|

بخوانید :

کدخبر: 279714

مرگبارترین عوامل بیماری‌ زا را بشناسید

سازمان بهداشت جهانی به‌تازگی اعلام کرده که می‌خواهد فهرست جدیدی از مرگبارترین عوامل بیماری‌زا را تهیه کند. این سازمان با نظرجویی از بیش از ۳۰۰ دانشمندان و بررسی بیش از ۲۵ خانواده ویروس و باکتری، به‌دنبال تهدیدهایی می‌گردد که می‌توانند منجر به ایجاد همه‌گیری شوند و باید تحت‌نظر قرار بگیرند.

WHO در بیانیه خود اعلام کرده که هدف از بروزرسانی این فهرست، کمک به هدایت تیم‌های تحقیق و توسعه و سرمایه‌گذاری در نقاط مختلف دنیا به‌منظور توسعه واکسن‌ها، آزمایش‌ها و درمان‌های مرتبط است. آن‌ها در کنار عوامل بیماری‌زای موجود، بیماری X را هم مدنظر قرار خواهند داد. بیماری X به تهدیدی تحت‌تأثیر یک عامل بیماری‌زای ناشناخته گفته می‌شود که می‌تواند همه‌گیری جهانی جدی ایجاد کند.

«مایکل رایان»، مدیر امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «تشخیص عوامل بیماری‌زای مهم و خانواده ویروس‌ها برای تحقیق و توسعه تدابیر مقابله‌ای ضروری است تا به شکلی سریع و مؤثر بتوانیم به همه‌گیری‌های ملی و بین‌المللی واکنش نشان دهیم.»

فهرست مرگبارترین عوامل بیماری‌زا بروز می‌شود

رایان می‌گوید بدون سرمایه‌گذاری چشمگیر در تحقیق و توسعه پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، محال بود که با چنین سرعت رکوردشکنی بتوانیم واکسنی ایمن و مؤثر تولید کنیم. فهرست عوامل تهدیدآمیز WHO اولین‌بار در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

این فهرست در حال حاضر از کووید-۱۹، ویروس ابولا، ویروس ماربورگ، تب لاسا، سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS)، ویروس نیپا، زیکا و بیماری X تشکیل شده است. متخصصان برای هر عامل بیماری‌زا در این فهرست به‌سراغ پرکردن شکاف‌های اطلاعاتی و تحقیقات بیشتر خواهند رفت. سپس می‌توان واکسن‌ها، درمان‌ها و تست‌های تشخیصی احتمالی را تولید کرد.

سازمان بهداشت جهانی انتظار دارد که این فهرست جدید پیش از آوریل ۲۰۲۳ مصادف با فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شود. این تصمیم در شرایطی گرفته شده است که WHO برای دور جدید گفتگوهای پیمان همه‌گیری آماده می‌شود. این پیمان احتمالاً مشخص خواهد کرد که کشورها چگونه باید برای همه‌گیری‌های بعدی آماده شوند و نسبت به آن‌ها واکنش نشان دهند.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...