|
کدخبر: 152885

سیگنال برجامی بایدن به بازار ارز / قیمت دلار چند شد؟

درحالیکه روز گذشته قیمت دلار با ۱۰۰تومان کاهش نسبت به آخرین معاملات روز قبل تا ۲۴۲۰۰تومان پایین آمده بود، بعد از انتشار اظهارات جدید بایدن درمورد برجام و تحریم‌ها نرخ این ارز شبانه تا ۲۴۷۰۰تومان افزایش یافت و در معاملات پشت خطی قیمت تا مرز ۲۵هزار تومان هم بالا رفت.

اقتصاد سیگنال برجامی بایدن به بازار ارز / قیمت دلار چند شد؟

روز گذشته دلار تا معاملات عصر در قیمت ۲۴۲۰۰تومان ثابت مانده بود ولی بعد از بیانات مقام معظم رهبری درمورد برجام، معاملات بازار ارز در انتظار واکنش آمریکا به حالت تعلیق درآمد و حجم خرید کاهش یافت تا اینکه مصاحبه‌ای از رییس جمهور آمریکا که روز جمعه توسط سی‌بی‌اس ضبط شده بود منتشر شد و قیمت دلار در پی آن تا ۲۴۷۰۰تومان افزایش یافت.

بایدن در این مصاحبه صراحتا اعلام کرده که تحریم‌ ها را برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره لغو نمی‌کند و ابتدا ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را قطع کند؛ این موضع‌گیری نسبتا شفاف ایران و امریکا درمورد برجام باعث شد تا انتظارات افزایشی مجددا در بازار ارز شدت گرفته و معامله‌گران با قطع امید نسبت به بهبود روابط دیپلماسی دو کشور قیمت دلار نقدی را با رشد ۵۰۰تومانی تا ۲۴۷۰۰ و در معاملات پشت خطی نرخ این ارز را تا ۲۴۸۰۰تومان افزایش دهند.

در این میان عده‌ای معتقد بودند که افزایش هیجانی شبانه قیمت دلار به بازار فردا سرایت نخواهد کرد و به همین دلیل بسیاری از معامله‌گرانی که طی این مدت منتظر فرصتی برای جبران زیان بودند، شب گذشته به سمت فروش ارز هجوم بردند و در سطح ۲۴۷۰۰تومان از بازار ارز خارج شدند.

تحلیلگران فنی پیش‌بینی کرده بودند که اگر امروز دلار بتواند کانال ۲۵هزار تومان را فتح کند، روند صعودی آن با قدرت بیشتری ادامه‌دار خواهد بود؛ اما بازار امروز برخلاف انتظار برخی از معامله‌گران کار خود را آغاز کرد و در این میان بازارساز هم توانست با بی‌توجهی به اظهارات بایدن سطح انتظارات را پایین بیاورد، به این ترتیب امروز قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۴۵۵۰تومان کاهش یافت و در صرافی‌ملی هم نرخ در همان سطح ۲۳۷۰۰تومان ثابت ماند.

اما با توجه به اینکه نرخ درهم با حدود ۷۰تومان افزایش در مقایسه با روز گذشته به ۶۸۰۰تومان رسیده می‌تواند در افزایش سطح انتظارات و رشد قیمت دلار تاثیرگذار باشد، همچنین از شب گذشته قیمت دلار سلیمانیه هم به ۲۵هزار تومان افزایش یافته و در سطح بالاتری نسبت به دلار تهران قرار گرفته که این عامل هم می‌تواند روند صعودی بازار ارز داخلی را تقویت کند.

از طرف دیگر از آنجا که دلار باز هم موفق نشد کانال ۲۵هزار تومان را بشکند این سیگنال به بازار ارز داده شده که اوج واکنش نرخ اسکناس آمریکا به اخبار منفی تا سطح ۲۴۸۰۰تومان و به اخبار مثبت تا ۲۳۹۰۰تومان است، بنابراین تا اقدام عملی صورت نگیرد صعود دلار به کانال ۲۵هزار تومان و یا کاهش آن به کمتر از ۲۳۸۰۰تومان چندان راحت نخواهد بود.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر