|
کدخبر: 328486

بیوگرافی مسعود پزشکیان | پزشکی که پا به عرصه سیاست گذاشت

لیست نهایی کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

سیاست

انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری زود تر از موعد انجام می شود و بعد از چند روز ثبت نام و روند تایید صلاحیت، بالاخره لیست نهایی کاندیدای این انتخابات مشخص شد. 

یکی از افراد چهره و سرشناس این لیست، مسعود پزشکیان است. پزشکیان متولد مهر ۱۳۳۳ است که از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی تا دوره دوازدهم به عنوان نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو فعالیت داشت. 

پزشکیان

او در دوره دهم، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی بود و در دولت هشتم سمت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برعهده داشت. وی در انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ با کسب رتبه دوم برای بار پنجم نماینده دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو) گردید. وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ نیز ثبت‌نام کرد و اکنون به عنوان یکی از کاندیدای تایید صلاحت شده قرار است وارد مناظرات شود.

پزشکیان۲

پزشکیان تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش مهاباد آذربایجان غربی طی کرد و سپس به مرکز استان رفته و در هنرستان کشاورزی ارومیه، دیپلم صنایع غذایی گرفت. پس از اخذ دیپلم، در سال ۱۳۵۲ جهت انجام خدمت سربازی به شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان منتقل شد و در همین دوره بود که به پزشکی علاقه پیدا کرد و در نتیجه در سال ۱۳۵۴ و پس از اتمام خدمت سربازی، دیپلم دوم خود را در رشته طبیعی (علوم تجربی) اخذ کرد و در سال ۱۳۵۵ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز پذیرفته شد.

پزشکیان۳

او دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۶۴ به پایان رساند و در سمت مربی فیزیولوژی شروع به تدریس در دانشکده پزشکی نمود. در سال ۱۳۶۹ تخصص خود در رشته جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز اخذ کرد و سپس در سال ۱۳۷۲ فوق تخصص جراحی قلب را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت نمود و بلافاصله در بیمارستان قلب شهید مدنی تبریز استخدام شد که بعدها رئیس این بیمارستان شد. سوابق مسعود پزشکیان به شرح زیر است. 

معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کابینه اول رئیس دولت اصلاحات

در کابینه دوم رئیس دولت اصلاحات به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجلس رأی اعتماد گرفت.

نماینده مردم تبریز در در دوره‌های هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی

نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی در دوره دهم

 

پزشکیان با حضور در انتخابات مجلس هشتم به‌عنوان نماینده تبریز از سوی مردم این شهر انتخاب شد؛ در دوره‌های نهم، دهم و یازدهم نیز به عنوان نماینده تبریز و اسکو و عضو کمیسیون آموزش و بهداشت در مجلس حضور یافت. او در دوره دوزادهم هم در مجلس حضور دارد.

پزشکیان-انتخابات

پزشکیان در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ و در آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲) با حضور در وزارت کشور در این انتخابات نام‌نویسی کرد، اما از کاندیداتوری انصراف داد. او در انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم به عنوان نامزد فراکسیون امید برای نایب‌رئیسی ثبت‌نام کرد و توانست با کسب ۱۵۸ رأی نایب‌رئیس اول دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شود.

 مسعود پزشکیان در آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی، اقدام به ثبت‌نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران کرد که در نهایت توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

وی در روز شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم ثبت‌نام کرد و این بار صلاحیتش برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تایید شد.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها