|
کدخبر: 323887

بحران آب/کمبود آب/محیط زیست

وضعیت خطرناک سد کرج / بحران خشکسالی ادامه دارد؟

گزارشات نشان از وضعیت بحرانی سد کرج دارد.

اقتصاد وضعیت خطرناک سد کرج / بحران خشکسالی ادامه دارد؟

سد کرج، یکی از قدیمی ترین سدهای کشور است که مدتی آب فراوان داشت و اکنون در شرایط بحران به سر می برد.

در حالی که به نیمه فصل بارندگی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ رسیده ایم متاسفانه عدم بارش باران و برف در این مدت، باعث بحرانی شدن وضعیت رودخانه و سد کرج که یکی از مهمترین منابع تامین کننده آب تهران و کرج می باشد، شده است.

در حالی که به نیمه فصل بارندگی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳رسیده‌ایم  متاسفانه عدم بارش باران و برف در این مدت، باعث بحرانی شدن وضعیت رودخانه و سد کرج به عنوان که یکی از مهم‌ترین منابع تامین‌کننده آب تهران و کرج ‌شده است.

داوود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز ،گفت: به رغم بارش‌های اخیر، ذخایر سد کرج نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۷ درصد منفی است؛ بنابراین مدیریت ذخیره سازی و مصرف آب همچنان ضرورت دارد.

داوود نجفیان گفت: میزان کل بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۲۵۰میلیمتر است که در مقایسه با میزان مدت مشابه سال گذشته که ۲۲۷ میلیمتر بود، حدود ۱۰ درصد افزایش داشته و در مقایسه با میزان مشابه متوسط بلند مدت حدود هشت درصد کاهش دارد.

وی افزود: طی بارش‌های اخیر ذخایر برفی حوضه‌های آبریز سدهای طالقان و کرج افزایش داشته و به حجم آب ذخیره شده در سدهای  کرج و طالقان‌ تا حدودی افزوده شده است.

نجفیان با اشاره به حجم آب سد کرج اظهار داشت:در حال حاضر از حجم ۱۸۰ میلیون مترمکعبی سد کرج حدود 38 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۷ درصد منفی است.

وی ادامه داد: از حجم ۴۲۹ میلیون مترمکعبی سد طالقان هم حدود ۱۷۰ میلیون متر مکعب پرشده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گفت: بنابراین، آخرین وضعیت ذخایر آب سدها نشان می‌دهد که به رغم بارش‌های اخیر و افزایش ورودی‌هایی که اتفاق افتاده است؛ برای سال آتی و ماه‌های پیک مصرف آب شرب باید برنامه ریزی مناسبی جهت مدیریت مصارف آب در بخش‌های مختلف به خصوص در بخش شرب  داشته باشیم

وی در ادامه گفت: در شرایط فعلی مردم استان می بایست همکاری و مشارکت خوبی در این زمینه داشته باشند و سرانه مصرفشان را کاهش دهند تا بتوانیم از قطعی یا کاهش فشار آب شرب در ماه‌های پیک سال جاری جلوگیری کنیم.

وضعیت بحرانی سد کرج نشان می‌دهد که سال آبی سختی در پیش است و لازم است که تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

آمار نشان می دهد که میزان پرشدگی سدهای کشور به ۵۸ درصد افزایش پیدا کرده است ولی میزان پرشدگی سدها بسته به تمرکز بارش در مناطق مختلف کشور متفاوت است

آب، این مایع حیات، اهمیت فراوان دارد و نیاز است که در مصرف آن صرفه جویی شود. بحران آب و کم آبی در کشور، مدتی است که حکمفرما شده و کشور وارد چندمین سال خشکسالی شده است.

سخنگوی صنعت آب در خصوص وضعیت سدهای کشور گفت: در حال حاضر با بهبود نسبی در بارش‌های اخیر در شرایط مساوی با سال گذشته،۵۸ درصد مخازن سدهای کشور پر است.

منبع: تسنیم
  • مجید ارسالی در

    آقای نجفیان سد کرج هیچ آبی به شهروندان کرجی نمیدهد شاید ۴۰هزارنفر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها