|

بخوانید :

کدخبر: 269712

اجبار حجاب را بردارید؛ مردم رعایت می کنند

اشرف بروجردی - فعال سیاسی اصلاح طلب

بحث حلیت حجاب و رعایت حجاب به شخص بر می گردد. هر فرد خودش  و خدای خودش است و علما نظرات متفاوتی می دهند. از این رو من فکر می کنم باید برای فردی که مسلمان است، مساله به این صورت باشد. اما آن هایی که این دستورات را صادر می کنند، تنها یک نظر را صادر می کنند. آن هم بحث حرکت بی حجابی است. در حالی که بسیاری از مراجع و فقها که مرجع مسلمانان هستند معتقد به اجبار در اصل رعایت حجاب نیستند. این برخورد هایی که امروز در جامعه صورت می گیرد عمدتا وجه حاکمیتی پیدا کرده است.

می خواهم بگویم به نظر حکومت این حرام است و باید رعایت شود. در حالی که ما می‌گوییم ما کشوری اسلامی و تابع مقررات دین هستیم. مقررات دین را چه کسی تنظیم می کند؟ باید براساس نظرات مختلف علما عمل کرد. یک عده از علما اصلا قبول ندارند که در این امر اجبار وجود داشته باشد. ما مسئول گناه نکردن مردم نیستیم کما اینکه بسیاری از دستورات و مقررات در شرع به عنوان حرام مطرح می شود اما کسی جلوی آن را نمی گیرد. همه این موارد مطرح است. ما بحث ربا، اختلاس، غیبت، حتک حرمت افراد و آبروی اشخاص را داریم. ما می دانیم که آبروی شخص از حرمت کعبه بالاتر است اما به این مسائل توجه نمی شود، با آن ها برخورد نمی شود. حجاب به یک نماد دینی تبدیل شده است.

بروجردی

اگر حجاب را به عنوان مقررات پذیرفته شده جمعی در نظر بگیریم، طبیعتا تا حدی اعمال فشار داریم. اگر به عنوان دستور دینی در نظر بگیریم ما حق نداریم در این خصوص اجبار کنیم. اگر به عنوان مقررات اجتماعی لحاظ کنیم جامعه چه عقیده ای در این مورد دارد؟ جامعه می گوید من را مجبور نکن من خودم می توانم محجبه باشم. به این شرط که بر من اجبار و تحمیلی نداشته باشید. بخش بزرگی از جامعه ما در رژیم شاهنشاهی هم محجبه بودند و عده ای بی حجاب داشتیم.

اگر به حجاب به شکل قانون اجتماعی نگاه کنیم قابل پذیرش تر است اما حاکمیت نباید روی این موضوع فشاری به مردم بیاورد منظور من پذیرش ملی است. جامعه امروز به این نتیجه رسیده که من را اجبار نکنید. همین اجبار موجب شده که ما امروز با این حواشی روبرو باشیم. بسیاری از جوانان ما که به نوع حکومت و رفتار ما اعتراض دارند، حجاب خود را بر می دارند.

لذا اگر حاکمیت بتواند شرایطی را فراهم کند که مردم احساس آرامش کنند، سایه چماقی بالای سرشان نباشد، خود رعایت می کنند و به حجاب توجه می کنند. جامعه ما اسلامی است و مردم توجه دارند، اما امروز این خصیصه و ویژگی را به عنوان یک اجبار می بینند نه به عنوان نماد دین داری. به نظر من مسئولان باید به این مساله توجه کنند. با ارامش از کنار این مساله بگذرد تا مردم خود بدانند که چگونه باید حجاب را رعایت کنند.

جامعه ما امروز از این مساله آسیب زیادی دیده است و ما در سطح بین المللی آسیب می بینیم. بسیاری از کشور ها و جوامع اسلامی اجباری در رعایت حجاب ندارند اما اکثرا محجبه هستند.

نویسنده: اشرف بروجردی

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...