|

بخوانید :

کدخبر: 254271

نماینده مجلس: پیش نویسی درباره مذاکرات نداریم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: پیش‌نویس نهایی در مذاکرات وین هنوز آماده نشده که بخواهیم درباره آن قضاوت کنیم.

محمود عباس زاده مشکینی درباره مفاد جلسه روز گذشته وزیر امورخارجه و رییس تیم مذاکره کننده ایران با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در این نشست که در محل وزارت خارجه برگزار شد، گزارش مفصلی درباره مذاکرات وین توسط حسین امیرعبداللهیان و علی باقری کنی به اعضای کمیسیون ارائه شد.

علاوه بر این نمایندگان کمیته‌های تخصصی وزارت امورخارجه درباره مسائل عراق، افغانستان، یمن، پاکستان و منطقه گزارش‌هایی ارائه دادند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس افزود: در ادامه سوالات اعضای کمیسیون مطرح شد و همه سوالات پاسخ داده شد. اما برداشت بنده و اعضای کمیسیون از مجموع گزارش‌هایی که ارائه شد و با توجه به پاسخ‌هایی جدی که وزیر امورخارجه و تیم مذاکره کننده ایران ارائه دادند، این است که خوشبختانه پیشرفت مذاکرات تا امروز خوب بوده و تیم مذاکره کننده در چارچوب خطوط قرمز نظام و منافع ملی کشور حرکت کرده است.

نماینده مردم مشکین شهر تاکید کرد: بر اساس آنچه در این گزارش‌ها بیان شد، هنوز پیش نویسی به صورت رسمی ارائه نشده است که ما به عنوان پیش نویس بخواهیم درباره آن قضاوت کنیم. البته در هر جلسه‌ای صورت مذاکرات توسط طرفین ثبت شده است. ولی در مورد صورت مذاکرات و مطالبی که بیان شده، همچنان اختلاف نظرهایی وجود دارد.

پیش‌نویسی آماده نشده که قضاوت کنیم

این نماینده مجلس با بیان اینکه این صورت مذاکرات پیش نویس نیست، افزود: پیش نویس متنی است که دو طرف درباره آن توافقات شفاهی خود را بیان کنند و برای امضای وزرای خارجه طرفین آماده شود. به عبارتی پیش‌نویس نهایی هنوز آماده نشده که بخواهیم درباره آن قضاوت کنیم.

عباس زاده مشکینی با اشاره به جلسه شب گذشته، رعایت خطوط قرمز نظام را برای مجلس مهم دانست و اظهارداشت: طبق گزارش هایی که ارائه شد، تا امروز تخطی از خطوط قرمز دیده نشده است. البته بعضی از مسائل در رسانه‌های غیررسمی بیان شده که ما کاری به آنها نداریم.  بنده بر گزارش رسمی مسوولان استناد می‌کنم که بر اساس مستنداتی که ارائه شده، هنوز اعضای کمیسیون به این نتیجه نرسیده‌اند که از خطوط قرمز تخطی شده است.

تیم مذاکره کنند زیر بار عدول از خط قرمزها نرفته است

وی ادامه داد: طبق سخنان بیان شده در این جلسه، در برخی از مسائل هنوز بحث وجود دارد و تیم مذاکره کننده پیگیری می‌کند و طرف غربی هم مقاومت می‌کند و در بعضی موارد نیز آنها اصرار می‌کنند و ما مقاومت می‌کنیم. چرا که عدول از خطوط قرمز نظام مطرح می‌شود  و تیم مذاکره کننده قبول نمی‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده، غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها بیشتر به این توافق نیاز دارند. البته ما توافق را دور از دسترس نمی‌دانیم و به دنبال نتیجه خوب هم هستیم. نتیجه ملموس آن هم بر اساس رفع برخی از محدودیت‌ها از سامانه اقتصاد ما باید خودش را نشان دهد.

توافق خوب دست‌یافتنی است

نماینده مردم مشکین شهر با اشاره به سخنان وزیر امورخارجه و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جلسه شب گذشته، اظهار داشت: تیم مذاکره کننده به دنبال یک توافق خوب است و روند کار نشان می‌دهد که توافق شدنی است. فقط اگر طرفین مقابل حداقل انصاف، جدیت و حسن نیت را داشته باشد، می‌توانیم به توافق برسیم تا منافع طرفین تامین شود.

وی با اشاره مفاد این جلسه مبنی بر اینکه فشارهای طرف مقابل سبب گرفتن امتیاز بیشتر از ما نخواهد شد، گفت: این محاسبه و راه غلطی است که طرفین مقابل ممکن است از ما داشته باشند. به ویژه در دولت انقلابی که انسجام تقریباً کم‌نظیری در کشور ما وجود دارد، طبیعتا ما در شرایطی نیستیم که امتیاز بدهیم و حتی برای امتیاز گرفتن هم شرایط مناسبی داریم و آینده را بسیار خوب می‌بینیم.

تیم مذاکره کننده مرحله به مرحله جلسات وین را با نهاد های نظام هماهنگ می‌کند

مشکینی درباره دیگر بخش‌های این جلسه گفت: تیم مذاکره کننده تاکید کرد که مفاد جلسات وین، عملکرد و آنچه در مذاکرات می‌گذرد را مرحله به مرحله با نهادهای نظام تنظیم می‌کنند و پیشنهادات را هماهنگ کرده و جای نگرانی وجود ندارد. اگر هم توافقی شود این توافق تامین کننده منافع ملی ما خواهد بود. اگر هم توافق نشود زیر بار توافق تحمیلی نخواهیم رفت.

این نماینده مجلس درباره زمان آماده سازی پیش نویس مذاکرات گفت: اگر مواردی که مانده حل شود و طرف مقابل حسن نیت داشته و کارشکنی نکند، در مدت زمان ۲۴ ساعت هم  پیش نویس رسمی آماده می‌شود. ولی در این مرحله آمریکایی رفتارهای متناقض دارند و شاید به این نتیجه رسیدند که اگر کار را فرسایشی کنند، به نتیجه می رسند.

وی خاطرنشان کرد: ولی ظاهرا اروپایی‌ها هم به این رفتار آمریکایی‌ها نقدهایی دارند. البته اگر به توافق هم نرسیم گزینه‌های دیگری را داریم. ولی بر اساس گزارشات ارائه شده توافق دور از دسترس نیست.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...