|
کدخبر: 322282

حقوق کارگران / افزایش حقوق / واریز حقوق

زمان جلسه تعیین دستمزد کارگران مشخص شد

وقت‌کشی دولت مانند سنوات گذشته در بحث ورود به دستمزد باعث گلایه بسیاری از نمایندگان کارگری شده است.

اقتصاد زمان جلسه تعیین دستمزد کارگران مشخص شد

در هفته گذشته، دو جلسه کمیته مزد زیر نظر شورای عالی کار و یک جلسه شورای عالی کار برگزار شد. نمایندگان کارگران حاضر در جلسه امیدوار بودند که میزان عدد و رقم سبد معیشت تعیین شود تا بتوانند وارد بحث و بررسی موضوع دستمزد کارگران شوند.

در آخرین جلسه کمیته مزد چه گذشت؟

محسن باقری، نماینده کارگران در شورای عالی کار، درباره آخرین جلسه کمیته مزد که هفته گذشته ۱۶ اسفند ماه برگزار شد گفت: در این جلسه، وزارت بهداشت از سبد غذایی جدید خود رونمایی کرد، که همانطور که قبلا پیش‌بینی می‌کردیم، میزان کالری مورد نیاز هر فرد در این سبد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: وزارت بهداشت در اقدامی کاملا یک‌طرفه و غیرقانونی، بدون حضور شرکای اجتماعی، سبدی را معرفی کرده که در این سبد تعداد قابل توجهی از اقلام سبد، کاهش گرمی داشته است.

باقری گفت: دراین جلسه همچنین به موضوع سبد معیشت منطقه‌ای به شکل محدود پرداخته شد، اما این موضوع اصلا جدی نیست، چراکه سبد معیشت متفاوت برای مناطق مختلف عملاً وجود ندارد.

وقت‌کشی دولت مانند سنوات گذشته در بحث ورود به دستمزد باعث گلایه بسیاری از نمایندگان کارگری شده است.

علیرضامیرغفاری، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه قبلی شورا بیان کرده است: جلسه قبلی شورای عالی کار با حضور تمام اعضا برگزار شد. در ابتدای این جلسه، آیین‌نامه چگونگی انتخاب نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولتی در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف به تصویب رسید. در راستای اجرای ماده ۱۶۰ قانون کار مقرر شد تشکل‌های کارگری نماینده خود را انتخاب کنند و در سطح استانی کارگروهی به منظور اجرای بهتره این آیین‌نامه شکل بگیرد.

وی بیان کرد: در این جلسه یکی از اعضای نمایندگان کارگران عضو شورای عالی کار پیشنهاد افزایش سقف دستمزد برای معافیت مالیاتی کارگران را مطرح کرد و وزیرکار موافقت کردند تا این پیشنهاد را در هیأت وزیران مطرح کنند.

 میرغفاری اظهار داشت: وزارت کار گزارش کمیته مزد، پیرامون مزد منطقه‌ای را مطرح کرد, موافقان و مخالفان این طرح هر کدام نظرات خود را مطرح کردند. بحث مزد منطقه‌ای به پیشنهاد وزیر کار به جلسه بعدی موکول شد. وزیرکار تأکید داشت که بحث مزد منطقه‌ای به این صورت پیش برود که تمام اعضا به یک اتفاق نظر و اجماع کلی برسند,‌ به همین دلیل مقرر شد گروه‌های کارگری, کارفرمایی, دولت درباره مزد منطقه ای بررسی های خود را جمع آوری و در جلسه کمیته مزد مطرح کنند. در نهایت تأکید بر این شد که جلسات کمیته مزد تشکیل شود و کم کم به سمت تعیین عدد و رقم سبد معیشت پیش برویم.

چانه‌زنی برای مزد ۱۴۰۳ به زودی آغاز می‌شود

وی افزود: انتظار ما این است که سبد معیشت متناسب با اعداد و ارقام واقعی تعیین شود، به کارگران اطمینان می دهیم که در روزهای آینده خواسته کارگران را پیش ببریم و رقم سبد معیشت نهایی و به شورای عالی کار برای ورود به چانه مزد ۱۴۰۳ ارائه کنیم.

اما وزیرکار چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرده است که جلسات شورای عالی کار درخصوص حقوق کارگران از هفته آینده برگزار می‌شود و جلسه ۱۵ اسفند ماه درباره دستمزد نبوده است.

صولت مرتضوی افزود: ان‌شاءالله از هفته آینده جلسات شورای عالی کار برگزار می‌شود و تصمیم‌گیری خواهد شد. عصر ۱۵ اسفند ماه جلسه داشتیم که دستورهای مختلفی داشت و مصوب شد ولی درخصوص حداقل دستمزد نبود.

محمدرضا تاجیک، عضو کمیته دستمزد شورایعالی کار اما خواستار اصلاح ساختار دستمزدها است و می‌گوید: ساختار دستمزدها باید به‌صورت اساسی اصلاح شود. هدف از اجرای تعیین مزد این است که مزد تعیین شده بتواند معاش خانواده کارگر را پوشش دهد، درصورتی که دستمزد فعلی نمی‌تواند اقلام خوراکی خانوار کارگران را هم پوشش دهد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر