|

بخوانید :

کدخبر: 206890

فوری/ آمریکا برای مذاکره به پای ایران افتاد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام اینکه کشورش خواستار از سرگیری فوری مذاکرات وین است، دیپلماسی را بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران دانست.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد دولت متبوعش مایل به از سرگیری فوری مذاکرات احیای برجام در وین است.

او در این خصوص به خبرنگاران گفت: طی هفته‌های اخیر ما بارها از مقامات ایرانی شنیده‌ایم که آنها انتظار دارند مذاکرات به‌زودی از سر گرفته شود. ما امیدواریم که تعریف آنها از به‌زودی با تعریف ما از آن یکی باشد.

پرایس افزود: ما تمایل داریم که مذاکرات در وین هرچه زودتر از سر گرفته شود. این مذاکرات از چند ماه قبل متوقف مانده است. ما خواستار این هستیم که طرف‌های مذاکره‌کننده دوباره دور میز مذاکرات جمع شوند و مذاکرات را از جایی که متوقف شد، از سر بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت: ما همچنان بر این باوریم که مسیر دیپلماتیک همچنان باز است و دیپلماسی بهترین راه برای برقراری مجدد محدودیت‌هایی است که برجام بر برنامه هسته‌ای ایران قرار داد. در عین حال ما فکر می‌کنیم که بازگشت فوری به برجام ضروری است زیرا این فرآیندی نیست که بتوان آن را تا ابد ادامه داد. این فرآیندی نیست که بشود آن را طول داد.

طرف‌های غربی طی ماه‌های اخیر بارها تلاش کرده‌اند که ایران را مقصر طولانی شدن مذاکرات وین و از قبل ایران را عامل شکست احتمالی مذاکرات وین معرفی کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره در پاسخ به این ادعای تکراری و بی‌اساس طرف‌های غربی تأکید کرده‌اند که اعضای اروپایی برجام و آمریکا -که در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و اکنون سعی در بازگشت به برجام بدون رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران دارد- با بی‌توجهی به حقوق ایران و تلاش برای گره زدن برجام به مسائل دیگر باعث پیچیدگی مذاکرات احیای برجام شده‌اند.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش در یک گفتگوی تلویزیونی تصریح کرد: «به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم. دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد. طبعا این پیام تاثیرات مثبت خود را در طرف مقابل داشته است.»

امیرعبداللهیان تأکید کرد: «مذاکره از ابزار دیپلماسی است و امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد و طرف‌های مقابل بر مبنای خرد در میز مذاکره حضور یابند.»

منبع: تسنیم

  • ناشناس ارسالی در

    شما که راست میگید آمریکا به پای ما افتاده ولی سلام بر مادر دروغگو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...