|
کدخبر: 132063

تعطیلی دو هفته‌ای تهران چه عواقبی دارد؟

تعطیلی ۲ هفته‌ای یا قفل کردن شهر (LOCK DOWN)، مقدمات و موخراتی دارد که اگر به آنها توجه کافی نشود به جز صرف هزینه هنگفت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

حمید سوری اپیدمیولوژیست روز دوشنبه در یادداشتی نوشت: گسترش افسارگسیخته اپیدمی کرونا در کشور همه را نگران کرده و متولیان امر در تلاش هستند کاری در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری انجام دهند.

وی ادامه داد: چه شد که به اینجا رسیدیم بحث خاص خود را دارد ولی چه باید بکنیم سوال مهم حال حاضر به‌خصوص در کلانشهری مانند تهران است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این یادداشت خاطرنشان کرد: قفل کردن شهر بدون برنامه‌ریزی دقیق و منسجم، هیچ نتیجه قطعی برای کنترل اپیدمی به دنبال ندارد جز خریدن زمان! لاک دان عمدتا برای خریدن زمان جهت ادامه روند پیشگیری و کنترل است و اثر ماندگار ندارد. هزینه و بار اقتصادی لاک دان هم بسیار بالاست.

سوری با طرح این سوال که کدام برنامه پیشگیری و کنترل موثر شناخته ای، برنامه‌ریزی شده که لازم است در کنارش شهر را قفل کنیم؟، افزود: اگر چنین اقدامی تنها برای وقفه‌ای ۲ هفته‌ای است قطعا اثربخشی کوتاه مدت و هزینه اثربخشی بالایی خواهد داشت و انجام آن اصلا به صلاح نیست.

وی یادآور شد: تعطیلی شهر یا استان زمانی می‌تواند اثربخشی ماندگاری داشته باشد که:

- برای بعد لاک دان (تعطیلی فعالیت‌ها و قرنطینه کامل " LOCK DOWN") باید برنامه داشته باشیم. (ما برنامه‌ای داریم که باید با لاک دان تلفیق شود).

- اهداف لاک دان مشخص و نحوه اجرای آن به صورت عملیاتی تعریف شود.

- آمادگی همه جانبه سازمان‌های ذینفع و آمادگی مردم مهیا شده باشد.

- زمان باید بخریم که در این فاصله زمانی چه کار کنیم؟ پروپوزال این کار کدام است؟

- لاک دان شهر در چه سطحی است؟ و بسته‌های حمایتی برای نیازمندان و گروههای پرخطر چیست؟

- آیا تردد به شهر ممنوع است یا خیر؟ اگر پاسخ منفی است لاک دان معنایی ندارد مگر تمامی ورودی‌های به شهر ۱۴ روز قرنطینه شوند. اگر تردد آزاد است لاک دان نتیجه‌ای بسیار کم رنگ خواهد داشت!

- آیا هزینه اثربخشی این طرح اندازه گیری شده است؟ و مطالعات مقدماتی در خصوص این پیشنهاد چیست؟

- سوالات دیگری که بدون پاسخ نسبتا شفاف به آنها، این کار هم اقدامی عجولانه است که باز جزئی اعتماد و هم انتظار همکاری مردم را برای ادامه راه از بین خواهد برد.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر