|
کدخبر: 144304

مانع جدید بر سر راه ترخیص کالاها از گمرک

سازمان راهداری در بخشنامه‌ای تاکید کرده است، امکان تمدید اعتبار با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری و اخذ مجوزهای مربوط از جمله مجوزهای بانکی الزامی است.

راه و مسکن مانع جدید بر سر راه ترخیص کالاها از گمرک

سازمان راهداری در بخشنامه‌ای در خصوص صدور مجوز ترخیص محموله‌های تجاری باقی مانده در گمرکات تاکید کرده است، امکان تمدید اعتبار با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری و اخذ مجوزهای مربوط از جمله مجوزهای بانکی الزامی است.

مدیرکل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای عطف به مکاتبه مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزرات صمت اعلام کرد: درخصوص ثبت سفارشاتی که مهلت اعتبار آنها منقضی شده و محمولات آن به طور کامل ترخیص نشده اند، امکان تمدید اعتبار با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری و اخذ مجوزهای مربوط از جمله مجوزهای بانکی الزامی است.

در ادامه این بخشنامه آمده است، بدیهی است جهت تمدید سایر ثبت سفارشاتی که غیر بانکی هستند نیز با رعایت ضوابط جاری در زمان تمدید امکان‌پذیر می‌باشد لذا دستور فرمایید صاحبان کالا را در انجام موارد فوق هدایت و راهگشایی نمایند.

این موضوع در حالی است که در آذر ماه امسال، تسهیلات مربوطه جهت ترخیص کالاهای رسوبی طی بخشنامه ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به گمرکات اجرایی ابلاغ شده بود، که با این اقدام راهداری عملا این موضوع تحت الشعاع قرار گرفته ‌است. بر این اساس بدلیل اینکه راهداری اجازه ترخیص کالا را نمی‌دهد از خروج کالاها جلوگیری شده است.

یک مقام مسئول در گمرک در همین رابطه گفت: سازمان حمل‌ونقل طی این بخشنامه مانع ترخیص کالاهای اظهار شده به گمرک در مهلت اعتبار ثبت سفارش، در مرحله خروج شده و برای صدور مجوز ناوگان و اخذ هزینه صاحبان کالا را ملزم به تمدید ثبت سفارش می‌کند که مغایر با بند ۵ مصوبات جلسه گمرک، صمت و بانک مرکزی می‌باشد.

13991008111814330218936510.png

13991008112805285218937010.png

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر