|
کدخبر: 131778

دستورالعمل ۹ ماده ایی تنظیم بازار ورق گرم فولادی

دستورالعمل ۹ ماده ایی تنظیم بازار ورق گرم فولادی از سوی شوراى رقابت با الزام کلیه تولیدکنندگان به عرضه در بورس کالا و سقف قیمت آزاد ابلاغ شد.

معدن دستورالعمل ۹ ماده ایی تنظیم بازار ورق گرم فولادی

شورای رقابت در ابلاغیه‌ای اعلام کرد: از آنجا که کلیه آمار و اطلاعات موجود نشان می‌دهد بازار ورق‌های گرم فولادی با ضخامت پایین از درجه تمرکز بالایی برخوردار است این شورا به موجب بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ این بازار را مصداق بازار کالاهای انحصاری تشخیص داد و برای تنظیم بازار دستورالعمل زیر را در جلسه یکم شهریور ماه با اکثریت آرا به تصویب رساند.

دستورالعمل تنظیم بازار ورق گرم فولادی با ضخامت کمتر از ۵ میلی متر

ماده۱: تعارف مورد استفاده در این دستورالعمل عبارتند از:

الف) قانون: قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴

ب) محصولات گرم فولادی: ورق گرم فولادی با ضخامت کمتر از ۵ میلی متر

ج) شرکت‌های تولیدی مشمول: مجتمع فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز، مجتمع فولاد گیلان

د) عرضه اختصاصی: عرضه خارج از تالار اصلی با قیمت کشف شده در تالار اصلی در قالب قراردادهای منعقده با مشتریان معین

و) کارگروه نظارت: کارگروه موضوع ماده ۶ این دستورالعمل

ماده ۲: شرکت‌های تولیدی مشمول جهت فروش در داخل ملزم هستند تمامی محصولات گرم فولادی را با رعایت مقررات مربوطه در این دستورالعمل در بورس کالا عرضه کنند.

تبصره ۱: فروش به صنایع نظامی صرفاً به منظور مصرف در خطوط تولید دفاعی و استراتژیک که به تایید وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و یا مقام مجاز از سوی وی رسیده باشد از شمول این دستورالعمل مستنثنی است.

تبصره ۲: هر یک از شرکت‌های تولیدی مشمول مجازند حداکثر تا ۴۰ درصد از میزان عرضه محصولات فولادی را به‌صورت عرضه اختصاصی عرضه کرده و مابقی را به‌صورت کامل در تالار اصلی عرضه کنند.

تبصره ۳: چنانچه میزان عرضه محصولات گرم فولادی شرکت‌های تولیدی مشمول به نحوی باشد که قیمت‌های کشف شده در بورس کالا نسبت به قیمت‌های جهانی با انحراف نامتعارف مواجه شود به طوری که در سه نوبت عرضه متوالی رقابت ۱۰ درصد یا بیشتر باشد، کارگروه نظارت موظف است با رصد مداوم وضعیت بازار را برای اتخاذ تصمیم لازم به شورای رقابت گزارش کند.

ماده ۳: دستورالعمل تنظیم نحوه تعیین قیمت پایه محصولات گرم فولادی در بورس کالا به شرح ذیل تعیین می‌شود:

نرخ ارز سنا(حواله ای) * قیمت جهانی = قیمت پایه

تبصره ۱: قیمت جهانی محصولات موردنظر براساس متوسط قیمت FOB یک هفته گذشته گزارش شده در منطقه سی.آی.اس (CIS)، دریای سیاه و چین به ماخذ مجله متال بولتن (میانگین این سه) تعیین خواهد شد.

تبصره ۲: قیمت معامله در بورس بدون محدودیت رقابت انجام می‌شود (سقف رقابت آزاد است).

ماده ۴: شرکت‌های تولیدی مشمول موظفند با رعایت ماده ۲ این دستورالعمل شرایط مشتریانی که به آنها عرضه اختصاصی تعلق می‌گیرد را به کارگروه نظارت گزارش و در پایگاه اطلاع رسانی منتشر کنند. این شرکت‌ها موظفند گزارش عملکرد این ماده را هر سه ماه یکبار به شورای رقابت ارسال کنند.

ماده ۵: شرکت‌های تولیدی مشمول مکلفند یک هفته قبل از شروع هر فصل برنامه عرضه هفتگی محصولات گرم فولادی را کارگروه نظارت ارائه کرده و از طریق پایگاه اطلاع رسانی به اطلاع عموم برسانند. برنامه عرضه باید به تفکیک محصولات مشمول این دستورالعمل اعلام شود. کارگروه نظارت مکلف است هر گونه انحراف از عرضه را حداکثر ظرف یک هفته به شورای رقابت اعلام کند.

ماده ۶: کارگروهی متشکل از نمایندگان تام الاختیار مرکز ملی رقابت، وزارت صنعت، انجمن تولیدکنندگان فولاد، فولاد مبارکه، فولاد گیلان، نورد و لوله اهواز، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، انجمن تولیدکنندگان خودرو و بورس کالا در مرکز ملی رقابت تشکیل خواهد شد و ضمن نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل نسبت به رصد بازار اقدام و به‌صورت دوره‌ای هر سه ماه یکبار گزارش آن را به شورای رقابت ارائه می‌کند.

ماده ۷: سهمیه خریداران محصولات گرم فولادی موضوع این دستورالعمل براساس سامانه بهین یاب وزارت صنعت تعیین می‌شود.

ماده ۸: شرکت‌های نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان موظفند چنانچه رأسا نسبت به بهره‌برداری از شرکت تولیدی اقدام نمی‌کنند(به تولید کارمزدی و یا اجاره‌ای مبادرت می‌ورزند)، نمایندگان طرف قرارداد خود(حقیقی یا حقوقی) را جهت خرید اسلب از شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان به کارگروه نظارت معرفی کنند. این نمایندگان مکلف به عرضه تمامی محصولات گرم فولادی در بورس کالا طبق ضوابط این دستورالعمل هستند.

ماده ۹: در صورت عدم عرضه محصولات گرم فولادی در بورس کالا توسط شرکت‌های تولیدی مشمول ماده ۸ این دستورالعمل، شرکت‌های فولادی مجاز به فروش اسلب به این شرکت‌ها و نمایندگان آنها نخواهند بود.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر