|

بخوانید :

کدخبر: 268176

فرار رئیس جمهور سریلانکا به این کشور

رئیس جمهور سریلانکا در بحبوحه بحران اقتصادی از این کشور فرار کرد و به مالدیو رفت.

سه روز پس از هجوم معترضان سریلانکایی به اقامتگاه رسمی «گوتابایا راجاپاکسا»، رئیس جمهور این کشور، اکنون اعلام شده که او فرار کرده است.

همزمان خلاء سیاسی در سریلانکا ادامه دارد و رهبران مخالف هنوز بر سر اینکه چه کسی جایگزین رئیس جمهور شود، به توافق نرسیده اند.

در همین ارتباط گفته شده است که رئیس‌جمهور سریلانکا بامداد چهارشنبه در بحبوحه بحران اقتصادی سه ماهه که باعث کمبود شدید مواد غذایی و سوخت شد، از کشور گریخت.

به گفته یک مقام اداره مهاجرت که خواست نامش فاش نشود، گوتابایا راجاپاکسا به همراه همسر و دو محافظش سوار هواپیمای نیروی هوایی سریلانکا به مقصد شهر ماله، پایتخت مالدیو پرواز کردند.

راجاپاکسا پیشتر تحت فشار با کناره گیری موافقت کرده بود. همچنین «رانیل ویکرمسینگه»، نخست وزیر سریلانکا هم گفته است پس از روی کار آمدن دولت جدید، او نیز مقامش را ترک خواهد کرد.

در حالی که قانونگذاران اواخر روز دوشنبه برای انتخاب رئیس جمهور جدید به توافق رسیدند، اما آنها هنوز تصمیم نگرفته اند که چه کسی به عنوان نخست وزیر کابینه را پر می‌کند.

رئیس جمهور جدید قرار است باقیمانده دوره ریاست جمهوری راجاپاکسا تا سال ۲۰۲۴ را به پایان برساند و به طور بالقوه می‌تواند نخست وزیر جدیدی را با تصویب پارلمان منصوب کند.

فساد و سو مدیریت کشور جزیره‌ای سریلانکا را مملو از بدهی و ناتوانی در پرداخت هزینه واردات کالاهای اساسی کرده است. کمبودها باعث ناامیدی ۲۲ میلیون نفر در این کشور شده است و بسیاری از سریلانکایی‌ها وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و ساعت‌ها در صف می‌ایستند تا سوخت دریافت کنند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...