|
کدخبر: 200351

هزینه وام مسکن در نیمه شهریور ۱۴۰۰

روند هزینه وام مسکن در ابتدای هفته چهارم شهریور ماه مسیری نوسانی داشته است.

در همین رابطه در روز شنبه ابتدای هفته قیمت وام مسکن مجردین از مرز ۱۶ میلیون تومان پایین تر آمده و در روز بعد دوباره به این کانال بازگشت پیدا کرد.

اوراق بانک مسکن از دسته برگه های بهاداری است که به شما اجازه می دهد تا بدون سرمایه گذاری های طولانی مدت به سرعت و در زمان کوتاهی بتوانید از تسهیلات مسکن بهره مند شوید. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود.

نوسانات قیمتی اوراق در ماه آخر تابستان

در ادامه نوسانات قیمتی اوراق در هفته چهارم شهریور هزینه وام مسکن در روز شنبه افتی محسوس را پیدا کرده و به کمترین میزان خود از میانه تیر تابستان امسال تاکنون دست پیدا کرد.

این اتفاق موج شد تا هزینه وام برای مجردین به پایین تر از سطح ۱۶ میلیون تومان کشانده شود. اما در روز بعد این شاخص با رشدی ۳.۲ درصدی دوباره افزایش یافته و به کانال ۱۶ میلیون تومان بازگشت پیدا کرد.

قیمت هرکدام از اوراق مسکن در روز شنبه ۲۰ شهریور نسبت به پایان هفته قبل خود ۱.۸ درصد کاهش پیدا کرده و به سطح ۵۶ هزار و ۹۲۰ تومان تنزل پیدا کرد.

این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

در همین خصوص در روز شنبه هزینه وام مسکن مجردین به ۱۵ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسیده و متاهلین نیز در این روز ۲۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان هزینه برای اخذ وام پرداخت کردند.

این قیمت در روز یکشنبه ۳.۲ درصد افزایش پیدا کرده و دوباره هزینه وام را برای مجردین به کانال ۱۶ میلیون تومان باز گردانید. در همین رابطه هزینه ای که متقاضیان مجرد برای هزینه وام پرداخت کرده اند در روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه برابر با ۱۶ میلیون و ۴۴۵ هزار تومان بوده و این هزینه برای متاهلین معادل با ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

وام-مسکن

نرخ سود موثر وام مسکن در نیمه شهریور

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

با توجه به آنکه در دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه دو هزینه را متقاضیان برای این اقدام می پردازند بنابراین نرخ سود وام مسکن از میزان اسمی تعیین شده (۱۷.۵ درصد) فاصله خواهد داشت.

در همین رابطه کاهش هزینه وام مسکن در روز ابتدای هفته جاری موجب شد تا نرخ سود به ۲۰.۶۱ درصد رسیده و کمترین نرخ را در بازه دوماهه به ثبت برساند. اما افزایش مجدد قیمت اوراق تسه سبب شد تا این نرخ در نهایت دوباره به سطح ۲۰.۷۳ درصد برگردد.

در همین رابطه کل هزینه ای که متقاضیان متاهل باید در طول ۱۲ سال بپردازند برابر با ۳۲۸ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان و مجردین ۱۷۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان برآورد شده است.

 رشد قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در مقیاس هفتگی در روزهای اخیر در کمتر از صفر درصد بوده است. به این معنی که قیمت اوراق نسبت به موقعیت مشابه خود در هفته قبل افت داشته و همچنان این مسیر نزولی در روزهای بعد نیز ادامه پیدا کرده است.

در همین رابطه در روزهای ابتدایی در نیمه دوم شهریور رشد قیمت اوارق برابر با ۱۲ درصد به ثبت رسیده است. پس از آن سیر نزولی قیمت اوراق موجب شد تا رشد هفتگی هزینه وام مسکن نیز کاهش یابد. در روز شنبه اول هفته مصادف با ۲۰ شهریور ماه رشد هفتگی اوراق برابر با منفی ۵ درصد به ثبت رسیده و به معنای آن بود که قیمت اوراق تسه نسبت به یک هفته قبل خود ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

اما این افت با رشد دوباره قیمت ها در روز ۲۱ شهریور ماه در حال از بین رفتن بوده و احتمالا هزینه وام مسکن سودای صعود را در سر می پروراند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...