|
کدخبر: 322776

بازار مسکن / قیمت مسکن / قیمت خانه / ساخت خانه

فاجعه در بازار مسکن / این قشر سال سختی در پیش دارند

گودرزی گفت: بیش از ۵۰ درصد ساکنان تهران مستاجر هستند. این مستاجران از تمامی مستاجران کشور مستثنی شده اند و درگیر یک بازار رها شده با قیمت گذاری ناعادلانه هستند.

اقتصاد فاجعه در بازار مسکن / این قشر سال سختی در پیش دارند

مجید گودرزی، کارشناس اقتصاد مسکن، اظهار کرد که سیاست های نادرست و فاجعه بار در حوزه مسکن باعث افزایش تعداد ساکنین در تهران به حدود ۱۸ میلیون نفر شده است. برخی از افراد فکر می‌کردند که افزایش قیمت مسکن در تهران می‌تواند از مهاجرت به این شهر جلوگیری کند، اما این اقدام باعث افزایش قیمت مسکن در سراسر کشور شده و مهاجرت را کاهش نداده است.

کدام مناطق تهران مبنای قیمت گذاری اند

گودرزی در ادامه افزود: اکنون حدود مناطق ۱ و ۲و۵ تهران مبنای پایه گذاری قیمت در کل کشور شدند. و هیچ  ارتباط معناداری بین قیمتها و درآمد اشخاص و یا بازدهی املاک نداشته ست ولی چون، قیمت مسکن در تهران افزایش داشته  قیمت املاک در کل کشور دچار افزایش شد.

شرایط جوی باعث افرایش مهاجرت هاست

این کارشناس با تحلیل وضعیت مسکن می افزاید: از طرف دیگر هم در بخش آمایش سرزمینی کوتاهی های شد در بخش هایی از کشور نیازهای اولیه مانند آب حل نشده است.شرایط جوی و نزولات آسمانی و بحران های اقلیمی با تشدید مواجه شده همین موضوع باعث افزایش مهاجرت ها شده.

مسکن سازی در حاشیه سواحل

وی با طرح پیشنهادی افزود:مسئولین می توانستند سکونت گاه هایی تعریف کنند که هم باعث بهره وری بیشتر می شد و هم باعث کاهش بحران در مناطق شمالی کشور می شود که بیشتر در نوار ساحلی مشکل اسکان را کاهش دهند.

۵۰ درصد ساکنان تهران مستاجرند

گودرزی افزود: بیش از ۵۰ درصد ساکنان تهران مستاجر هستند. این مستاجران از تمامی مستاجران کشور مستثنی شده اند و درگیر یک بازار رها شده با  قیمت گذاری  ناعادلانه هستند.

هیچ نهادی مستاجران را گردن نمی گیرد

وی با تاکید بر ترک فعل های نهادهای مسئول در حوزه مسکن ادامه داد:کم کاری ها و ترک فعل های مجلس گذشته باعث شده در این حوزه مشکلات فراوانی داشته باشیم.

گودرزی افزود: تهران تبدیل به جهنم مستاجران کارگران و کارمندان شده و هیچ امیدی به حل مشکلات این اقشار وجود ندارد.چرا که هیچ مرجعی برای رسیدگی به مشکلات مستاجران وجود ندارد. بحث مستاجران رها شده است و سازمان و نهادی آن را رصد و بررسی نمی کند و این بازار در دست کنترل صاحبان املاک مدیریت می شود و آن هم به صورت بی رحمانه پیش می رود.

عدم تناسب درآمدها با اجاره ها

این تحلیلگر با اعلام این نظر افزود: عدم تطابق افزایش اجاره ها با درآمد افراد هم در بخش کسب و کارها و هم در بخش مسکن خانوارها مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.

وی تاکید دارد: صاحبان کسب و کارها دیگر قادر به پرداخت اجاره بها نیستند و در همین راستا به جمع کردن کسب و کارها روی آورده اند چون درآمدشان حتی کفاف اجاره ملک را نمی دهند و از سوی دیگر مالکان بدون هیچ نظارتی اجاره بها را افزایش می دهند.

گودرزی اظهار می کند: از طرفی خانواده هایی که اصالتا تهرانی هستند هم با این وضعیت مسکن توان ماندن در تهران را ندارند و به رفتن به حاشیه های شهر و شهرک های اقماری تهران با مشکلات فراوانش روی آورده اند.

کارگران-یک

حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی کارگران!

وی در ادامه مطرح کرد: باید به سمتی برویم که تسهیلات  مسکن برای قشر کارگر افزایش یابد. متناسب سازی دستمزدها و کنترل اجاره ها وحق مسکن  ۹۰۰ هزار تومانی در فیش های پرداختی نشانه بی توجهی مسئولین به مسکن کارگران است.در حال حاضر افرادی که حقوق ثابت دارند قادر نیستند با جهش های اجاره سازگار شوند بلکه در زیر فشار سنگینی آن له می شوند.

وی با پیش بینی وضعیت مسکن کارگران ادامه داد: این کم کاری های دولت ها در گذشته و عدم سیاست گذاری در بخش مسکن با میزان حداقل دستمزد باعث شده تا به جرات بگوییم کارگران بیشترین فشار را در سال آینده تجربه خواهند کرد.

کارگران ناتوان از اجاره مسکن

وی می افزاید:این حقوق فعلی کارگران حتی اجاره یک واحد کوچک در فاصله ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری تهران را نمی دهد.بخش بزرگی از جامعه کارگری ما با عدم تناسب دستمزد کارگران و نرخ تورم تحت فشارند و در فقر مطلق زندگی میکنند و منبعی برای سوء استفاده بسیاری از کارفرمایان شده که از این تنگناهای معیشتی جامعه کارگران برای به کارگیری آنان با حقوق پایین  بهره می برند.

منبع: رکنا
 • ناشناس ارسالی در

  سلام علیکم. آرزو دارم که زندگیتان مثل کا رگران نشود . کارگران اجاره خانه ندارند. قیمت اجناس گران .دایی وخاله ام تو خانه خ ودشان ما را راه نمیدن. دولت دخالت میکند در زندگی عشایر خدا بیامرزشاه تو زندگی مر دم دخالت نمیکردشاید یک نفر بخواهد تو غار زندگی کندعمه وعمو هایم من را راه نمیدن . تف به این زندگی . ولی انتقام من را خدا از دولت بگیره و کارگران را خدا انشالله بفرستد کشور ترکیه که شرمنده خانواده خودش ان نشوند.در کشور ترکیه به کارگران ماهی ص دمیلیون تومان میدهند

 • ناشناس ارسالی در

  مردم به مقام انسانیت رسیدن به لطف شما

 • مهدی زارعی ارسالی در

  بسم الله الرحمن الرحیم
  بعرض برسانم یکی از برنامه هایی که در سالهای گذشته انجام شد و می شود
  طرح ترافیک است وسخت گیری های ان که باعث شد خیلی ها ملک خود چه به لحاظ مسکونی وچه به لحاظ ادری و تجاری را به خاطر تردد وسخت گیری رها کنند و به مناطق دیگر مثل منطقه ۱ و۲ و۵ و... و مهاجرت و کوچ اجباری کنند وقیمت مناطق دیگر را بالا ببرند
  ودر عوض مناطق مرکز خالی از سکنه وعصر وشب مثل شهر ارواح در اید و جولانگاه کارتن خواب و معتادین و سارق ها در اید و نتیجه
  مدیریت شهری یک طرفه این بلایی است که ملاحظه می فرمائید و سرمایه های ملی مالکین رها شده که می توانست محل زندگی باشد بلا اسفاده و باعث ضرر همگان
  من از مدیران شهری جناب شهردار محترم تهران این موضوع را خواهشمندام تجدید نظر بفرمایند تا زندگی در مرکز تهران جاری شود
  واز نویسندگان و قلم بدستان فرهیخته ام تقاظا دارم مرتب به اطلاع مسولین محترم برسانید که یک فریضه جهادی است ممنون

 • شهروند ارسالی در

  مهاجران درشهرمشهدمقدس علیرغم ممنوعیت خانه خریدوفروش میکنند درحالیکه جوانان ازبیکاری و بی‌خانمانی معتادودزدوفاسدشده وزندگی شان متلاشی شده، دولت باید فوری ۲۰ میلیون مهاجر افغان رابه کشورشان بازگرداند تابحران مسکن آب بنزین دارونان تورم برق گاز اشتغال امنیتی و..برطرف گردد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها