|
کدخبر: 127653

این املاک برای خانه اولی‌ها مناسب هستند

انعطاف شرط استفاده از تسهیلات بانکی ویژه خرید مسکن خانه اولی‌ها و کاهش دامنه محدودیت «سن بنا» موجب شده آپارتمان‌های ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت به مناسب‌ترین گروه املاک برای جست‌وجوی این بخش از متقاضیان مسکن تبدیل شود.

تا پیش از این صرفا امکان دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خرید خانه‌های تا ۱۵ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه وجود داشت، اما چند هفته قبل بانک عامل بخش مسکن اعطای این تسهیلات برای آپارتمان‌های تا ۲۰ سال ساخت را نیز مجاز اعلام کرد و به این ترتیب یک گروه از واجدان امتیاز این وام که به دلیل قیمت‌های بالای آپارتمان‌های زیر ۱۵ سال، امکان خروج از صندوق را پیدا نکرده بودند، اکنون می‌توانند با خرید خانه‌های سالخورده‌تر از این صندوق خارج شده و وام ارزان نرخ ۶ یا ۸ درصدی خود را دریافت کنند. این وام درحال‌حاضر به لحاظ نرخ سود مناسب‌ترین وام مسکن شبکه بانکی کشور به شمار می‌آید که نرخ سود آن برای خرید خانه در بافت‌های فرسوده احیا شده ۶ درصد و برای سایر نقاط شهری ۸ درصد است.

درحال‌حاضر آپارتمان‌های نرخ مناسب در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت به مراتب پرتعدادتر از آپارتمان‌های با سن تک‌رقمی است که نرخ پیشنهادی آنها برای فروش معقول و متناسب با سطح انتظار خریداران باشد. از این رو املاک میانسال و سالخورده به کانون جست‌و‌جوی خانه اولی‌ها چه کسانی که امتیاز وام صندوق یکم دارند و چه آنها که با توجه به سقف بالاتر وام اوراق (تا ۲۴۰ میلیون تومان برای زوجین در تهران) قصد دارند از این نوع وام استفاده کنند، تبدیل شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر