|
کدخبر: 283704

فقر عامل ازدحام در صف نانوایی ها / اتفاقی عجیب در این صنف

به تازگی نماینده مردم خاش در مجلس از ایجاد صف‌ طولانی نانوایی ها در استان سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود سهمیه آرد این استان انتقاد کرد.

ماجرای ازدحام جمعیت در صف‌ نانوایی ها در استان سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد. روز یکشنبه (یازدهم دی ۱۴۰۱) اسماعیل حسین‌زهی، نماینده مردم خاش در مجلس، در جلس علنی مجلس در تذکری به سران سه قوه پرسید که آیا می‌دانید در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

او عنوان کرد که مردم این استان در صف نانوایی ها حدود سه ساعت می‌ایستند می‌رسد. از این رو خواستار توجه ویژه‌ سران قوا به استان سیستان و بلوچستان شد.

فقر عامل ازدحام در صف نانوایی ها

او درباره چرایی کمبود سهمیه آرد سیستان و بلوچستان بیان کرد: وضعیت این استان به نسبت سایر استان‌ها متفاوت است. سرانه مصرف نان در این استان به دلیل اینکه اغلب مردم جزو جمعیت حاضر در خط فقر هستند، بالاست؛ از این رو، مدیران استانی باید با دستگاه‌های توزیع‌کننده آرد جهت افزایش سهمیه مذاکره کنند.

مرتضوی با بیان اینکه در حال حاضر اختیار آرد با شرکت دولتی بازرگانی ایران است، یادآور شد: الگوی مصرف آرد استان‌ها توسط این شرکت با همراهی استانداری و وزارت جهاد کشاورزی تعیین می‌شود.

وی به ضرورت بازنگری در سهمیه آرد این استان تاکید کرد و گفت: در این رابطه عده‌ای معتقدند از آنجایی که سیستان و بلوچستان یک استان مرزی است، با افزایش سهمیه آرد امکان خروج آرد از مرز وجود دارد.

این فعال صنفی تصریح کرد: در حال حاضر حتی برخی از خیریه‌‎های استان سیستان و بلوچستان در تماس با انجمن، درخواست آرد برای پختن نان برای مدارس و روستاها را دارند.

مرتضوی بروز خشکسالی و همچنین کاهش قدرت مالی مردم را در ایجاد ازدحام صف‌ نانوایی‌ ها موثر دانست.

صف‌های چند ساعته تامین خوراک دام

 پیگیری‌ها ایجاد ازدحام در صف‌ نانوایی‌ های سیستان و بلوچستان را تائید می‌کند؛ اما تنها دلیل ایجاد صف نانوایی ها در استان سیستان و بلوچستان «کاهش قدرت خرید مردم و افزایش تقاضا برای خرید نان» نیست.

تماس با برخی از نانوایی‌های این استان مشخص می‌سازد که با افزایش قیمت خوراک دام بسیاری از مردم این استان برای تامین خوراک دام خود، اقدام به خرید نان می‌کنند تا از این طریق بتوانند دام خود را زنده نگه دارند. در واقع می‌توان گفت که بخش زیادی از نان تولیدی در این استان خوراک دام می‌شود.

مسئول یک نانوایی در این استان در این باره گفت: ارزانی نان منجر به این شد تا مردم استان اقدام به خرید نان برای دام و طیور خود کنند.

او توضیح داد: زمانی که قیمت یک کیلو جو و گندم ۱۶ هزار تومان است اما خرید یک کیلو نان کیلویی ۲۰۰۰ هزار تومان تمام می‌شود، طبیعی است که مردم برای خرید نان برای دام خود اقبال نشان دهند و صف‌ طولانی نانوایی ها افزایش یابد.

این نانوا بیان کرد: در حال حاضر حتی قیمت یک کیلو نان خشک کیلویی ۱۰ هزار تومان است؛ از همین رو مردم به این نتیجه رسیده‌اند که خرید نان به‌صرفه‌تر تمام می‌شود.

وی صف‌ طولانی نانوایی ها به دلیل کمبود آرد در استان را تائید نکرد و گفت تنها دلیل افزایش صف‌ های طولانی به‌صرفه بودن آن نسبت به خرید جو، گندم و نان خشک برای خوراک دام است.

او خاطرنشان کرد: برای مثال اعضای خانواده پنج نفره یک دامدار اگر ۱۰ دقیقه در صف بمانند می‌توانند ۵۰ عدد نان بخرند که مبلغ آن ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود اما خرید همین میزان نان خشک برای این خانواده ۳۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.

 

منبع: اقتصاد100

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها