|

بخوانید :

کدخبر: 210368

باورهایی غلط درباره عفونت رحم

سلامت دستگاه تناسلی و به ویژه بخش های داخلی آن از جمله رحم، بیش از هرچیز به رعایت نکات بهداشتی وابسته است .

با رعایت نکات بهداشتی می توان در پیشگیری از عفونت رحم موفق بود.  داشتن روابط جنسی امن و سالم، انجام آزمایش‌ های ضروری برای تشخیص به ‌موقع بیماری‌های مقاربتی و پرهیز از دوش های واژینال می تواند به پیشگیری از ابتلا به عفونت رحم کمک کند.

عفونت رحم معمولا دلیل خارجی داشته و برای ایجاد این نوع از عفونت باید یکی از انواع ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و در بیشتر موارد، عفونت های باکتریایی از بخش های تحتانی به رحم و لوله های رحمی وارد شده و آنها را آلوده کنند. به گزارش سیناپرس، از جمله دیگر دلایل عفونت رحم، ابتلا به بیماری هایی چون سوزاک و کلامیدیا ، برقراری رابطه جنسی خطرناک، استفاده از وسیله پیشگیری از بارداری آی یو دی، تعویض دیرهنگام نوارهای بهداشتی در  زمان قاعدگی، استفاده از دوش واژینال هستند که هر یک می توانند باعث بروز عفونت در رحم شوند.

در برخی موارد مانند روزهای پس از زایمان یا سقط جنین احتمال بروز بیماری افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن زنانی که دچار کم خونی هستند، به دلیل اینکه مقاومت بدنشان بسیار پایین تر از افراد عادی است، بیشتر در معرض خطرند.

فقط زنان متاهل دچار عفونت رحم می شوند

این تصور اشتباه است. اگرچه عفونت دستگاه تناسلی بیشتر از طریق روابط جنسی منتقل می شود، اما ممکن است دختران مجرد هم به دلیل تغییر محیط طبیعی واژن تحت تاثیر عواملی چون مصرف آنتی بیوتیک های غیر اصولی یا زیاد و از بین رفتن سیستم دفاعی دستگاه تناسلی خود، دچار عفونت شوند.

حذف لباس زیر به سلامت دستگاه تناسلی و پیشگیری از عفونت کمک می کند

برخی زنان تصور می کنند که نپوشیدن لباس زیر کمک می کند تا واژن و دستگاه تناسلی کمی احساس رهایی داشته و سلامت بماند در حالی که این تصور از ریشه غلط است. به گزارش سیناپرس، لباس زیر باعث می شود آلودگی های اطراف وارد واژن نشده و محیط واژن و دستگاه تناسلی را از آلودگی و در نهایت عفونت به خوبی محافظت می کند.

موهای زائد ناحیه تناسلی در زنان از ابتلا به بیماری های مقاربتی و عفونت ها جلوگیری می کند

این باور اشتباه بوده و کاملا برعکس است. موهای زائد ناحیه تناسلی محل پرورش باکتری هستند و رعایت نظافت این بخش از بدن برای زنان بسیار مهم است.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...