانه دولت شده است، آیا همراهی مجدد دولت با این شرکت ها علیه ‌کارگران صحیح است؟ تامین کننده منابع ارزی ورود اتومبیل کدام شرکت ها هستند و چه میزان سود نسیب آنها می شود، آیا این شرکت ها زیان ده هستند؟. بجای هدایت منابع ارزی این شرکت ها برای رونق تولید و به روز رسانی تکنولوژی شرکت ها، آیا دولت ناتوان در هدایت، باید به کارگران اجحاف نماید؟. دولت باید اول کاری باشد، بعد از آن سیاسی. اکنون در وضعیت فشار اقتصادی و تامین شعار رهبری، به سمت سیاسی سوق دارد.

 • بازنشسته باز ایستاده ! ارسالی در

  روزگار چه خوب اثبات می‌کند که تا کسی خود ش گدا و گدا زاده نباشد وقتی به منصب و قد رت برسد هیچوقت چشمش بدنبال جیب و منابع د یگران یعنی حق الناس و تصمیمات و عملکردش در جهت گدا سازی و گدا پروری هیچکس بخصوص کارگر ان و بازنشستگان نخواهد بود .

 • بی نام ارسالی در

  انشااله تصمیمی عادلانه گرفته برای ابطال افزایش دستمزد ۱۴۰۳که بدون امضای نمایندگا ن کارگری ابلاغ شده وتعجب اینجاس که چطوری میشه قوانین وضع شده ای که سالهاس اجرا م یشده وطبق آیین نامه هایی که براش صادرشده رو خیلی راحت کنار میذارن وخودشون میبرن ومیدوزن...تمام ووالسلام

 • جمال ارسالی در

  متاسفم برا شما و سایتتون با این تیتر زدن شون معلومه شما هم پول کارگران خودتونو نم یدید

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها