|
کدخبر: 128089 شروین اشیدری

ستاره ایمنی از جنس چینی / خودروها چگونه تست می‌شوند؟

یکی از موسسات مشهور ایمنی خودرو، Euro Ncap است که بیشتر افراد با آن تا حدودی آشنا هستند. اما علاوه بر این موسسه، برخی کشورهای دیگر نیز موسسه ایمنی مخصوص به خود را دارند. در این نوشتار موسسه ایمنی کشور چین که C NCAP خوانده می‌شود را معرفی می‌کنیم.

خودرو ستاره ایمنی از جنس چینی / خودروها چگونه تست می‌شوند؟

چین کشوری است که روز به روز در حال پیشرفته تر شدن در زمینه صنعت خودروسازی است و برای تکمیل بخش ایمنی موسسه‌ای برای تست ایمنی خودروهای چینی در سال ۲۰۰۶ در این کشور تاسیس شد. درحال‌حاضر بیشتر خودروسازان این کشور در تبلیغات خود، ستاره‌های ایمنی دریافتی توسط موسسه C NCAP که در حقیقت مخفف China NCAP است را ارائه می‌دهند. به طور کلی موسسات ایمنی را می‌توان مشوق برندهای خودروسازی دانست چرا که دریافت ستاره‌های ایمنی کم برای یک خودرو می‌تواند پیامد‌های بسیار بدی برای آن خودروساز داشته باشد و برند مورد نظر در فروش شکست می‌خورد.

امروزه خریداران توجه زیادی به ایمنی خودروها دارند بنابراین موسسات ایمنی با دادن ستاره ایمنی به خودروها و ایجاد رقابت بین خودروسازان می‌توانند تاثیر بسیار خوبی نیز در ایجاد اشتیاق برای ساخت خودروهای ایمن داشته باشند. چنین موسسه‌ای برای کشور چین نیز می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد چرا که تعداد خودروسازان این کشور زیاد است و رقابتی گسترده بین آنها از لحاظ ساخت خودروهای ایمن ایجاد می‌شود.

در ادامه انواع آزمایش هایی که توسط موسسه C NCAP انجام می‌شود را بررسی و معرفی می‌کنیم. به طور کلی می‌توان گفت موسسه Euro Ncap فرآیند سخت گیرانه تری در آزمایش خودروها نسبت به این موسسه دارد اما در بسیاری از موارد نیز آزمایش‌های این دو موسسه مشابه هم است.

برخورد کامل از جلو

در این تست، خودرو با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت به مانعی صلب و سخت برخورد می‌کند که در سطح آن تخته چوب چند لایه به کار رفته است. خودرو مورد نظر در این تست، چهار سرنشین دارد که سرنشینان جلو، آدمک‌های بالغ مرد هستند و در سمت راست ردیف عقب آدمک کودک با مشخصات کودک سه ساله و در سمت راست ردیف عقب آدمک زن بالغ قرار دارد. در برخورد از جلو مواردی نظیر میزان صدمه به سر و قسمت‌های مختلف بدن سرنشینان و عملکرد کیسه‌های هوا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برخورد از جلو با مانع نرم

در این آزمایش ۴۰ درصد از سطح جلو خودرو به مانعی شکل پذر برخورد می‌کند و همانند تست برخورد از جلو با مانع صلب، در این آزمایش نیز سرنشینان جلو، دو آدمک مرد بالغ و یک سرنشین آدمک زن بالغ در ردیف عقب داریم اما در این آزمایش، آدمک کودک نداریم. در این تست میزان ضربه و برخورد به پدال ها، ستون فرمان و جابه جایی ستون A مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این در ردیف عقب، تنها عملکرد کمربندهای ایمنی در موسسه C NCAP حائز اهمیت است.

برخورد از پهلو

در این آزمایش مانعی به شکل بلوک و ارتجاعی بر روی ارابه قرار می‌گیرد و به سمت خودرو حرکت می‌کند و در نهایت به بخش کناری خودرو برخورد می‌کند. در این حالت نیز دو آدمک در خودرو قرار دارد که مرد و زن بالغ هستند و همانند بخش‌های قبل تنها عملکرد کمربند‌ها و بدنه خودرو در برخورد با مانع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه محاسبه امتیاز

هر یک از آزمایش‌های مورد نظر از چهار مورد ذکر شده دارای حداکثر امتیازی هستند که در مورد موسسه C NCAP برای تمامی آزمایش‌ها حداکثر امتیاز ۱۶ است و در نهایت حداکثر امتیاز کل می‌تواند ۴۸ باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر موارد چهارگانه آزمایش، سه مورد تکمیلی در موسسه C NCAP وجود دارد که برای خودروها بررسی می‌شود.

هشدار نبستن کمربند ایمنی

امروزه بیشتر خودروها مجهز به هشدار نبستن کمربند ایمنی است اما در صورت کامل تر بودن این سیستم، امتیاز بالاتری نیز خودرو مورد نظر از این بخش به‌دست می‌آورد. هشدار نبستن کمربند ایمنی می‌تواند علاوه برای راننده، برای سایر سرنشینان نیز وجود داشته باشد که باعث می‌شود سرنشینان ملزم به به بستن کمربند شوند و در این صورت ریسک آسیب‌ها در تصادفات به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. یک امتیاز برای هشدار نبستن کمربند برای راننده و نیم امتیاز برای هشدار نبستن کمربند ایمنی سرنشینان توسط این موسسه داده می‌شود که یک خودرو در بهترین حالت ۱.۵ امتیاز دریافت می‌کند.

کیسه هوا جانبی و پرده ای

در صورتی که خودرو مورد نظر به کیسه هوا جانبی و پرده‌ای نیز مجهز باشد، امتیاز اضافی به آن خودرو تعلق می‌گیرد. در صورتی که خودرو به این دو نوع کیسه هوا مجهز شده باشد یک امتیاز دریافت می‌کند.

تجهیز به زیر آرنجی

نکته‌ای جالب و کمی عجیب در مورد موسسه C NCAP این است که در صورت تجهیز شدن خودرو به زیر آرنجی برای ردیف جلو و عقب، نیم امتیاز به خودرو اضافه می‌شود البته نصب زیرآرنجی در صورتی تاثیرگذار است که در هنگام تصادف از جلو باعث ایجاد آسیب به سرنشینان نشود.

ستاره دهی و جمع امتیازات

با توجه به این که امتیازات یک خودرو ممکن است عددی اعشاری باشد، در موسسه C NCAP عدد به‌دست آمده به سمت بالا گرد می‌شود و در بهترین حالت یک خودرو می‌تواند ۵۱ امتیاز را به‌دست بیاورد. در صورتی که خودرو بین ۴۵ الی ۵۱ امتیاز به‌دست بیاود پنج ستاره، بین ۴۰ الی ۴۵ امتیاز چهار ستاره، بین ۳۰ الی ۴۰ امتیاز سه ستاره، بین ۱۵ الی ۳۰ امتیاز دو ستاره و کمتر از ۱۵ امتیاز یک ستاره دریافت می‌کند.

 

ارسال نظر