|
کدخبر: 144041

قیمت مسکن چقدر کاهش یافته است؟

درحالی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۱۵ درصد قیمت مسکن در آذرماه خبر داده بود که بانک مرکزی با استناد به آمار اتحادیه این کاهش را ۱.۱ درصد اعلام کرده است.

راه و مسکن قیمت مسکن چقدر کاهش یافته است؟

به فاصله سه روز پس از شکسته شدن طلسم انتشار آمار تحولات بازار مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک از افزایش ۷۲ درصدی قراردادهای مسکن کشور طی ۹ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داده و گفته بود: قیمت مسکن در تهران، ۱۵ درصد کاهش یافته است.

مصطفی قلی خسروی با اشاره به آمار معاملات مسکن شهر تهران از ابتدای امسال تا ۲۲ آذرماه اظهار کرد: از تاریخ اول فروردین ۹۹ تا بیست و دوم ماه جاری ۲۳۶ هزار و ۶۶۹ فقره قرارداد مسکن در تهران (مبایعه نامه و اجاره نامه) در سامانه کد رهگیری ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در مبایعه نامه و اجاره نامه نیز به ترتیب شاهد رشد ۴۴ و ۲۰ درصدی هستیم افزود: در ۹ ماهه سال گذشته کل قراردادهای مسکن شهر تهران ۱۸۴ هزار و ۷۲۱ فقره بوده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک به آمار قراردادهای مسکن کل کشور نیز اشاره کرد و افزود: از تاریخ اول فروردین ۹۸ تا ۲۲ آذر ۹۸، ۸۱۴ هزار و ۵۷۳ فقره قرارداد در کل کشور ثبت شده این در حالیست که از مدت مشابه امسال کل قراردادها یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۵۲۱ فقره قرارداد در سامانه کد رهگیری ثبت شده است این تعداد حاکی از افزایش ۷۲ درصدی قراردادهای مسکن طی ۹ ماه امسال است.

قلی خسروی با اشاره به ثبات بازار مسکن گفت: ثبات در بازارهای اقتصادی باعث کاهش حدود ۱۵ درصدی قیمت مسکن تهران شده است. این اتفاق در حالی روی داده که در شهر تهران قراردادها ۲۹ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که امروز بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن تهران را منتشر کرده که بر اساس آن متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه طی آذرماه امسال در مقایسه با ماه پیش از آن (آبان) معادل ۱.۱ درصد کاهش یافته است. نکته دیگر گزارش بانک مرکزی اعلام کاهش ۷۳.۲ درصدی معاملات مسکن تهران طی آذرماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل است.

بانک مرکزی در ابتدای گزارش ماهانه خود تاکید کرده است: «گزارش تحولات بازار مسکن تهران در آذرماه ۱۳۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.»

منبع: تسنیم

ارسال نظر