|

بخوانید :

کدخبر: 288357

اجزای پنل ال ای دی، نکات مهم در هنگام خرید پنل LED

پنل ال ای دی، همان مربع‌های نورانی دوست داشتی‌ای هستند که به لطف تکنولوژی ال ای دی با ضخامت بسیار کم و ظاهری مینیمال توانسته‌اند به چراغی محبوب برای نورپردازی عمدتا فضاهای اداری، بیمارستانی، تجاری و حتی مسکونی تبدیل شوند. مصرف بسیار کم انرژی و نور یکپارچه و یکدست تولید شده در پنل ال ای دی نقش بزرگی در تأمین روشنایی فضاهای بزرگ ایفا می‌کند.

همچنین نور پنل 60*60 ال ای دی دیفیوز شده و غیر مستقیم است به این صورت که در جلوی منبع نور، پوششی از جنس پلی کربنات قرار گرفته که باعث پخش شدن و یکدستی نور خروجی در نهایت می­‌شود،‌ این نکته در نورپردازی فضاهای اداری اهمیت پیدا می‌کند، جایی که نیاز به یک روشنایی مناسب برای کار افراد و کارمندان نیاز است به گونه‌ای که در طولانی مدت افراد احساس آسایش و راحتی داشته باشند.

پنل 60*60

شیوه‌ی نصب پنل ال ای دی:

پنل ال ای دی را می‌توان بر اساس نیاز طراحی و یا بر اساس شرایط سازه سقف در سه حالت مختلف پنل ال ای دی توکار، پنل ال ای دی روکار و پنل ال ای دی آویز نصب کرد. در حالت توکار که متداول‌ترین حالت نصب است پنل ال ای دی درون سقف کاذب و یا سازه سقف نصب می‌شود. اما اگر سازه سقف شما شرایط لازم برای نصب پنل ال ای دی توکار را دارا نبود از پنل ال ای دی روکار استفاده می‌شود که برای این منظور از قاب پنل ال ای دی روکار که در بازار در طرح‌ها و کیفیت‌های مختلف موجود است استفاده می‌شود. در بعضی شرایط حاص نیز که به عنوان مثال ارتفاع سقف زیاد باشد و یا طراحی نورپردازی ایجاب کند، پنل ال ای به صورت آویز نصب می‌شود که البته همه‌ی تولید کننده‌های پنل ال ای دی این قابلیت را در نظر نگرفته‌اند و پیش از خرید باید از وجود این قابلیت مطمئن شوید.

اجزای مختلف پنل ال ای دی:

برای اینکه درک بهتری نسبت با ساختار و نحوه کارکرد پنل ال ای دی داشته باشیم بیایید نگاههی به درون این چراغ و اجزای تشکیل دهنده پنل ال ای دی بیاندازیم.

  • چیپ پنل ال ای دی: منبع روشنایی اصلی پنل ال ای دی چیگ‌های ال ای دی هستند که با توجه مدل پنل ال ای دی (اسلیم یا بک لیت) نحوه چینش متفاوتی دارند. در پنل ال ای دی بک لیت چیپ‌ها به صورت خطوطی در سطح چراغ چیده شده‌اند اما در پنل ال ای دی اسلیم چیپ‌ها در حاشیه چراغ نصب می‌شوند.
  • درایور پنل ال ای دی: منبع تغذیه و به نوعی قلب تپنده در پنل ال ای دی، درایور پنل ال ای دی است که کیفیت نور تولیدی پنل ال ای دی و بخش زیادی از کیفیت الکتریکی پنل ال ای دی وابسته به این قسمت حیاتی است. درایور پنل ال ای دی خارج از پنل و در قسمت پشتی گنل ال ای دی جانمایی می‌شود.
  • دیفیوزر پنل ال ای دی: گفتیم که یکی از ویژگی‌های بسیار مهم پنل ال ای دی نور دیفیوز شده و یکپارچه است. این دستاورد به سبب دیفیوزر پنل ال ای دی است. دیفیوزر پنل ال ای دی یک پوشش شیری رنگ از جنس پلی کربنات است که نور تولیدشده توسط چیپ‌ها را پخش می‌کند و به نوری غیرمستقیم تبدیل می‌کند که از ایجاد خیرگی نیز جلوگیری می‌کند.
  • بدنه پنل ال ای دی: جنس بدنه پنل ال ای دی از آلومینیوم است به عنوان خنک کننده یا هیت سینک عمل می‌کند هر چه کیفیت آلومینیوم پنل ال ای دی بالاتر باشد تبادل گرمایی پنل ال ای دی با محیط بالاتر بوده و در نتیجه طول عمر پنل ال ای دی نیز بالاتر است.

نکاتی که هنگام خرید پنل ال ای دی باید به آن دقت کنیم!

در هنگام خرید پنل ال ای دی علاوه بر مشخصات فنی پنل ال ای دی، باید از وجود چند ویژگی مهم در پنل مورد نظرمان اطمینان حاصل کنیم. اولین ویژگی شاخص نمود رنگ (CRI) بالا است. بالا بودن عدد CRI باعث می‌شود رنگ اجسام تحت نور پنل ال ای دی واقعی‌تر بوده و رنگ‌ها شفاف‌تر دیده شوند.

نور بدون فلیکر یا چشمک دیگر ویژگی مهمی است که در طولانی مدت از آسیب‌های چشمی و خستگی عصبی جلوگیری می‌کند. این نکته مخصوصا در محیط‌های اداری اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

در پایان و بعد از بررسی همه مطالب گفته شده تاکنون می‌رسیم به آخرین نکته مهم هنگام خرید پنل ال ای دی که همان گارانتی معتبر و بدون قید و شرط است. یک ضمانت معتبر باعث می‌شود علاوه بر اینکه خیالتان از کیفیت پنل ال ای دی مورد نظرتان راحت شود، در صورت بروز مشکل نگرانی‌ای از بابت هزینه‌های تعمیرات نداشته باشید. در این زمینه پنل‌های ال ای دی تولید شده توسط شرکت اکووات تا ۵ سال ضمانت بی قید و شرط دارند و در تمام سال‌های استفاده شما در کنارتان هستند.

نویسنده: رپرتاژ

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...