|

بخوانید :

کدخبر: 273704

اعتراض گسترده معلمان به نحوه اجرای رتبه بندی

پس از مشخص شدن شرایط رتبه‌بندی معلمان گروه‌هایی از جامعه فرهنگیان کشور بودند که نسبت به برخی بند‌های طرح رتبه‌بندی اعتراضاتی داشتند و مخالفت‌های خود را اعلام کردند. یکی از این اعتراضات واریز نشدن وجه علی‌الحساب طرح رتبه‌بندی برای بعضی از فرهنگیان بود و گروهی بابت پرداخت نشدن این مبلغ معترض بودند.

پس از مشخص شدن شرایط رتبه‌بندی معلمان گروه‌هایی از جامعه فرهنگیان کشور بودند که نسبت به برخی بند‌های طرح رتبه‌بندی اعتراضاتی داشتند و مخالفت‌های خود را اعلام کردند. یکی از این اعتراضات واریز نشدن وجه علی‌الحساب طرح رتبه‌بندی برای بعضی از فرهنگیان بود و گروهی بابت پرداخت نشدن این مبلغ معترض بودند.

قانون رتبه‌بندی معلمان با وجود اجرایی شدن در روز‌های اخیر با انتقاد‌هایی نیز در نحوه اجرا رو‌به‌رو شده است.

عملی شدن طرح رتبه بندی معلمان بیش از ۱۰ سال به دلایل مختلف مانند نبود اعتبار و یا مشکلات دیگری که مطرح می‌شدند، به مرحله اجرایی شدن نرسید و همین موضوع باعث شد در دولت سیزدهم از این طرح به عنوان اولویت اول آموزش و پرورش یاد شود.

در نهایت پس از مشکلات فراوان، بعد از انجام اصلاحات از سوی مجلس و پس از گذشت یک سال از ارائه لایحه اولیه رتبه‌بندی به مجلس، شورای نگهبان با لایحه رتبه‌بندی در اسفند ۱۴۰۰ موافقت کرد.

رتبه بندی معلمان بیش از ۸۰۰ هزار نفر از فرهنگیان کشور را شامل می‌شود. اجرایی شدن این طرح از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ برای فرهنگیان محاسبه می‌شود.

با این وجود و پس از مشخص شدن شرایط رتبه بندی معلمان گروه‌هایی از جامعه فرهنگیان کشور بودند که نسبت به برخی بند‌های طرح رتبه بندی اعتراضاتی داشتند و مخالفت‌های خود را اعلام کردند.

یکی از این اعتراضات واریز نشدن وجه علی الحساب اجرای طرح رتبه بندی برای بعضی از فرهنگیان بود و گروهی بابت پرداخت نشدن این مبلغ معترض بودند.

چندی پیش علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره اظهار کرد: مبلغ علی الحساب رتبه‌بندی برای معلمان واریز شده است.

بنا بر گفته او ۸۵۰۰ میلیارد تومان صرف پرداخت وجه علی الحساب برای معلمان مشمول این طرح شده است.

او اظهار کرده بود: این فوق‌العاده فقط به افرادی تعلق گرفته است که از تاریخ اول مهر ۱۴۰۰ تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ اشتغال به کار داشته‌اند و حقوق دریافت کرده‌اند. افرادی که در این محدوده زمانی بازنشسته شده اند و یا در مرخصی بدون حقوق بوده اند، به اندازه کارکرد مشمول این فوق‌العاده شده اند.

واریز مبلغ علی الحساب رتبه بندی شروع شد؛ اما مبلغ مذکور به افرادی که در حالات استخدامی زیر قرار دارند، پرداخت نشده است:

الف) رسته اداری و مالی

ب) رسته خدمات

ج) معلمان شاغل در پست‌های کمتر از کارشناسی نظیر انباردار و ...

د) مامور به تحصیل تمام وقت

ه) مامور به سایر دستگاه‌ها با پرداخت حقوق از مقصد

و) مامور به سایر دستگاه‌ها با پرداخت حقوق از مبدا (به استثنا دانشگاه فرهنگیان)

ز) مرخصی بدون حقوق، انفصال، غیبت غیرموجه و قطع حقوق به هر دلیل

ح) مرخصی زایمان

ط) معلمان طرح مهرآفرین (به استثنای همکارانی که به دلیل ایثارگری از پیمانی به رسمی تبدیل وضعیت یافته اند.)

ی) مامور به خارج از کشور

ک) حق التدریس، قراردادی، سربازمعلم و دانشجومعلم

در این بین و در روز‌های گذشته تعداد زیادی از فرهنگیانی که به دلیل استفاده از مرخصی زایمان این مبلغ علی الحساب را دریافت نکرده اند؛ با تماس و ارتباط این شرایط اعلام کرده اند.

پیام یکی از معترضانی که به خبرگزاری رسیده است:

مبالغی تحت عنوان وجه علی الحساب رتبه بندی به حساب همکاران فرهنگی واریز شد. این مبلغ به حساب فرهنگیان خانمی که رسمی بوده و از مرخصی با حقوق زایمان استفاده می کردند؛ واریز نشده است. آیا این موضوع با سیاست‌های فرزندآوری مغایر نیست؟ آیا بین افرادی که در سال گذشته مرخصی زایمان بوده اند با کسانی که سال‌های گذشته از مرخصی زایمان استفاده کرده اند یا کسانی که در آینده قرار است از آن استفاده کنند، تفاوت وجود دارد؟

در همین خصوص سخنگوی وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: احتمال دارد که وجه علی الحساب مطرح شده در طرح رتبه بندی به این معلمان که به دلیل زایمان در مرخصی هستند، پرداخت نشده باشد؛ اما در بحث ارزشیابی که به سال‌های گذشته مطرح می‌شود، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

او گفت: در این بحث و برای دلیل پرداخت نشدن وجه علی الحساب برای این افراد رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگو باشد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 • ناشناس ارسالی در

  با اینکه بیمه دانا مبالغ هنگفت از فرهنگیان میگیرد هر ماه شود بابت بیمه و خدمات کم هست
  شنیده شده وزیر بدون اطلاع معلمان ،بودجه رفاهی معلمان را از سازمان برنامه و.بودجه گرفته داده به دانا
  اگر راست باشد حق ناس بزرگی بر گردن وزیر میماند

 • یک شهروند از استان اصفهان ارسالی در

  دانشگاه فرهنگیان باید بار علمی دانشجویا ن را بیشتر از گذشته بالا ببردودانشجویان را به تحقیق و پژوهش تشویق کند و روشهای نوین و فعال تدریس را به انان اموزش دهد تا در اینده از روشهای نوین و جدید در مد ارس استفاده کنند .نباید وقت دانشجویان در دانشگاه تلف شود و دانشجویان باید استفاد ه ی کافی را از اساتید محترم ببرند .اساتی د محترم باید روشهای گوناگون تدریس را به دانشجویان فرهنگی آموزش دهند تا در اینده بتوانند از آن روشها در مدارس استفاده کنن د. با تشکر

 • ایرانی ارسالی در

  ما معلمان در احکاممون رتبه داریم ، براس اس همین رتبه‌ها به همه معلمان فوق‌العاده خاص بدهید ، جمعش کنید این سامانه کذایی! !! بودجه اختصاص داده شده ، فوق‌العاده ها اعمال کنید و احکام جدید را همین شهریور صادر کنید .

 • حسین جهانبازی گوجانی ارسالی در

  واقعا جای تأسف هست معلمی که تمام مراحل ر شد و یادگیری ،یادهی در طول دوران خدمت حد اقل 25سال در منطقه محروم چهارمحال وبختیا ری ،شهرستان کوهرنگ طی کرده و تمام طبقه ه ا ،گروههای ارفاقی و تشویقی را در آموزش و پرورش طی سالهای متمادی بدست آورده و طبقه پانزده هست رتبه بندی را سه تعیین کنند ا لان اکثر دانش آموزان آموزش داده شده توسط همین معلم ،مدرک دکتری گرفتند و باعث افت خار شدند این همه بی انصافی در حق معلم کر دند اعتراض باید به چه مقامی در کشور کرد واقعا بنده در طول این سالهای هم وغم خود م را ،زندگی و جوانی را به پای آموزش جوان ان و دانش آموزان این منطقه صرف کردم چرا اینطور برخورد شده و مدارس هم ظلم بزرگی د ر حق معلمان کردند چرا که آموزش لازم برای رتبه بندی را ندیدند و نامه های لازم را صادر نکردند و همکاری لازم نداشتند. تقاضا ی پیگیری فوری را دارم.فرهنگی جانباز و ای ثارگر حسین جهانبازی

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...