کدخبر: 100871

خیز بلند اوراق مسکن برای افزایش قیمت

متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسکن امروز در حالی با نرخ‌های ۷۰ تا ۷۵ هزار تومانی شوکه شدند که علیرغم ثبت چنین نرخ‌های فزاینده‌ای، دارندگان برگه‌ها از عرضه به بازار سرمایه خودداری می‌کنند.

راه و مسکن خیز بلند اوراق مسکن برای افزایش قیمت

علی رغم گذشت ۶ روز از آغاز خرداد ماه، هنوز از عرضه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال (تسه ۹۹۰۲) خبری نیست. در حالی که هر ماه با عرضه اوراق تسهیلاتی که به تازگی در اختیار دارندگان حساب سپرده ممتاز از سوی بانک عامل بخش مسکن تعلق می‌گیرد، بلافاصله شاهد عرضه حجم سنگین برای فروش بودیم.

اما در دو هفته اخیر و همزمان با رشد عجیب نرخ اوراق تسهیلات مسکن، دارندگان این برگه به امید افزایش بیشتر قیمت‌ ها، از عرضه آنها خودداری می‌کنند.

در معاملات امروز (سه شنبه ۶ خرداد) بازار سرمایه، بیشتر نمادهای تسه زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، عملاً عرضه‌ای نداشتند و تنها نیمی از نمادهای فعال امروز معامله شدند که سبب شد تا نرخ برگه‌های عرضه شده به حدود ۷۵ هزار تومان برسد.

تنها نماد پُرفروش، تسه ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین امسال) با ۱۸ هزار و ۵۰۰ برگه با ۶۵۰ فقره معامله بود؛ نرخ آن نیز ۷۴ هزار و ۶۷۰ تومان کشف شد.

نماد ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال گذشته) با نرخ ۷۲ تا ۷۴ هزار تومان با فروش ۲ هزار و ۳۰۰ برگه از نمادهای معاملاتی گران نرخ امروز بود که در آستانه رسیدن به نرخ ۷۵ هزار تومانی بود.

اوراق تسهیلات فروردین ۹۷ نیز اگرچه تاریخ اعتبار آن منقضی شده، اما به کمک بانک مسکن بار دیگر وارد چرخه معاملات شد و توانست نرخ ۶۸ هزار تومانی در معاملات روز شنبه ۳ خرداد را تا سقف دامنه ۵ درصدی طی کرده و به ۷۱ هزار تومان در معاملات امروز برسد.

۶ نماد معاملاتی دیگر نیز بین ۷۴ تا ۷۵ هزار تومان امروز قیمت‌گذاری شدند در حالی که میزان برگه‌های فروش رفته آنها کمتر از هزار برگه بوده است؛ به جز نماد ۹۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۷) که ۵ هزار برگه در معاملات امروز با نرخ ۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان دست به‌دست شد.

تقریباً همه نمادهایی که امروز به فروش رسیدند، به سقف دامنه نوسان ۵ درصدی در قیمت‌ها نسبت به آخرین معامله روز کاری هفته جاری (شنبه ۳ خرداد) رسیدند.

بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن، یادآور نابسامانی بازار تسه در سال ۸۷

گفتنی است نابسامانی بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن و ورود دلالان و سفته بازان به این بازار، یادآور معاملات اوراق تسهیلات مسکن در سال ۸۷ است که نرخ هر برگه وام ۵۰۰ هزار تومانی خرید مسکن به حدود ۱۰۰ هزار تومان در بازار سرمایه رسیده بود؛ اقدامی که سبب شد تا سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس کف زمانی ۴ ماهه برای این اوراق تعیین کرد و این اقدام، به فروکش کردن ناگهانی نرخ این اوراق منجر شد.

قیمت اوراق معادل ۱۰ درصد کل وام مسکن شد!

به نظر می‌رسد نهاد ناظر بازار می‌بایست بار دیگر در قوانین خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بازنگری کند. به خصوص که درحال‌حاضر برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوجین در تهران، متقاضی باید ۳۶ میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند که عملاً معادل حدود ۱۰ درصد ارزش کل وام را شامل می‌شود.

 

منبع: اقتصاد آنلاین
  • ناشناس ارسالی در

    36 میلیون تومان میشه 15% از قیمت وام

ارسال نظر